Magia i moc słów
Czytanie i obowiązek to dwa niezbyt zgodne pojęcia. Najpiękniejsza książka, gdy musi być przeczytana, staje się wrogiem.
Antoni Słonimski
Metodę booktalkingu można stosować w kontaktach z czytelnikami w każdym wieku.
Najprostszą formą takiej sytuacji, jaką może stworzyć nauczyciel, są prezentacje książek. Uczniowie sami prezentują przeczytane książki, wybierając z treści to, co dla nich najbardziej pasjonujące, przedstawiają wybranego bohatera lub okoliczności, w których się znalazł. Określają, dlaczego utwór im się podobał, co sprawiło, że sięgnęli po tę właśnie książkę. Dodatkowo podają informacje o autorze, okolicznościach napisania utworu. Określają jego gatunek, wymieniają najważniejsze wątki lub epizody. (Więcej informacji w Bibliotece w Szkole nr 5/2018)
Inspiracje
Artykuł
Booktalking, czyli o sile bohaterek i bohaterów Do zaprezentowania wybrałyśmy z Julią „Szkołę bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” Przemka Staronia (Wydawnictwo Agora). Autor jest nauczycielem etyki i filozofii, psychologiem, Nauczycielem Roku 2018. Był też nominowany do Global Teacher Prize, czyli tzw. “nauczycielskiego Nobla”!
Pomysł na konkurs
Booktalking, czyli gawęda o jednej ksiażce
Lubisz wybierać interesujące książki i czytać dla przyjemności? Podziel się ze słuchaczami swoimi emocjami, które towarzyszyły Ci podczas lektury. Opowiedz o bohaterze, z którym się utożsamiłeś lub o tym, co Cię zbulwersowało, zachwyciło, zaniepokoiło. Wyraź swój entuzjazm dla książki i zachęć innych do czytania. Weź udział w konkursie! Wystarczy nagrać wypowiedź.
Artykuł
Booktalking na najwyższym poziomie
Do zaprezentowania wybrałyśmy z Ewą „Maus” Arta Spiegelmana. To znany i doceniony przez krytyków komiks o II wojnie światowej, którego akcja rozgrywa się m.in. na naszych terenach! Ponieważ czytany jest na całym świecie, a nie wszyscy mieszkańcy naszego regionu o nim wiedzą, uznałyśmy, że to będzie strzał w dziesiątkę.
I był!