PRZYKŁADY STRATEGII NEURODYDAKTYCZNYCH
Kilka strategii neurodydaktycznych, które można wdrożyć w szkole.
-
Flipped classroom – Dzięki tej metodologii uczeń przyjmuje znacznie bardziej aktywną rolę w procesie uczenia się. Nauczyciele przekazują uczniom treści teoretyczne za pomocą różnych narzędzi, z których korzystają oni poza klasą (m.in. filmy, notatki czy podcasty). W ten sposób czas zajęć byłby wykorzystywany do rozwiązywania wątpliwości, praktyk lub do otwierania debat i forów dyskusyjnych na istotne tematy.
-
Gry i zabawy – celem jest promowanie nauki poprzez gry, które zachęcają również do pracy zespołowej i kreatywności.
Pokazywanie informacji w ten sposób „zmusza” uczących się do badania i odkrywania, aby zagłębić się w informacje. W ten sposób uczniowie sami tworzą swoją naukę.
-
Ćwiczenia fizyczne – aktywność fizyczna przed zajęciami pomaga mózgowi ucznia przygotować się do nauki. Dzieje się tak, ponieważ stymulacja ruchowa umożliwia tworzenie połączeń neuronowych.
-
Uczenie się za pomocą pytań – jest to bardzo przydatne do wytworzenia motywacji, uwagi i koncentracji u uczącego się. Aby móc udzielić odpowiedzi, będzie on musiał wyszukać informacje niezbędne do rozwiązania postawionych pytań.
-
Oceny ustne – zarówno egzaminy ustne, jak i prezentacje pozwalają na bardziej rygorystyczną ocenę wiedzy zdobytej przez uczniów. W ten sposób studenci przygotowują się merytorycznie w oparciu o zrozumienie materiału, a nie tylko jego zapamiętanie.
-
Wykorzystanie teorii w praktyce – udowodniono, że mózg uczy się więcej, jeśli wystawiamy go na sytuacje, które są intelektualnie wymagające, złożone i jak najbardziej realistyczne.
-
Uczenie się więcej niż jednego języka w młodym wieku – osoby, które uczą się więcej niż jednego języka w dzieciństwie i ćwiczą go wraz z wiekiem, mają większą uwagę selektywną. To z kolei ułatwia nabywanie złożonych umiejętności uczenia się.
-
Czytanie – ta czynność jest jedną z aktywności, która najbardziej zwiększa zdolności umysłowe. Jest w stanie aktywować ważne obszary mózgu, które wpływają na pamięć i emocje. Czytanie obniża poziom stresu, a nawet wzmacnia umiejętności społeczne i empatię czytelnika.
-
Praca nad inteligencją emocjonalną – zachęcanie do zarządzania emocjami, a także samopoznania, może przynieść ogromne korzyści w nauce. Ponadto, stres czy sytuacje takie jak mobbing mogą być w ten sposób lepiej opanowane.
-
Zapamiętanie tego, czego się nauczyłeś – zadawanie pytań dotyczących niedawno poznanych tematów jest korzystne dla pamięci długoterminowej.
-
Zaskoczenie podczas nauki – zaskoczenie jest prowokowane przez nowy i niespodziewany bodziec, który generuje duże dawki stymulacji. Choć powoduje przerwanie rozwijanej aktywności, zwiększa aktywność neuronów, a wraz z nią uwagę i pamięć roboczą. Zmusza to do przetwarzania nowych informacji i adaptacji tego, co zostało nauczone.