top of page

O książkach obrazkowych

Jedność i nierozerwalność związku słowa i obrazu

Czytelnik widzi obrazy, czyta towarzyszące im słowa i zauważa, że jedne mają wpływ na drugie, uzupełniają się i modyfikują swoje znaczenie. W ten sposób odkrywa, że to, co doskonale rozpoznawalne jako odmienne (a zatem i osobne), współtworzy przekaz bogatszy niż prosta suma znaczeń komunikowanych przez jego składniki.

Jerzy Szyłak

Artykuły, publikacje

Iwona Chmielewska, "Oczy"
Anna Legierska

Nagrodzone ilustratorskim Oscarem "Oczy" utytułowanej polskiej rysowniczki Iwony Chmielewskiej to wzruszająca opowieść o sztuce patrzenia, darze widzenia i sile zmysłów.

Iwona Chmielewska „Kłopot” i „Moc kłopotów. Wytwórnik” – o tym, jak kłopot staje się szansą

Z prawie niewidocznych słów, rodzi się bogata treść. „Kłopot” Iwony Chmielewskiej oparty został na niepowtarzalnym koncepcie – z jednego kształtu tworzy się cała historia. O czym? 

Iwona Chmielewska
Anna Legierska

Ceniona na całym świecie ilustratorka i pisarka, twórczyni obsypywanych nagrodami autorskich książek obrazowych, wydawanych m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. 

Joanna Concejo
Agnieszka Warnke

Ołówek traktuje jako przedłużenie swoich myśli. W słowach szuka emocji i wspomnień, które zatrzymuje w obrazach. Książki z jej ilustracjami ukazują się regularnie we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i Polsce.

Poza słowami
Justyna Bargielska

W drugiej dekadzie XXI w. skupiamy się na definicji, według której picturebook to taki utwór, w którym ilustracje są równie ważne dla odbioru książki jak sam tekst. Jednak w odniesieniu do niektórych powstających obecnie picturebooks taka definicja jest zawężeniem. 

Dzieci czytają inaczej
Dawid Wojtowicz

5 korzyści, jakie daje maluchom czytanie picturebooków. Jak zachęcić dzieci do stałego obcowania z literaturą? Tym bardziej w tych ciężkich czasach, gdy czytelnictwo w Polsce prezentuje wręcz opłakany poziom.

Czym jest książka obrazkowa
Małgorzata Cackowska

Książka obrazkowa jest pierwszym terenem kontaktu dziecka z przedstawieniem rzeczy (przedmiotów, ludzi, zwierząt, przyrody) w różnych kodach i konwencjach zarówno literackich, jak i plastycznych.

Książki obrazkowe – skarbnica inspiracji
Małgorzata Swędrowska

Istnieje typ książek, w których ilustracja nierozerwalnie wiąże się z tekstem, który nie może istnieć bez dopowiedzeń i rozwinięć pojawiających się w warstwie ikonicznej.

Picturebook, picture book czy picture-book?
MamaKakaludka

Trzy różne nazwy, a znaczenie mają takie samo. Picturebooki, to coś więcej niż zwykłe książki obrazkowe dla dzieci. W nich ilustracje mają znaczenie równoważne lub często większe niż sama treść, a kierowane są nie tylko do dzieci, ale również do osób dorosłych.

Picture book, czyli niecodzienne czytanie…
Anna Klejnowska

Picture book, to w wolnym tłumaczeniu książka obrazkowa. Czy na pewno? Według prof. Barbary Bader – znanej twórczyni tychże książek, definicja ta odnosi się do tekstu i ilustracji jako całości projektu. 

Po co nam picture book?
OlaS.

Człowiek ma pięć zmysłów. Zakładając, że wszystkie działają prawidłowo, każdego dnia odnotowują one całą masę różnych wrażeń. Za zmysłami idą emocje, a sztuka jest jednym ze sposobów ich wywołania.

Jak czytać książki obrazkowe?
Emka Kowalska

Książki obrazkowe to często jedne z pierwszych, jakie kupujemy dzieciom. Wydaje nam się, że skoro w książce są głównie ilustracje, to małe dziecko będzie mogło samo się nią zająć.

Iwona Chmielewska – mistrzyni picture booka
Marta Baszewska

Iwona Chmielewska nieustannie zadziwia czytelników. Jej picture booki wzruszają, intrygują, oswajają to, co trudne i nienazwane...

Przybysz -
Shaun Tan
Wieczór z książką (blog) - Adrianna

Ta książka poruszyła mnie tak bardzo, że na wiele godzin po pierwszym zetknięciu, nie mogłam otrząsnąć się emocjonalnie. Komiks o imponującej stronie wizualnej i treści pozbawionej słownej narracji. 

I wstawka muzyczna, bowiem oglądając ilustracje nie można pominąć muzyki z performance Bena Walsh i Orkiestry z Underground, Opera Sydney.

bottom of page