top of page

HYMN KONSTYTUCJI 3 MAJA

Polska Konstytucja 3 Maja zostaƂa uchwalona na Zamku w Warszawie w 1791 r. Jest ona pierwszą nowoczesną, demokratyczną konstytucją w Europie, a drugą na ƛwiecie po amerykaƄskiej. Choć przetrwaƂa zaledwie rok jako dokument regulujący ĆŒycie polityczne i spoƂeczne paƄstwa – obalona w wyniku dziaƂaƄ konfederacji targowickiej oraz wojny polsko-rosyjskiej, stanowiƂa inspirację wsparcie dla ruchów niepodlegƂoƛciowych i patriotycznych wielu pokoleƄ Polaków. Irlandzki filozof i politolog, Edmund Burke opisywaƂ ją jako "najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród…" Po odzyskaniu przez Polskę niepodlegƂoƛci w 1918 r odtworzono zapisy z 1791 roku i zbudowano nową konstytucję paƄstwa. TakĆŒe teraĆșniejsza konstytucja RP oparta jest w duĆŒej mierze na Konstytucji 3 maja. Na przestrzeni dziejów Trzeci Maja staƂ się symbolem, do którego odwoƂywaƂy się w róĆŒnych historycznych chwilach wszystkie stronnictwa, partie, ugrupowania, warstwy spoƂeczne i stany – staƂ się symbolem patriotyzmu dla kaĆŒdego Polaka. I jako taki ustanowiony zostaƂ w 1919 r. „uroczystym ƛwiętem po wieczne czasy”. ƚwięto to zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów w czasie II wojny ƛwiatowej, zostaƂo oficjalnie zniesione przez wƂadze PRL w 1951 r. MiaƂy je zastąpić uroczystoƛci 1-majowe. Dziƛ, przywrócone w kwietniu 1990 r., jest obchodzone szczególnie uroczyƛcie.

POLSKO KRAJU NIEPOKORNY

SƂowa: Zofia Pietrzyk
Muzyka: Marian Waƛkiewicz

 

Polsko, Polsko, Polsko,
kraju niepokorny -
zbuduj demokrację,
w której moĆŒna ĆŒyć.

 

Echa Konstytucji,
tej trzeciomajowej,
ciągle pobrzmiewają
zachęcając nas do wiary,
w lepiej zaprogramowany ƛwiat.

 

Honor, Bóg, Ojczyzna
PapieĆŒ nasz -
Polak, który zmieniƂ ƛwiat,
Polak, który zmieniƂ nas.

 

My jesteƛmy w Unii,

wolni,solidarni,

zƂote gwiazdy ƛwiecą

na bƂękicie flag.

 

Hymn w wykonaniu Orkiestry kameralnej Leopoldinum i chóru uniwersyteckiego Gaudium WrocƂaw. AranĆŒacja na orkiestrę: MirosƂaw Gąsieniec. Rejestracja nagrania i wideo styczeƄ 2008 r.

Dzisiaj 3 Maja To ƛwięto symboli narodowych, historii i narodowej tradycji. To ƛwięto radoƛnie manifestowanego patriotyzmu Polaków. DzieƄ wolny od pracy spędzają w gronie rodzin i przyjacióƂ – na placach, wiecach, przemarszach, defiladach, festynach, koncertach. Na ulicach pojawiają się szlacheckie kontusze, sƂychać patriotyczne pieƛni. Wspólny ƛpiew stanowi waĆŒną lekcję historii. Lekcje ƛpiewania odbywają się tradycyjnie 3 maja w Krakowie. W tym roku nie przeszkodziƂ im nawet rzęsisty deszcz i chƂód. Jakich pieƛni uczą się Krakowianie w tym dniu? Dawnych i wspóƂczesnych pieƛni patriotycznych – jest ich wiele. Jeƛli chodzi o te upamiętniające Konstytucję 3 maja,  najpopularniejsza z nich, to Mazurek 3 Maja znany teĆŒ jako Trzeci Maj, albo „Witaj, majowa jutrzenko”. PieƛƄ ta powstaƂa w czasie Powstania Listopadowego, napisana przez poetę Rajnolda Suchodolskiego do melodii prostego, radosnego mazurka. Często ƛpiewany jest „Polonez 3 Maja”, autorstwa Franciszka Dionizego KniaĆșnina z muzyką Aleksandra Rodowskiego.

 

Nie byƂo jednak hymnu. W 2007 r. kompozytor Marian Waƛkiewicz skomponowaƂ “Hymn Konstytucji 3 Maja” do sƂów Zofii Pietrzyk. Pięknych nagraƄ utworu dokonali wrocƂawscy artyƛci:

Polska pieƛƄ patriotyczna powstaƂa w związku z uchwaleniem polskiej konstytucji z 3 maja 1791 roku, znana teĆŒ jako: Mazurek 3 Maja. SƂowa napisaƂ Rajnold Suchodolski, nieznany jest kompozytor. Tekst początkowo znany byƂ jako wiersz. ZostaƂ napisany w czasie powstania listopadowego, którego Suchodolski byƂ uczestnikiem. Melodia ma cechy stylizowanego mazurka.

MAZUREK 3 MAJA
WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

Witaj majowa jutrzenko,
ƚwieć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w caƂej Polsce sƂynie.

 

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków bƂogi raj.

 

Witaj dniu trzeciego maja,
który wolnoƛć nam zwiastujesz.
PierzchƂa juĆŒ ciemiÄ™ĆŒców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz !

 

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków bƂogi raj.

 

Nierząd braci naszych cisnąƂ,
Gnuƛnoƛć w ręku króla spaƂa,
A wtem trzeci maj zabƂysnąƂ -
I nasza Polska powstaƂa.

 

Ale chytroƛci gadzina
MƂot swój na nas gotowaƂa,
Z piekƂa rodem Katarzyna
Moskalami nas zalaƂa.

 

ChociaĆŒ kwitƂ piękny maj,
Rozszarpano biedny kraj.

 

Wtenczas Polak z Ƃzą na oku
Smutkiem powlókƂ blade lice
Trzeciego maja co roku
WspominaƂ lubą rocznicę.

 

I wzdychaƂ: BoĆŒe daj,
By zabƂysnąƂ trzeci maj !

 

​

POLONEZ 3 MAJA

Ten krótki utwór powstaƂ jeszcze w 1791 roku, dla uczczenia Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku przez Sejm Rzeczypospolitej (zwany Czteroletnim lub Wielkim). Nie wiemy dokƂadnie, kto byƂ twórcą. Częƛć historyków domniemywa tutaj Franciszka Dionizego KniaĆșnina i Aleksandra Rodowskiego. Krótki, liczący tylko 3 zwrotki, tekst „Poloneza Trzeciego Maja” jest prostym wyraĆŒeniem entuzjazmu z uchwalenia Konstytucji i nadziei, ĆŒe odtąd jej prawa na trwaƂe zmienią ĆŒycie narodu, zjednoczonego we wszystkich stanach ze swoim królem. Zarówno sama Konstytucja, jak i „Polonez” doczekaƂy się niezliczonych odwoƂaƄ w polskiej kulturze. PrzykƂadem moĆŒe być „Koncert Jankiela” z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

bottom of page