top of page

Youtuberzy pomagają zacząć czytać

JAK ZACHĘCIĆ DO CZYTANIA

Youtuberzy pomagają zacząć czytać

Artykuły na temat czytelnictwa

Dlaczego niektórzy ludzie nie lubią czytać książek? Jak ich zachęcić do czytania?


Książki są świetnym sposobem na spędzanie czasu. Czytanie pozwala na rozwijanie wyobraźni, uczenie się nowych rzeczy oraz odprężenie się po ciężkim dniu. Książki mogą także pomóc w rozwijaniu języka i poprawie kompetencji czytania. Aby zachęcić osobę do czytania książek, należy pamiętać o kilku ważnych krokach:

  1. Znajdź odpowiednie książki. Aby zachęcić osobę do czytania, należy znaleźć książki, które są dla niej interesujące. To oznacza, że trzeba poznać jej zainteresowania, preferencje literackie i poziom zaawansowania czytelniczego.

  2. Stwórz przyjazną atmosferę. Czytanie książek jest przyjemniejsze, jeśli jest to robione w przyjaznej atmosferze. Dlatego ważne jest, aby stworzyć warunki, w których osoba będzie czuła się komfortowo i skupiona na czytaniu.

  3. Podziel się swoimi odkryciami. Dzielenie się swoimi odkryciami literackimi z osobą, którą chcesz zachęcić do czytania, może być skutecznym sposobem na przekonanie jej do tego, że czytanie jest przyjemne i interesujące.

  4. Znajdź wspólne pasje. Czytanie książek jest łatwiejsze, gdy jest to robione z kimś, z kim mamy wiele wspólnych pasji. Warto więc znaleźć osobę, z którą będziemy mogli dzielić się swoimi wrażeniami z czytania.

  5. Pokaż, jakie korzyści daje czytanie. Ważne jest, aby pokazać osobie, jakie korzyści daje czytanie książek, takie jak rozwijanie wyobraźni, uczenie się nowych rzeczy, rozwijanie umiejętności językowych i emocjonalnych.

  6. Zorganizuj wspólne czytanie. Czytanie książek jest łatwiejsze, gdy jest robione z innymi ludźmi. Dlatego warto zorganizować wspólne czytanie z osobą, którą chcesz zachęcić.

 

Wpis na blogu Marcina Kamyka Kamińskiego - https://marcinkaminski.pl/dlaczego-niektorzy-ludzie-nie-lubia-czytac-ksiazek-jak-ich-zachecic-do-czytania/

stan-czytelnictwa-w-polsce-2022.jpg
41% Polaków czyta książki. Nowe dane dotyczące czytelnictwa

​​

W najnowszych danych dotyczących czytelnictwa w Polsce znaleźć można także informacje na temat tego, kim są współcześni czytelnicy. Dowiadujemy się m.in. że po książki chętniej sięgają osoby o wykształceniu wyższym i zamieszkujące duże miasta. Te informacje nie są zaskakujące.

To, co może zaciekawić, to analiza w kontekście korzystania z mediów – telewizji i radia. Jak wskazują nowe badania, książki czytają częściej osoby, które nie posiadają telewizora.

autor: Patryk Obarski

Czytanie-nuda.jpg
Ludzie nie czytają i nie działają?

​​

Pogadajmy, dlaczego. A potem dajmy im spokój. Ciężko znoszę nieustanne (lub cykliczne) narzekanie, że Polki i Polacy nie czytają. Nie angażują się społecznie. Do kina chodzą tylko na filmy Vegi, słuchają tylko Sławomira. Nie są aktywni fizycznie. Za każdym razem mam ochotę odpowiedzieć: a dajcież im wszyscy spokój.

Felieton Ignacego Dudkiewicza

Czytanie-inteligencja.jpg
Niezawodny test, czy jesteś przedstawicielem nowej polskiej inteligencji. 

