Wśród głównych przyczyn otyłości u nastolatków raport Światowej Organizacji Zdrowia wymienia:
Słodzone napoje oraz posiłki typu fast-food
Do spożywania słodzonych napojów każdego dnia przyznaje się 19 procent badanych. Codzienne wypijanie szklanki słodzonego napoju (330 ml) to dodatkowe spożycie w ciągu roku kilkunastu kilogramów cukru!
Zbyt małą ilość warzyw i owoców w codziennej diecie
W 2014 roku zaledwie 38 proc. badanych europejskich nastolatków jadło codziennie owoce, a 36 proc. warzywa. To właśnie warzywa i owoce stanowią nieocenione źródło witamin i minerałów tak potrzebnych do prawidłowego rozwoju.
Brak aktywności fizycznej
Tylko 15 proc. młodych Europejek jest aktywnych a wśród chłopców odsetek ten sięga 25 proc. Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży spada z wiekiem. Zgodnie z zaleceniami WHO właściwy poziom aktywności to 60 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego każdego dnia.
Siedzący tryb życia
Młodzi ludzie spędzają około 60 proc. swojego dnia siedząc. Aż ponad 80 procent 15-letnich chłopców i 70 proc. dziewczynek spędza przed ekranem komputera czy tabletu ponad dwie godziny dziennie.
Dziedziczenie otyłości
Jak podkreślają lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka, otyłość jest dziedziczna przede wszystkim dlatego, że rodzicie przekazują potomstwu złe nawyki żywieniowe.
Bardziej szczegółowa lista to:
-
niewłaściwe nawyki żywieniowe rodziców,
-
niespożywanie wspólnych posiłków w gronie rodzinnym,
-
opuszczanie posiłków (zbyt mała ich ilość),
-
łatwy dostęp do dań typu fast food, słodyczy i napojów słodzonych,
-
zbyt niskie spożycie warzyw i owoców,
-
niski poziom aktywności fizycznej,
-
zbyt długi czas spędzany przed komputerem, TV – zwiększone narażenie na działanie reklamy,
-
zbyt krótki czas snu.
Wielu rodziców nie zauważa otyłości swoich dzieci. W różnych środowiskach pokutuje jeszcze przekonanie, że pulchne dziecko to zdrowe dziecko. To nieprawda, a badania już dawno wykazały, że otyłość w dzieciństwie ma konsekwencje na całe życie.