Rafael Santi
SZTUKA WIDZENIA SZTUKI - ŚWIADOMOŚĆ KULTUROWA DZIECI I MŁODZIEŻY
„PORTRET MŁODZIEŃCA” RAFAELA SANTI OD CZASÓW WOJNY ROZPALA WYOBRAŹNIĘ JAKO ZAGINIONY SKARB – SYMBOL POLSKICH STRAT I GRABIEŻY DOKONANEJ PRZEZ NAZISTÓW.
Portret przypisywano różnym mistrzom włoskiego renesansu. Ostatecznie zwyciężyło przekonanie, że to doskonałe dzieło wyszło spod pędzla Rafaela. „Portret Rafaela, przez niego samego malowany. Kupiony od familii Justynianów przez XX. Adama i Konstantego Czartoryskich” – zanotowała Izabela Czartoryska w spisie obiektów prezentowanych w Domu Gotyckim, a dokładnie w „Gabinecie na górze”. Obraz trafił do Puław około 1800 roku z rąk weneckiego rodu Giustinianich. (...) W XIX i na początku XX wieku mnożyły się kolejne teorie na temat tożsamości modela. Jedni wskazywali podobieństwo do pięknego chłopca w jasnych szatach ze Szkoły Ateńskiej. Drudzy przypisywali mężczyźnie nazwiska konkretnych włoskich arystokratów. Jeszcze inni podkreślali delikatne rysy młodzieńca, długie włosy i smukłe dłonie, zastanawiając się, czy do obrazu nie pozowała jednak kobieta. Ba, niektórzy twierdzili nawet, że to słynna kochanka Rafaela, ta sama, którą uwiecznił na obrazie La Fornarina. Nie zabrakło też głosów, że portret nie przedstawia żadnej żyjącej postaci, lecz jest idealnym wizerunkiem człowieka doskonałego. Ten temat chętnie podejmowano w malarstwie włoskiego renesansu.
„Portret młodzieńca” Rafaela to najcenniejsze z dzieł, które zniknęły z polskich muzeów w wyniku II wojny światowej. Byłoby dziś warte ponad 100 mln dolarów.
ESCAPE ROOM
ARTYKUŁY
SCENARIUSZE
Film animowany, w którym przybliżyliśmy historie, zbieranych przez pokolenia, kolekcji dzieł sztuki. Opowiedzieliśmy sensacyjne, często dramatyczne losy dzieł zgromadzonych przez rodzinę Czartoryskich, w tym Damy z Gronostajem Leonardo da Vinci, Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta czy nieodnalezionego do dnia dzisiejszego Portretu Młodzieńca Rafaela Santi.