top of page
304x430_product_media_10001-11000_przeds

Przedszkolak w świecie liter. Czytanie wrażeniowe

Swędrowska Małgorzata

Wydawnictwo - Oficyna MM

Objętość - 56 s.

„Przedszkolak w świecie liter. Czytanie wrażeniowe", to książka, która prowadzi nauczycieli przedszkoli przez wszystkie zasady czytania wrażeniowego, a także wskazuje na ciekawe zabawy i podaje gotowe scenariusze.

 

Czytanie wrażeniowe – innowacyjna metoda zapoznania dzieci z tekstem literackim. To wyjątkowa publikacja, która w sposób zrozumiały i przystępny wprowadza nauczycieli w zasady czytania wrażeniowego – jednego ze sposobów atrakcyjnego zapoznania dzieci z tekstami literackimi. Na czym polega czytanie wrażeniowe? To zbudowanie takiego klimatu literackiego, by słowo drukowane przeplatało się z zabawą, ruchem i niespodziankami poznawczymi. Dzieci słuchają wiersza lub opowiadania i są aktywnymi współtwórcami wypowiadanych przez nauczyciela zdań historii. Dopowiadają słowa, wykonują określone gesty, wyrażają emocje swoją mimiką. Dowiesz się jak sprawić, aby czytanie i słuchanie było dla dzieci prawdziwym przeżyciem, zabawą i refleksją. Korzystaj ze szczegółowych wskazówek zawartych w książce, jak przygotować sesję grupowego czytania w taki sposób, by każde dziecko z osobna potrafiło odpowiednio długo skoncentrować się na danym tekście literackim, a po jego wysłuchaniu umiało opowiedzieć o swoich wrażeniach i o przedstawionych w tekście zagadnieniach, przesłaniach czy nawet metaforach.

 

Książka podzielona jest na 5 rozdziałów:

- Wybór książki do grupowego czytania
- Nawiązanie bliskich relacji z dziećmi
- Przemyślany wystrój sali
- Nauczyciel w akcji
- Czytanie wrażeniowe

 

Inspiruj dzieci do pracy dzięki gotowym scenariuszom zajęć wykorzystujących zasady czytania wrażeniowego. Scenariusze pogrupowane są wiekowo:

- Scenariusze dla 3-latków
- Scenariusze dla 4-latków
- Scenariusze dla 5-latków
- Scenariusze dla 6-latków  

                          

Źródło adnotacji

Nauka_czytania_i_pisania.jpg

Nauka czytania i pisania przez gry i zabawy aktywizujące

Swędrowska Małgorzata

Wydawnictwo - Oficyna MM

Objętość - 180 s.

Nauka? Tylko przez zabawę. Zabawa? Tylko z książką Oficyny MM! „Nauka czytania i pisania przez gry i zabawy aktywizujące" to publikacja, dzięki której dzieci mogą poznawać litery i rozpocząć przygodę z nauką czytania i pisania bez większego trudu, jednocześnie dobrze się przy tymbawiąc. Książka przeznaczona jest dla osób pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym, składa się z 80 scenariuszy gier i zabaw obejmujących aktywności przygotowujące do nauki czytania i pisania. Scenariusze zawierają opisy aktywnych zabaw z literami, sylabami i wyrazami, działań z jednej strony pobudzających przedszkolaki w każdym wieku do samodzielności, z drugiej rozwijających umiejętność współdziałania w zespole. Niezbędnym uzupełnieniem zajęć są karty pracy z bogatego zestawu na CD, gotowe do wydruku oraz autorskie rymowanki zachęcające dzieci do gimnastyki nie tylko języka, a także pomysły na pomoce dydaktyczne do samodzielnego wykonania przez dzieci. „Nauka czytania i pisania przez gry i zabawy aktywizujące" to nowatorka publikacja, stanowiąca inspirację i zachętę do wypracowania własnych rozwiązań w procesie kształcenia, wychowania i prowadzenia grupy przedszkolnej Publikacja dodatkowo zawiera: 80 SCENARIUSZY aktywnych gier i zabaw z literami, sylabami i wyrazami AUTORSKIE RYMOWANKI zachęcające dzieci do gimnastyki nie tylko języka POMYSŁY NA POMOCE DYDAKTYCZNE do samodzielnego wykonania przez dzieci PONAD 50 KART PRACY na CD KOMENTARZE merytoryczne i inspiracje metodyczne dla nauczycieli Autor: Małgorzata Swędrowska Czynny nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego – 19 lat praktyki, wykładowca na UAM Poznań: przedmiot: Kształtowanie kompetencji językowych dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, trener PSPiA KLANZA – warsztaty dla nauczycieli, twórca koncepcji czytania wrażeniowego, czyli sposobu na inicjowanie spotkań czytelniczych w grupie przedszkolnej i wczesnoszkolnej, łączących przeżycie tekstu literackiego z ruchem, rytmem, rymem i emocjami, animator warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym, popularyzator literatury dziecięcej na licznych warsztatach dla dorosłych - nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców (współpraca z ośrodkami doskonalenia nauczycieli w Polsce), w 2016 r. nominacja Polskiej Sekcji Ibby do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, autor licznych artykułów w Bliżej przedszkola, Niezbędniku dyrektora przedszkola i żłobka, Moj@klanza, Uczyć lepiej, Inspiracje Nauczanki. Szczegółowe informacje: Autor Małgorzata Swędrowska Liczba stron 180 Liczba scenariuszy 80 Liczba kart pracy 50

