Jedną z ciekawszych i prostszych platform blended-learningowych jest Blendspace, narzędzie które dostępne jest również poprzez platformę Tes Teach.
Blandspace to propozycja dla nauczycieli, którzy nie są biegli w stosowaniu nowych technologii w swojej pracy, a chcą w prosty sposób przygotowywać materiały edukacyjne dla uczniów z przeznaczeniem do różnych celów, na przykład do poprowadzenia odwróconej lekcji, przygotowania się do sprawdzianów, egzaminów czy realizacji projektu edukacyjnego, a następnie chcą w łatwy sposób przygotowany zestaw materiałów udostępnić uczniom w Internecie.
Platforma Blendspace będzie spełniała wszystkie te oczekiwania: jest prosta w użytkowaniu, umożliwia przygotowanie zestawu materiałów i udostępnienie go wybranej grupie osób. Na platformie można zakładać klasy. Uczeń sam może założyć sobie konto. Nie musi posiadać adresu e-mail, wystarczy, że podczas zakładania konta poda unikalny kod klasy, który otrzymał kod nauczyciela.
Konto dla nauczyciela:
• umożliwia dodanie nieograniczonej liczby klas,
• w każdej klasie może być do 35 uczniów,
• umożliwia przygotowanie do 100 aktywnych lekcji – zestawów z materiałami edukacyjnymi.
Bezpłatne konto dla szkoły:
• umożliwia dodanie nieograniczonej liczby klas,
• w każdej klasie może być nieograniczona liczba uczniów,
• umożliwia przygotowanie nieograniczonej liczby lekcji z materiałami edukacyjnymi,
• umożliwia administrowanie kontem.
Zakładanie konta
Należy wejść na stronę główną platformy, wybrać opcję SIGN UP, a następnie TEACHER. Osoby posiadające konta Google lub Facebook mogą z nich skorzystać, wybierając przyciski z nazwą odpowiedniego serwisu. Osoby nieposiadają- ce takich kont muszą wypełnić krótki formularz rejestracyjny, w którym należy podać imię, nazwisko, adres email i hasło. Można także logować się przez portale społecznościowe (facebook) czy tez konto Google+.
Platforma umożliwia w sposób szybki i intuicyjny stworzenie interaktywnej lekcji. Sam proces logowania jest bardzo prosty - możemy wykorzystać nasze konto na Google lub Facebooku. Tworząc lekcję - a może raczej zbiór treści, które chcemy przekazać - wypełniamy okienka.
Możemy je wypełnić tekstem lub materiałami multimedialnymi oraz dodać quiz (niestety - tu minus - jedynie w formie testu wielokrotnego wyboru). Najciekawszy wydaje się proces wyszukiwania treści - otóż na szarym pasku z prawej strony możemy wybrać, skąd zaczerpniemy materiały do naszej lekcji. Możemy wyszukiwać filmy na YouTubie, treści w przeglądarce Google, obrazy w Google, obrazy z serwisu Flickr, a także własne materiały, które możemy dodać z naszego dysku twardego lub dysków wirtualnych - Google Disc lub Dropbox. Sposób udostępniania przygotowanych zasobów jest również bardzo prosty.
Na platformie można organizować i udostępniać materiały edukacyjne dla uczniów w prosty sposób. Interfejs jest w języku angielskim. Nauczyciel zakłada konto, wybierając opcję „Teacher”. Możliwe jest założenie bezpłatnego konta dla szkoły. Po zalogowaniu się tworzymy lekcję, wypełniając szablon: podając tytuł lekcji i umieszczając w odpowiednich miejscach różne materiały edukacyjne. Po przygotowaniu lekcji dodajemy klasę, której zostanie ona udostępniona. Uczniowie po utworzeniu konta w serwisie i przyłączeniu się do odpowiedniej klasy mogą oglądać lekcje udostępnione przez nauczyciela.
Możemy zaprosić naszych uczniów do wirtualnej klasy (którą wcześniej należy stworzyć, a uczniom udostępnić kod dostępu) lub co prostsze - podać link albo udostępnić przez portale społecznościowe lub kod QR. Portal Blendspace umożliwia także wspólne gromadzenie treści- możemy zaprosić naszych uczniów do współpracy i razem zebrać ciekawe materiały.