top of page

Fonoholizm
Uzależnienie od używania telefonu komórkowego. Jest to uzależnienie behawioralne co oznacza, że nadmierna potrzeba korzystania z telefonu staje siÄ™ trudna do opanowania i zaczyna szkodzić w różnych obszarach funkcjonowania – w rodzinie, w pracy, w osobistym czasie wolnym. Fonoholik pracuje lub uczy siÄ™ nieefektywnie, zarywa noce, ma kÅ‚opoty z otoczeniem, posiÅ‚kami, rodzinÄ… itd.

WÅ›ród mÅ‚odych osób, które najbardziej narażone sÄ… na fonoholizm aż 36 proc. nie wyobraża sobie życia bez wÅ‚asnego telefonu.

Objawy uzależnienia od telefonu charakteryzujÄ… siÄ™ tym, że wÅ‚aÅ›ciciel przywiÄ…zuje ogromnÄ… wagÄ™ do jego posiadania, nie odkÅ‚ada go na bok, natomiast gdy dochodzi do rozÅ‚adowania baterii, odczuwa ogromne zaniepokojenie – w skrajnych przypadkach może to nawet prowadzić do ataków paniki.
Paradoksalnie, czÄ™ste korzystanie z komórki, które teoretycznie powinno uÅ‚atwiać kontakt z ludźmi, wzmaga poczucie samotnoÅ›ci, a ci sami ludzie, którzy nie widzÄ… problemu, by korzystać z komórki na pogrzebie czy podczas rodzinnego obiadu, zaznaczajÄ…, że przeszkadza im, gdy ktoÅ› korzysta z komórki w kinie, teatrze czy w towarzystwie (70-75 proc.). 56 proc. deklaruje, że czasem potrzebuje ciszy i spokoju, 46 proc. ma poczucie straconego czasu, a 25 proc. czuje siÄ™ przeciążonych informacjami.

 

Z fonoholizmem zwiÄ…zane sÄ… nomofobia i pubbing.

 

ŹródÅ‚o:

Nowe wyrazy

​

N

Nomofobia [nomophobia]
Chorobliwy lÄ™k przed sytuacjÄ…, w której nie ma możliwoÅ›ci skorzystania z telefonu komórkowego [od no-mobile-phone phobia, dosÅ‚. lÄ™k przed brakiem telefonu komórkowego]. Eksponowanie znaczenia telefonu komórkowego bywa czÄ™sto próbÄ… podnoszenia sobie prestiżu spoÅ‚ecznego, tworzenie iluzji o wÅ‚asnej osobie, jako dynamicznej i zaangażowanej w rzeczywistość. Osoba z nomofobiÄ… nie stara siÄ™ o podniesienie prestiżu wÅ‚asnej osoby. Autentycznie wierzy w to, że w każdej chwili może otrzymać ważnÄ… wiadomość SMS lub odebrać niezwykÅ‚e, zmieniajÄ…ce jej życie poÅ‚Ä…czenie telefoniczne.

WedÅ‚ug badania przeprowadzonego przez Cisco aż 9 na 10 mieszkaÅ„ców krajów rozwiniÄ™tych (w grupie osób przed 30. rokiem życia) ma jakiÅ› objaw nomofobii 


ŹródÅ‚o:

Nowe wyrazy    
WikisÅ‚ownik  

 

Phubbing

Ignorowanie i lekceważenie drugiej osoby poprzez intensywne korzystanie w jej obecności z urządzeń mobilnych [ang. phone- telefon, snubbing - lekceważenie]

 

ŹródÅ‚o: 

Nowe wyrazy

​

SWT - Syndrom wyłączonego telefonu

Lęk (nawet atak paniki!) w sytuacji, gdy nie ma telefonu, rozładowała się bateria, ewentualnie istnieje zakaz korzystania z niego. Często towarzyszy temu społeczna fobia, lęk przed samotnością, silna potrzeba przynależności do grupy.

​

ŹródÅ‚o

Uzależnienie od telefonu komórkowego

P
bottom of page