Czytanie wrażeniowe to sprawdzony przez Małgorzatę Swędrowską sposób prowadzenia zajęć literackich z grupą dzieci, w czasie których sama książka jest prezentowana przeze mnie jako bardzo wartościowy przedmiot owiany pewnymi tajemnicami. Spotkanie z dziećmi rozpoczyna od zaaranżowania przestrzeni i takiego usadowienia dzieci, aby wszystkimi dostępnymi zmysłami mogły „smakować” jej uroki. Współczesne dzieci potrzebują różnorodnych bodźców do koncentrowania swojej uwagi na tym, co proponuje dorosły. Autorka wykorzystuje naturalne potrzeby dzieci: zaspokajanie ciekawości oraz chęć doświadczania, przeżywania, a także poruszania się – i to wszystko wplata w czytanie tekstu literackiego.
Szuka takich utworów, których czytanie można urozmaicać gestem, mimiką, tańcem integracyjnym na siedząco, zabawą ruchową w obrębie miejsca, w którym dziecko przebywa. Czasami czytany-opowiadany tekst przeplata śpiewem, uruchamia zmysł powonienia, a to wszystko po to, by dziecko z zapałem, chęcią i uważnością śledziło fabułę i doświadczało radości z dobrze i atrakcyjnie spędzonego czasu.
Czytanie wrażeniowe nie ogranicza się tylko do czytania przez nauczyciela i słuchania przez dzieci. Jest raczej doświadczaniem literatury wieloma zmysłami, niesie ze sobą jakąś akcję i interakcję, pozostawia pewne wrażenia. Wrażenia płynące nie tylko ze słuchania tekstu i patrzenia na ilustracje, ale i pochodzące z ruchu, gestów, emocji wyrażanych mimiką, a nawet z muzyki i tańca. Opiera się na ożywianiu, „zaczarowaniu” tekstów literackich tak, aby dzieci z uwagą i zaangażowaniem podążały za jego treścią. Dziecko bawi się nie tylko po wysłuchaniu tekstu - bawi się w trakcie czytania. Spotkanie dziecka z książką odbywa się za pośrednictwem dorosłego - nauczyciela, rodzica, który nie tyle czyta dziecku, co czyta z dzieckiem. Dorosły starannie dobiera tekst, aranżuje przestrzeń i rekwizyty, dba o wytworzenie klimatu bezpieczeństwa, w taki sposób, by czytanie pozostawiło w dziecku ślad, refleksję, miłe skojarzenie, wrażenie. Dziecko dzięki swoim aktywnościom – tupaniu, klaskaniu, dopowiadaniu słów, rytmizowaniu, wyrażaniu emocji – nie jest tylko biernym świadkiem czytania, lecz w nim współuczestniczy.
Małgorzata Swędrowska od 19 lat nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, trener PSPiA KLANZA, twórca koncepcji czytania wrażeniowego, animator warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym.