top of page
Orzeszkowa.png

Uważa się ją za najwybitniejszą powieściopisarkę końca XIX wieku, obok Bolesława Prusa. Pozostawiła ogromny dorobek literacki: powieściowy, nowelistyczny, publicystyczny, epistolograficzny, a także niezwykłą biografię i legendę biograficzną: kobiety wykształconej, niezależnej, odważnej i samodzielnej, znanej z postępowych i demokratycznych poglądów. Utwory Elizy Orzeszkowej (1841–1910) od ponad stu lat należą do kanonu lektur Polaków, zaś stworzone przez nią postaci – do kanonu naszej kultury. Do jej najwybitniejszych osiągnięć pisarskich należą utwory powstałe w duchu realizmu o charakterze społecznym i psychologicznym, których bohaterami są ludzie pokrzywdzeni przez los i otaczającą rzeczywistość: Niziny, Dziurdziowie, Cham, ale przede wszystkim Nad Niemnem. Tę ostatnią powieść Orzeszkowa drukowała najpierw w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”, poczynając od grudnia 1887. W formie książkowej utwór ukazał się w 1888. Krytyka literacka tamtego czasu porównywała „Nad Niemnem” z Panem Tadeuszem, nazywając powieść epopeją. Zgodnie z postulatem realizmu autorka ograniczyła do minimum komentarz odautorski i zrezygnowała z moralizatorstwa. Akcja powieści, w której biorą udział przedstawiciele dwu rodzin Bohatyrowiczów i Korczyńskich, rozgrywa się między czerwcem a sierpniem 1886, a o sprawach politycznych mówi się w niej językiem ezopowym ze względu na carską cenzurę. Utwór słynie z niezrównanych opisów przyrody.

 

W 1904 roku profesor Aleksander Brückner zgłosił kandydaturę Elizy Orzeszkowej do literackiej Nagrody Nobla. Rok później przyznano ją jednak Henrykowi Sienkiewiczowi. Większość członków komitetu wysunęła wniosek o przyznaniu nagrody Henrykowi Sienkiewiczowi, mniejsza grupa zaproponowała podział nagrody. Argumentowali m.in., że Sienkiewicz jest i tak w Polsce bardziej znany i popularny, natomiast wyróżnienie wraz z nim równej mu poziomem pisarki spowoduje zasłużony wzrost jej popularności. Argumentacja mniejszości nie przekonała przeciwników, którzy wspólnie twierdzili, że podziały nagród są niezgodne z intencją fundatora. Za cztery, pięć lat będzie można przyznać to wyróżnienie Elise Orzeszko - napisał przewodniczący Komitetu i sekretarz Akademii, Carl Wirsen. Nagroda trafiła więc tylko w ręce Sienkiewicza. Powtórnie kandydaturę Orzeszkowej Akademia Szwedzka rozpatrywała w 1909, ale nagroda przypadła wówczas Selmie Lagerlöf. Jej najsłynniejsze powieści – „Nad Niemnem” oraz „Cham” – doczekały się kilku ekranizacji, po raz pierwszy już w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

 

W zbiorach Biblioteki Narodowej przechowywany jest trzytomowy manuskrypt „Nad Niemnem”, a także rękopisy takich utworów, jak: „Perła szczęścia” (1876), „Liść uwiędły” (1897) oraz „Dziwna historia” (1903). Ponadto w BN znajdują się listy pisarki z początku XX wieku do przyjaciółek i znajomych: Józefy Tuchanowskiej, Julii Terpiłowskiej, Antoniny Natansonówny, Marii Ostromęckiej. Na osobną uwagę zasługuje blok osiemdziesięciu listów i kart pocztowych do Lucyny Kotarbińskiej. 

