Liveworksheets to strona do tworzenia interaktywnych kart pracy, które mogą posłużyć za sprawdziany. Uczeń wypełnia kartę i od razu po skończeniu wysyła ją na konto nauczyciela, wpisując swoje imię i nazwisko, klasę, przedmiot oraz adres email, na który założone jest konto nauczyciela. Ważne jest to, że uczeń nie musi mieć ani konta na tej platformie, ani nawet konta email. Nauczyciel otrzymuje wypełnioną i sprawdzoną pracę ucznia.
Przede wszystkim jest tam mnóstwo gotowych kart pracy podzielonych na języki, przedmioty i zagadnienia - językowcy na pewno znajdą coś dla siebie. Nauczyciele innych przedmiotów mają zdecydowania mniejszy wybór, ale warto przeszukać dostępne karty pracy.
Jeśli jednak chcemy sami wykonać interaktywną kartę pracy dostosowaną do przerabianego materiału, jest to świetne rozwiązanie. Na początku wydaje się skomplikowane, jednak już przy drugiej - trzeciej karcie oswajamy się i idzie nam to dużo szybciej.
Najpierw zakładamy darmowe konto. Wykorzystajmy do tego jakiś prosty adres email, gdyż potem uczniowie będą musieli wpisywać ten adres przesyłając nam kartę.
Potem klikamy na Make interactive worksheets:
Otwiera nam się menu z 3 opcjami: Tutorial, Video Tutorial oraz Get started. Dwie pierwsze opcje to instrukcje, jak tworzyć karty pracy. Pierwsza to zapis, druga film - obie po angielsku. Po przeczytaniu mojego wpisu możecie przejść od razu do Get started, gdyż wyjaśnię podstawowe zasady tworzenia własnych kart pracy.
Klikamy zatem na Get started i otwiera się okno, w którym musimy załadować kartę pracy z komputera. Może to być sprawdzian lub napisane przed chwilą zadania.
Pod przyciskiem Wybierz plik napisane są formaty, w jakich mogą być nasze dokumenty. Mi najlepiej sprawdza się pdf, gdyż przy przy pliku tekstowym poszczególne elementy "rozjeżdżają się". Zwróćcie uwagę, że przesyłany dokument musi mieć rozmiar do 5 MB, więc jeśli karta pracy zawiera zdjęcia, muszą być one pomniejszone.
Wybieramy dokument z komputera i klikamy Upload. Nasza karta pracy jest załadowana. Możemy teraz edytować ją tak, aby stała się interaktywna. Edycja polega na zaznaczaniu pewnych elementów i wpisaniu w powstałą ramkę polecenia, co uczeń będzie musiał w tym miejscu zrobić. Obejrzyjcie krótki filmik, aby zobaczyć, jak to działa:
Przygotowując karty pracy w edytorze tekstu staram się, aby w miejscu, w którym uczeń będzie musiał coś zrobić, była ramka lub tabelka - łatwiej mi jest wtedy narysować estetyczne okienka w edytorze na liveworksheets.