Definicja
Bibliografia
Filmy
Testy
Więcej...
Artykuły w DBP
zestawienie
5 psychologicznych przyczyn tłumaczących, dlaczego odkładamy wszystko na ostatnią chwilę
Shana Lebowitz
Prokrastynacja, czyli odkładanie rzeczy na potem i ostatnią chwilę, rzadko kiedy wynika wyłącznie z lenistwa. Takie zachowanie to wynik głębszych problemów psychologicznych - na przykład kiepskiej relacji z rodzicami czy zaburzonej percepcji czasu.
Co to jest prokrastynacja?
[Grzegorz Frątczak]
Czy prokrastynacja to mój problem?
Jutro to dziś... tyle że jutro [Charaktery]
Dorota Krzemionka
Zwlekamy. Przekładamy na jutro, na później. Odkładamy: egzamin, dentystę, remont mieszkania, miłość. Swoje życie odkładamy do jutra. A gdy jutro zamienia się w dziś, znów wypatrujemy jutra. Dlaczego zwlekamy?
Mogę wszystko, ale… potem [Charaktery]
Edyta Duda
Deadline tuż-tuż, a ty wciąż zajmujesz się innymi sprawami. Myślisz: Przecież zdążę, jeszcze jest czas, zrobię to jutro… Brzmi znajomo? Witaj w świecie prokrastynatorów
Modne słówko: prokrastynacja
Magdalena Skorupa
Prokrastynacją nazywamy rozbieżność między zamierzonym a faktycznym czasem pracy. Ta różnica powstaje w wyniku podejmowania aktywności innego rodzaju.
O chorobliwym odkładaniu czegoś na później
José Antonio Marina
... samo zjawisko ma coś wspólnego z lenistwem, jest to jednak lenistwo, któremu towarzyszą różne bardzo złożone taktyki odraczające.
Odkładasz wszystko na później? Mamy 7 sposobów na walkę z prokrastynacją
Izabela Czernik
Masz wysokie aspiracje, sto pomysłów na swoje życie, motywację, a pomimo tego odwlekasz podjęcie działania na jutro, potem na pojutrze i tak dalej? Być może cierpisz na prokrastynację. Poznaj kilka skutecznych sposobów na pokonanie tego osobliwego zaburzenia.
Prokrastynacja
Michał Pasterski
Prokrastynujesz? Nie tym razem. Przed Tobą 10 minut lektury, której nie odłożysz na później. Sprawdź, jak przyjemnie jest zrobić coś od razu, tu i teraz, natychmiast.
Prokrastynacja – co to jest i skąd się bierze?
Psychologowie uważają, że prokrastynacja jest zaburzeniem psychicznym, które objawia się w ciągłym odkładaniu rzeczy do zrobienia na później. Prokrastynator wchodzi w pętlę ...
Prokrastynacja – jak ją pokonać
Adam Siciński
Prokrastynacja to nawyk odkładania wykonania pewnych czynności na później. Robi to wielu z nas i nie ma to nic wspólnego z lenistwem. Zwykle nie umiemy po prostu znaleźć motywacji, by wziąć się do pracy i dlatego odwlekamy ją w czasie. Prokrastynację łatwo jest jednak pokonać, gdy tylko zrozumiemy jej złożone psychologiczne podłoże.
Prokrastynacja - jak ją pokonać?
[Fiszkoteka]
Prokrastynacja to nieprzyjemne i kłopotliwe zjawisko z dziedziny psychologii. Polega na patologicznym wręcz odwlekaniu czynności, na których prokrastynator powinien się skupić w danej chwili, na rzecz zajęć bardziej przyjemnych lub mniej kłopotliwych.
Prokrastynacja - odkładanie na później nową chorobą cywilizacyjną?
Aneta Bielejec
Ciągle odkładasz zadania na "potem"? Jeszcze tylko coś zjesz, sprzątniesz, przejrzysz Facebooka? Coraz częściej mówi się o prokrastynacji jak o chorobie cywilizacyjnej. A że żyjemy coraz szybciej, wymagamy od siebie coraz więcej, to i skutki odkładania zadań, przy tak dużym obciążeniu, mogą być boleśniejsze. Skąd się bierze prokrastynacja i jak sobie z nią radzić?
Prokrastynacja (syndrom studenta) – zwykłe lenistwo czy choroba cywilizacyjna?
Monika Majewska
Prokrastynacja (syndrom studenta) dotyczy osób, które mają trudności z zabraniem się do pracy i nieustanne odkładają wykonanie jakiegoś zadania "na jutro". Taki stan niedawno został uznany za zaburzenie psychiczne, jednak niektórzy uważają, że prokrastynacja to sprytna wymówka dla osób, którym nic się nie chce
Prokrastynacja. [Psychologiczne przyczyny prokrastynacji]
Patricia Rabiarisoa
Wczesną wiosną każdy odczuwa przypływ energii i chęci rozpoczęcia czegoś nowego. Rzucacie się na wszystko, co w terminarzu spraw do załatwienia ma status „pilne”… i z zaskoczeniem odkrywacie, że jeszcze od lutego albo i od grudnia ciągną się „pilne” sprawy, o których najzwyczajniej zapomnieliście.
Prokrastynacja. Czym jest i jak z nią walczyć?
Monika Kotlarek
Blog "Psycholog Pisze"
Prokrastynacja: jak się zabrać do roboty?
Jarosław Kulbat
Prokrastynacja, czyli odwlekanie wykonania zadań pomimo dysponowania możliwościami ich realizacji, to zjawisko dość powszechne, które zaliczamy do dysfunkcji funkcjonowania w organizacji.
Zrobię to później. Sprawdź, czy problem prokrastynacji dotyczy także ciebie
Magdalena Kaczmarek
Zasada, której stosowanie zapobiega pokrastynacji, brzmi: "zacznij dzień od zjedzenia żaby"