Fonoholizm
Uzależnienie od używania telefonu komórkowego. Jest to uzależnienie behawioralne co oznacza, że nadmierna potrzeba korzystania z telefonu staje się trudna do opanowania i zaczyna szkodzić w różnych obszarach funkcjonowania – w rodzinie, w pracy, w osobistym czasie wolnym. Fonoholik pracuje lub uczy się nieefektywnie, zarywa noce, ma kłopoty z otoczeniem, posiłkami, rodziną itd.
Wśród młodych osób, które najbardziej narażone są na fonoholizm aż 36 proc. nie wyobraża sobie życia bez własnego telefonu.
Objawy uzależnienia od telefonu charakteryzują się tym, że właściciel przywiązuje ogromną wagę do jego posiadania, nie odkłada go na bok, natomiast gdy dochodzi do rozładowania baterii, odczuwa ogromne zaniepokojenie – w skrajnych przypadkach może to nawet prowadzić do ataków paniki.
Paradoksalnie, częste korzystanie z komórki, które teoretycznie powinno ułatwiać kontakt z ludźmi, wzmaga poczucie samotności, a ci sami ludzie, którzy nie widzą problemu, by korzystać z komórki na pogrzebie czy podczas rodzinnego obiadu, zaznaczają, że przeszkadza im, gdy ktoś korzysta z komórki w kinie, teatrze czy w towarzystwie (70-75 proc.). 56 proc. deklaruje, że czasem potrzebuje ciszy i spokoju, 46 proc. ma poczucie straconego czasu, a 25 proc. czuje się przeciążonych informacjami.
Z fonoholizmem związane są nomofobia i pubbing.
Źródło:
Nomofobia [nomophobia]
Chorobliwy lęk przed sytuacją, w której nie ma możliwości skorzystania z telefonu komórkowego [od no-mobile-phone phobia, dosł. lęk przed brakiem telefonu komórkowego]. Eksponowanie znaczenia telefonu komórkowego bywa często próbą podnoszenia sobie prestiżu społecznego, tworzenie iluzji o własnej osobie, jako dynamicznej i zaangażowanej w rzeczywistość. Osoba z nomofobią nie stara się o podniesienie prestiżu własnej osoby. Autentycznie wierzy w to, że w każdej chwili może otrzymać ważną wiadomość SMS lub odebrać niezwykłe, zmieniające jej życie połączenie telefoniczne.
Według badania przeprowadzonego przez Cisco aż 9 na 10 mieszkańców krajów rozwiniętych (w grupie osób przed 30. rokiem życia) ma jakiś objaw nomofobii
Źródło:
Phubbing
Ignorowanie i lekceważenie drugiej osoby poprzez intensywne korzystanie w jej obecności z urządzeń mobilnych [ang. phone- telefon, snubbing - lekceważenie]
Źródło:
SWT - Syndrom wyłączonego telefonu
Lęk (nawet atak paniki!) w sytuacji, gdy nie ma telefonu, rozładowała się bateria, ewentualnie istnieje zakaz korzystania z niego. Często towarzyszy temu społeczna fobia, lęk przed samotnością, silna potrzeba przynależności do grupy.
Źródło