top of page

(...) Krytyczne myślenie polega na ocenianiu napływających informacji, myśli i opinii własnych oraz cudzych, podnosi umiejętności rozpoznawania i odrzucania błędnych idei. Prowadzi do minimalizowania błędów, które często wynikają z patrzenia na problemy z subiektywnej perspektywy (np. kultury, w której zostaliśmy wychowani). […] Prowadzi do intelektualnej niezależności, pozwala na zgłębianie i rozwiązywanie problemów, na odrzucanie fałszywych sądów, na kwestionowanie uznanych autorytetów i tradycji”.

z artykułu Umiejętność krytycznego myślenia - Głos Pedagogiczny

Krytyczna ocena

Krytyczna ocena źródła informacji oznacza dokonywanie oceny informacji, z którą się zapoznajemy.

Informacje i materiały dostępne na stronie:

Artykuły - publikacje - skrypty

Wybrane książki

Pomysły na zajęcia

Platforma edukacyjna Demagog: 
Krytyczne myślenie w polskiej szkole

W ramach kampanii Krytyczne myślenie w pigułce eksperci przygotowali bazę wiedzy oraz gotowych zajęć w formie krótkich dodatków do lekcji na temat dezinformacji.

  1. Krótkie materiały edukacyjne: dodatki do lekcji prowadzonych w ramach 6 przedmiotów (język polski, język angielski, biologia, geografia, WOS i historia), dzięki którym podczas zajęć będzie można poruszyć temat dezinformacji.

  2. Mapa inspiracji – zbiór linków do kursów, szkoleń, gier, ebooków, artykułów, filmów, podcastów, ciekawostek czy kontaktów do ekspertów z zakresu edukacji medialnej - tablica Trello

bottom of page