top of page

HYMN KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

Polska Konstytucja 3 Maja została uchwalona na Zamku w Warszawie w 1791 r. Jest ona pierwszą nowoczesną, demokratyczną konstytucją w Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Choć przetrwała zaledwie rok jako dokument regulujący życie polityczne i społeczne państwa – obalona w wyniku działań konfederacji targowickiej oraz wojny polsko-rosyjskiej, stanowiła inspirację wsparcie dla ruchów niepodległościowych i patriotycznych wielu pokoleń Polaków. Irlandzki filozof i politolog, Edmund Burke opisywał ją jako "najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród…" Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r odtworzono zapisy z 1791 roku i zbudowano nową konstytucję państwa. Także teraźniejsza konstytucja RP oparta jest w dużej mierze na Konstytucji 3 maja. Na przestrzeni dziejów Trzeci Maja stał się symbolem, do którego odwoływały się w różnych historycznych chwilach wszystkie stronnictwa, partie, ugrupowania, warstwy społeczne i stany – stał się symbolem patriotyzmu dla każdego Polaka. I jako taki ustanowiony został w 1919 r. „uroczystym świętem po wieczne czasy”. Święto to zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów w czasie II wojny światowej, zostało oficjalnie zniesione przez władze PRL w 1951 r. Miały je zastąpić uroczystości 1-majowe. Dziś, przywrócone w kwietniu 1990 r., jest obchodzone szczególnie uroczyście.


POLSKO KRAJU NIEPOKORNY

Słowa: Zofia Pietrzyk
Muzyka: Marian Waśkiewicz

 

Polsko, Polsko, Polsko,
kraju niepokorny -
zbuduj demokrację,
w której można żyć.

 

Echa Konstytucji,
tej trzeciomajowej,
ciągle pobrzmiewają
zachęcając nas do wiary,
w lepiej zaprogramowany świat.

 

Honor, Bóg, Ojczyzna
Papież nasz -
Polak, który zmienił świat,
Polak, który zmienił nas.

 

My jesteśmy w Unii,

wolni,solidarni,

złote gwiazdy świecą

na błękicie flag.

 

Hymn w wykonaniu Orkiestry kameralnej Leopoldinum i chóru uniwersyteckiego Gaudium Wrocław. Aranżacja na orkiestrę: Mirosław Gąsieniec. Rejestracja nagrania i wideo styczeń 2008 r.

Dzisiaj 3 Maja To święto symboli narodowych, historii i narodowej tradycji. To święto radośnie manifestowanego patriotyzmu Polaków. Dzień wolny od pracy spędzają w gronie rodzin i przyjaciół – na placach, wiecach, przemarszach, defiladach, festynach, koncertach. Na ulicach pojawiają się szlacheckie kontusze, słychać patriotyczne pieśni. Wspólny śpiew stanowi ważną lekcję historii. Lekcje śpiewania odbywają się tradycyjnie 3 maja w Krakowie. W tym roku nie przeszkodził im nawet rzęsisty deszcz i chłód. Jakich pieśni uczą się Krakowianie w tym dniu? Dawnych i współczesnych pieśni patriotycznych – jest ich wiele. Jeśli chodzi o te upamiętniające Konstytucję 3 maja,  najpopularniejsza z nich, to Mazurek 3 Maja znany też jako Trzeci Maj, albo „Witaj, majowa jutrzenko”. Pieśń ta powstała w czasie Powstania Listopadowego, napisana przez poetę Rajnolda Suchodolskiego do melodii prostego, radosnego mazurka. Często śpiewany jest „Polonez 3 Maja”, autorstwa Franciszka Dionizego Kniaźnina z muzyką Aleksandra Rodowskiego.

 

Nie było jednak hymnu. W 2007 r. kompozytor Marian Waśkiewicz skomponował “Hymn Konstytucji 3 Maja” do słów Zofii Pietrzyk. Pięknych nagrań utworu dokonali wrocławscy artyści:

źródło : pasochicago.org

MAZUREK 3 MAJA

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

 

Polska pieśń patriotyczna powstała w związku z uchwaleniem polskiej konstytucji z 3 maja 1791 roku, znana też jako: Mazurek 3 Maja. Słowa napisał Rajnold Suchodolski, nieznany jest kompozytor. Tekst początkowo znany był jako wiersz. Został napisany w czasie powstania listopadowego, którego Suchodolski był uczestnikiem. Melodia ma cechy stylizowanego mazurka.

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.

 

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj.

 

Witaj dniu trzeciego maja,
który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz !

 

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj.

 

Nierząd braci naszych cisnął,
Gnuśność w ręku króla spała,
A wtem trzeci maj zabłysnął -
I nasza Polska powstała.

 

Ale chytrości gadzina
Młot swój na nas gotowała,
Z piekła rodem Katarzyna
Moskalami nas zalała.

 

Chociaż kwitł piękny maj,
Rozszarpano biedny kraj.

 

Wtenczas Polak z łzą na oku
Smutkiem powlókł blade lice
Trzeciego maja co roku
Wspominał lubą rocznicę.

 

I wzdychał: Boże daj,
By zabłysnął trzeci maj !

 

Ten krótki utwór powstał jeszcze w 1791 roku, dla uczczenia Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku przez Sejm Rzeczypospolitej (zwany Czteroletnim lub Wielkim). Nie wiemy dokładnie, kto był twórcą. Część historyków domniemywa tutaj Franciszka Dionizego Kniaźnina i Aleksandra Rodowskiego. Krótki, liczący tylko 3 zwrotki, tekst „Poloneza Trzeciego Maja” jest prostym wyrażeniem entuzjazmu z uchwalenia Konstytucji i nadziei, że odtąd jej prawa na trwałe zmienią życie narodu, zjednoczonego we wszystkich stanach ze swoim królem. Zarówno sama Konstytucja, jak i „Polonez” doczekały się niezliczonych odwołań w polskiej kulturze. Przykładem może być „Koncert Jankiela” z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

bottom of page