top of page
Kierunki realizacji polityki oświatowej 2024-2025

Sztuczna inteligencja

Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. Kierunek 4
 

Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji, korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.

Spis treści

Termin „sztuczna inteligencja” po raz pierwszy pojawił się w latach 50. XX wieku. Przez wiele dekad nowoczesne technologie oparte na AI były wykorzystywane głównie w nauce. Sytuacja zmieniła się w listopadzie 2022 roku, wraz z premierą ChatGPT – chatbota, który generuje odpowiedzi na pytania zadawane przez użytkowników. Temat sztucznej inteligencji stał się globalny, a dziś dotyczy niemal każdego aspektu ludzkiego życia – również edukacji.

Definicja - Nowa Era

Na najbardziej podstawowym poziomie sztuczna inteligencja to proces używania komputerów i maszyn do naśladowania ludzkiej percepcji, podejmowania decyzji i innych procesów w celu wykonania zadania. Innymi słowy, sztuczna inteligencja ma miejsce, gdy maszyny angażują się w dopasowywanie wzorców na wysokim poziomie i uczenie się w tym procesie.

Istnieje wiele różnych sposobów zrozumienia natury sztucznej inteligencji. Dwa rodzaje oceny obejmują sztuczną inteligencję opartą na regułach i na uczeniu maszynowym. Ten pierwszy wykorzystuje zasady podejmowania decyzji w celu przedstawienia zalecenia lub rozwiązania.

z artykułu na blogu Szkolna24.pl

Sztuczna inteligencja to coś więcej niż tylko technologia. To filozofia i sposób myślenia, który zmienił sposób, w jaki patrzymy na świat. 

Amit Ray

Materiały

Sztuczna Inteligencja – poradnik! Polecamy!

Poradnik w formie e-booka na stronie Polskiego Towarzystwa Informatycznego (Sekcja Informatyki Szkolnej). Prawie 100 stron pełnych praktycznych porad, poleceń i wskazówek oraz 20 zaawansowanych szablonów poleceń, które pozwolą skutecznie wdrożyć Chat GPT w procesie nauczania. Ponadto przegląd ponad 30 aplikacji opartych na AI, które mogą stać się nieocenionym narzędziem w Waszej pracy.
"Zapraszam do odkrycia pełnego potencjału sztucznej inteligencji w świecie edukacji i mam nadzieję, że zainspiruje Was to do wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań w Waszych klasach!"
Wojtek Wątor

Sztuczna Inteligencja – prawdziwe zmiany w edukacji?

Czy sztuczna inteligencja zmieni istotę i sens edukacji? Czy może po prostu, po przystosowaniu jej do potrzeb szkolnych, stanie się tylko kolejnym narzędziem? A sedno nauczania – relacje – pozostanie niezmienne. Z odpowiedzią na te pytania, według Fundacji Szkoła z Klasą, warto jeszcze poczekać. Teraz najważniejsze jest zaadaptowanie AI w nauczaniu i zminimalizowanie ryzyk. Jednak, aby to zrobić warto zrozumieć złożoność Sztucznej Inteligencji, a temu właśnie służy publikacja pt. „Sztuczna Inteligencja – prawdziwe zmiany w edukacji?” - artykuł

Do pobrania publikacja „Sztuczna inteligencja. Prawdziwe zmiany w edukacji?”

Fundacja Szkoła z Klasą

Raport PARP: Sztuczna inteligencja w edukacji – perspektywy i zagrożenia

W dobie cyfrowej rewolucji, sztuczna inteligencja (artificial intelligence, AI, SI) stała się nieodzownym elementem wielu sektorów, w tym dziedziny nauki. Najnowszy raport PARP na temat zastosowania AI w edukacji ujawnia, że jest to obszar o dużym potencjale, który wciąż czeka na pełne wykorzystanie.

Sztuczna inteligencja stanowi kluczowy nurt, który kształtuje współczesny świat. Obszar edukacji staje się coraz istotniejszym polem zastosowań tej technologii. SI może istotnie ułatwić i usprawnić proces nauczania na każdym etapie edukacyjnym – od uczniów, poprzez nauczycieli, aż po całe systemy edukacyjne.

AI w edukacji – przewodnik dla nauczycieli 

Rosnąca obecność sztucznej inteligencji (AI) w szkolnictwie otwiera nowe możliwości dla nauczycieli i uczniów. AI w edukacji oferuje nie tylko ulepszenie metod dydaktycznych, ale także personalizację procesu edukacyjnego na niespotykaną dotąd skalę. Dowiedz się, jak AI może wspierać nauczycieli w codziennej pracy, czyniąc edukację bardziej angażującą, dostępną i skuteczną.
Sztuczna inteligencja (AI) rewolucjonizuje edukację, oferując nauczycielom i uczniom narzędzia do personalizacji nauki, automatyzacji rutynowych zadań i wzbogacania procesu edukacyjnego. 
Krakowski Instytut Rozwoju Edukacji

Sztuczna inteligencja w edukacji, czyli jak AI ułatwi Ci życie?

Sztuczna inteligencja budzi obecnie wiele kontrowersji i tworzy sprzecznych opinii wśród społeczeństwa. Jedni uważają ją za szkodliwą na różnych aspektach życia, inni widzą w niej potencjał i uproszczenia. A jak umiejscawia się sztuczna inteligencja w edukacji? Możemy dostrzec jej zalety czy może na pierwszy plan wyłaniają się perspektywiczne wady?
Treści: 
Sztuczna inteligencja w edukacji – możliwości i ograniczenia.
Sztuczna inteligencja w szkole – zalety edukacyjne.
Sztuczna inteligencja w nauce oraz jej negatywy.
AI – Złoty Środek edukacji? 
Polecane książki.
serwis Literka

AI w edukacji? To będzie rewolucja

Generatywna sztuczna inteligencja ma potencjał zrewolucjonizowania edukacji - mówi w rozmowie z Portalem Samorządowym prof. Vladlena Benson - ekspert w dziedzinie zarządzania ryzykiem cyberbezpieczeństwa, nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji.
Fragment wypowiedzi: Powiedziałbym nawet więcej, generatywna sztuczna inteligencja ma potencjał zrewolucjonizowania edukacji. Generatywna AI jest w stanie tworzyć nowe treści, obrazy, dźwięki lub inne dane, które wcześniej nie istniały. Sztuczna inteligencja ma potencjał, aby - na przykład - sprostać niektórym z największych wyzwań w dzisiejszej edukacji poprzez innowacyjne praktyki nauczania i uczenia się.

Scenariusze

Materiały video

Sztuczna Inteligencja - cykl darmowych poradników krok po kroku w formie filmów na kanale estartupy

Artykuły i publikacje z sieci

bottom of page