​​

Wydajemy miesięcznie niemal dwa raz więcej na alkohol, niż rocznie przeznaczamy na zakup książek. GUS opublikował dane dotyczące wydatków Polaków na kulturę w 2020 roku, zaś największe emocje wzbudziła tradycyjnie oziębła relacja rodaków z literaturą. Jednak to wspomniane emocje są tu znacznie lepszym wskaźnikiem niż statystyka.

autor: Helena Łygas

Czytamy- Na kanapie.jpg
Dlaczego nie czytamy książek?

Ilu Polaków naprawdę czyta książki (za czytanie książek rozumiem co najmniej dwanaście rocznie i chodzi mi o pozycje, niebędące podręcznikami lub instrukcjami obsługi)? Myślę, że jakieś kilkanaście procent, raczej nie więcej. Zaskakujące może wydać się to, że nie uważam tych kilkunastu procent za jakąś tragedię narodową. Katastrofą jest coś innego – liczba czytelników systematycznie spada. Nawet jeśli trafi się rok odrobinę lepszy (2021), to tendencja spadkowa trwa. Pytanie brzmi – dlaczego?

Czytanie-psychologia.jpg
9 powodów, dla których nie warto czytać książek

Różnie bywa z tym czytaniem. Bliska mi osoba czytała jedną książkę przez 12 miesięcy, po czym odłożyła ją na półkę, bo bez sensu czytać od nowa. Mam też wokół siebie ludzi, którzy są uzależnieni od książek i traktują każdy egzemplarz jak prawdziwy skarb. Niektóre dzieci nie zasną bez przeczytania książeczki wieczorem, inne nie widziały żadnej na oczy przez pierwsze 3 lata życia. Różnie jest – nie mam zamiaru dzisiaj Was namawiać do czytania. Zamiast tego chcę po raz pierwszy w życiu powiedzieć, dlaczego bez sensu jest to całe czytanie...

autorka: Edyta Zając

Dzieci czytają.jpg
Dlaczego dzieci nie czytają?

​​

Bo nie czytają rodzice! Główny powód to brak odpowiednich wzorców. Z przeprowadzonych ostatnio badan wynika, że co trzeci dorosły Polak nie czyta książek. Jeśli w domu nie ma książek, rodzice nie czytają, to z jakiego powodu ma nagle czytać dziecko? Tym bardziej że telewizja czy gry komputerowe są przez dzieciaki oceniane jako dużo atrakcyjniejszy sposób spędzenia czasu. Są po prostu łatwiejsze w przyswajaniu - jak papka, którą konsumuje się znacznie łatwiej i przyjemniej niż grubą kaszę.

autor: Beata Biały

Czytanie
Dlaczego Polacy nie czytają książek i czy można temu zaradzić

​​

[...] sądzę, że zarówno poglądy, jak rozmaite inicjatywy pana Wojtka Gawlika warto propagować, bowiem najgorszą rzeczą, jaka nam się może przytrafić w czasach, gdy polska oświata znalazła się w miejscu ciemnym i ponurym, to pokorne urządzanie się tamże. Ferment jest niezbędny i wcale nie będzie od rzeczy, jeśli jedni (WG) szczepić będą i propagować idee rewolucyjne, a inni (JP) tonować czasami ich płomienny zapał wskazując, że nie wszystko, co we współczesnej szkole jest poddawane krytyce, zasługuje na tak surową ocenę.

autor: Włodzisław Kuzitowicz

dziecko-książka.jpg
Dlaczego Polacy nie czytają książek?

​​

Wolne popołudnia często spędzam z książkę w ręku, ale nie zawsze pałałam do nich ciepłymi uczuciami. Dlaczego w Polsce obserwuje się kryzys czytelnictwa? Jak z nim walczyć?

Przez lata rząd zachęcał Polaków do obcowania z literaturą, korzystając z zerowej stawki podatku VAT. Niestety, ta nietypowa promocja czytelnictwa została przerwana po interwencji Unii Europejskiej. Czy dostosowanie rodzimego prawa do wymogów Wspólnoty przyczyniło się do załamania rynku wydawniczego? Zdania są podzielone.

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

opracowała: beata malentowicz

kwiecień 2023

grafika: darmowa Wix, Pixabay, zdjęcia DBP

webowa.png
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Spotify
bottom of page