Źródło adnotacji

Polecana literatura do prowadzenia zajęć z dziećmi
Elementarz.jpg

Elementarz w podskokach

Swędrowska Małgorzata

Wydawnictwo Centrum Edukacji dziecięcej

Objętość - 160 s.

Elementarz w podskokach, czyli czytanie w zabawie! "W podskokach" bo adresowany do dzieci, a szczęśliwe i ciekawe świata dziecko nie chodzi, ale podskakuje. "W podskokach" bo czytanie to bardzo złożony proces, który rozpoczyna się od... ruchu. Ruch zakotwicza myśl, ruch jest pożywieniem dla rozwijającego się mózgu małego dziecka. Nacisk na poruszanie się, wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych, aktywności ruchowych, takich jak jeżdżenie na rowerze, skakanie przez skakankę znajduje się w naszym elementarzu na pierwszej stronie omawianej litery. Zaproszenie do ćwiczeń i aktywności przed czytaniem ma uzmysłowić dorosłym, że czytanie z małymi dziećmi, może odbywać się tylko przy współudziale ruchu, bo jest to zgodne z fizjologią dziecka.

"W podskokach" bo nauka czytania z małymi dziećmi nie może kojarzyć się z siedzeniem godzinami nad książką, ale z różnorodnymi aktywnościami gestami, mimiką, aktywnościami parateatralnymi. I taki właśnie jest nasz najnowszy elementarz radosny i kreatywny. Napisany przez animatorkę, nauczycielkę, od wielu lat zajmującą się czytaniem wrażeniowym, Małgosię Swędrowską; z zabawnymi ilustracjami Agnieszki Żelewskiej i Ewy Poklewskiej - Koziełło. Z cudownymi wierszami Agnieszki Frączek.

źródło adnotacji

Inny niż wszyscy.jpg

Inny niż wszyscy

Nilsson Per

Wydawnictwo Zakamarki

Objętość - 68 s.

W klasie Dawida jest chłopiec z zespołem Aspergera. Pani mówi, że to nie choroba. Skoro nie, to dlaczego ma taką dziwną nazwę? To prawda, że Oskar zachowuje się trochę inaczej niż wszyscy. Ale czy Dawid nie jest czasem do niego podobny? I czy to znaczy, że też nie jest zupełnie normalny? A w ogóle, co to znaczy być normalnym? Świetne opowiadanie o inności, normalności i relacjach w klasie z perspektywy 9-10-letniego chłopca. Na poważnie i z humorem.

Kapelusz-pani-wrony.jpg

Kapelusz Pani Wrony

Parlak Danuta

Wydawnictwo BIS

Objętość - 58 s.