20 czerwca 1841 – w oddalonym około 40 km od Grodna dostatnim dworze przychodzi na świat Eliza, córka Benedykta Pawłowskiego i Franciszki, z domu Kamieńskiej

1843 – śmierć ojca

1846 – powtórne wyjście matki za mąż za Konstantego Widackiego

1851 – śmierć jedynej , starszej siostry Elizy – Klementyny

1852 – 1857 – nauka na pensji sióstr sakramentek w Warszawie

21 stycznia 1858 – ślub z Piotrem Orzeszką

1860 – 1862 – demonstracje patriotyczne, początek działalności społecznej Elizy ( wraz z bratem męża zakłada szkołę dla chłopskich dzieci)

1866 – debiut : opowiadanie ,,Obrazek z lat głodowych”

1867 – powieść ,,Ostatnia miłość”

1869 – unieważnienie małżeństwa, sprzedaż rodzinnego majątku i przeprowadzka do Grodna

1871 – powieść ,,Pamiętnik Wacławy”

1872 – powieść,,Pan Graba”

1873 – powieść ,, Marta”

1874 – śmierć Piotra Orzeszki

1878 – śmierć matki (odziedziczone pieniądze pisarka przeznaczyła na księgarnię polską w Wilnie)

1878 – powieść ,,Meir Ezofowicz”

1879 – 1882 – opowiadania ,,Z różnych sfer”

1879 – zostaje współwłaścicielką wydawnictwa polskiego w Wilnie

1882 – zamknięcie wydawnictwa i internowanie pisarki wGrodnie na pięć lat

1882 - powieści: ,,Zygmunt Ławicz i jego koledzy”, ,,Sylwek Cmentarnik”

1882 – 1886 – nowele i opowiadania: ,,Dobra pani”, ,,Tadeusz”, ,,ABC”

1885 – wielki pożar w Grodnie ( Orzeszkowa organizuje pomoc z wielu stron Polski)

1885 - powieść ,,Dziurdziowie”

1887 – powieści: ,,Nad Niemnem” , ,,Cham”

1888 – powieść ,,Niziny”

1894 – ślub ze Stanisławem Nahorskim

1896 – zbiór opowiadań ,,Melancholicy”

1896 – śmierć męża

1894 – 1896 – prowadziła szkołę dla dziewcząt

1898 – zbiór nowel ,,Iskry”

1899 - powieść ,,Emigracja zdolności”

1900 – powieść ,,Argonauci”

1901 - zbiór nowel ,, Chwile”

1904 - powieść ,,Ad astra”

1905, 1909 – kandydowanie do Nagrody Nobla

1909 – wspierała utworzenie Stowarzyszenia Etycznego Kobiet

1910 – cykl ,,Gloria victis” poświęcony powstaniu styczniowemu

18 maja 1910 – śmierć 

kwestia żydowska.png
nad niemnem wolne lektury.png
gloria.png
Meir Ezofowicz.png
ABC.png
Marta.png

CYKL  FINEZJE  LITERACKIE 

AUDIOTEKA

O życiu literackim, wydawniczym i kulturalnym w Polsce po klęsce powstania styczniowego oraz materiały archiwalne z 1967 r.: komentarz biograficzny, wyjątki z listów pisarki.

Anielskie, demoniczne i ...kobiece cechy kobiet - Eliza Orzeszkowa o wizerunku kobiety w XIX/XX wieku. 

Charakterystyka dworu w Korczynie, opisanego w powieści Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. 

O przemianach, jakim uległ wzór dworu po powstaniu styczniowym, związkach między dworem a kultem bohaterów narodowych, utracie tożsamości i dworu, i mieszkańców dworu w "Nad Niemnem", zakwestionowaniu tradycji szlacheckiej

AUDYCJE POLSKIEGO RADIA 

Eliza Orzeszkowa, prawda o pisarzu ukryta w jego utworach (Trójka literacka).

Prof. Andrzej Nowak o związkach Elizy Orzeszkowej i Marii Konopnickiej z nurtem literatury niepodległościowej (Historia żywa/Jedynka)

Choć kojarzona głównie z literaturą, większość swojego życia przeznaczyła na działalność społeczną. 

CIEKAWOSTKI

ZBIORY OPOWIEŚCI, jeden z odcinków filmowego cyklu Muzeum Literatury, który prezentuje zachowane w magazynach muzeum albumy florystyczne autorstwa Elizy Orzeszkowej – pisarki zafascynowanej etnobotaniką, feministki i pozytywistki, która już pod koniec XIX wieku przeczuwała jak ważne jest bezkonfliktowe i harmonijne funkcjonowanie człowieka z naturą.

Eliza Orzeszkowa była nie tylko obserwatorem Powstania Styczniowego, ona była przede wszystkim uczestnikiem zrywu.

bottom of page