W lesie, w ogrodzie i na łące niekiedy mają miejsce niezwykłe zdarzenia. Na przykład w tajemniczych okolicznościach znika słynny kapelusz Pani Wrony i trzeba zatrudnić prawdziwego detektywa, aby przeprowadził dochodzenie. Bojaźliwy Wystraszek, ukryty zwykle pod liściem paproci, nieoczekiwanie dokonuje bohaterskiego czynu i wszyscy patrzą na niego z podziwem. Młody bocian Mikołaj zakochuje się w pięknej żabce Izabelli, a w ogrodzie pewnego poranka pojawia się Nic... Źródło opisu

Niesamowite-przygody-dziesięciu-skarpetek.jpg

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Bednarek Justyna

Wydawnictwo Poradnia K

Objętość - 160 s.

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” to fascynująca i zaskakująca historia, opowiedziana z najwyższym polotem i fantazją. Justyna Bednarek dzięki swojej nieskrępowanej wyobraźni, ale także godnemu podziwu talentowi pisarskiemu, odnalazła inspiracje w prozaicznych przedmiotach codziennego użytku. Każda z dziesięciu bohaterek stworzonej przez nią bajki jest zupełnie inna. Odróżnia je nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także zupełnie inne marzenia, plany i cechy charakteru. Niektóre skarpetki są sympatyczne, inne nieco zarozumiałe, uparte i bezwzględne, jeśli chodzi o realizację swoich marzeń i celów, jeszcze inne wykazują prawdziwie bohaterską postawę. Przykładem jest tu chociażby szara prawa skarpetka, która ruszyła na pomoc małym myszkom i zdecydowała się zostać dla nich mamą. Każda z nich przeżywa również swoją własną, niepowtarzalną przygodę. Jedne historyjki opowiadające losy poszczególnych skarpetek mają wątek kryminalny, inne obyczajowy. W bajce nie zabraknie również momentów wzruszenia i radości, a także pouczających morałów.

Oto-jest-kasia.jpg

Oto jest Kasia

Jaworczakowa Mira

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Objętość - 160 s.

Powieść dla dzieci 7-9-letnich, zalecana jako lektura dla szkół podstawowych. Jej bohaterką jest Kasia – dotychczas wzorowa uczennica i ulubienica rodziców i dziadka – której rodzi się siostrzyczka. Zazdrosna dziewczynka przeżywa bunt: staje się agresywna, popada w konflikty z kolegami i domownikami, przestaje się uczyć... I dopiero ciężka choroba siostrzyczki, do której Kasia sama się przyczyniła, pozwala jej zrozumieć, jak bardzo kocha małą, i wrócić do dawnego stylu życia.

Rany-Julek.jpg

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą

Frączek Agnieszka

Wydawnictwo Literackie

Objętość - 80 s.

„Rany Julek. O tym, jak Julian Tuwim został poetą” to humorystyczna, nieco przewrotna historia dzieciństwa jednego z najważniejszych poetów dwóch epok literackich – dwudziestolecia międzywojennego oraz współczesności. Posiadanie talentu i poetyckiego natchnienia nie zmieniło faktu, że młody Julek, a później również Julian, był przede wszystkim człowiekiem z krwi i kości, miał nieraz absurdalne pomysły, z ogromną przyjemnością oddawał się swoim pasjom i na pewno nie miał żadnych problemów z wyrażaniem swojego zdania czy z postawieniem na swoim.

W swojej publikacji Agnieszka Frączek oprócz elementów biograficznych Juliana Tuwima zawarła także jego wiersze oraz krótkie żarty, które w połączeniu składają się na niespotykany dotychczas portret uwielbianego od wielu pokoleń poety.

Tru.jpeg

Tru

Kosmowska Barbara

Wydawnictwo Media Rodzina

Objętość - 80 s.

Zajączek Tru mieszka z mamą, bratem i siostrą w Koniczynach Dolnych, uboższej dzielnicy, w której stoją skromne domy emigrantów. Bo Tru i jego rodzina też są emigrantami i zwykłymi szarakami – inaczej niż Kolorowi, którym na niczym nie zbywa. Pełna uroku i humoru opowiastka o przedsiębiorczym zajączku niejednego może nauczyć i dzieci (od lat 6), i dorosłych (do lat 100). Warto się także dowiedzieć, dlaczego Tru został na koniec nazwany Naprawiaczem Zajęczych Serc…

bottom of page