top of page

PSYCHOLOGIA POZYTYWNA - LITERATURA

 
1.jpg

Seligman, Martin E. P. Prawdziwe szczęście. Psychologia pozytywna a urzeczywistnienie naszych możliwości trwałego spełnienia. Poznań : Media Rodzina, cop. 2005.

Autor przytacza dowody naukowe, że na długość życia człowieka ma wpływ rodzaj radości, jaką on wyraża, podejmując główne zadanie istnienia.Każde przeżycie radości, nastawienie optymistyczne lub poczucie radości mają istotny wpływ na jakość myślenia, na wybór trafnych decyzji, na poczucie, że jesteśmy autentyczni, a także na podejmowanie działań nadających życiu sens.

Zobacz książkę w katalogu

2.jpg

Martin E. P. Seligman. Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie. Poznań : Media Rodzina of Poznań, 1996.

Książka dokładnie opisuje zjawisko optymizmu i pesymizmu, dostarcza gotowych narzędzi jak zbadać ich poziom ( dzięki testowi), uczy jak wzmacniać optymistyczne myślenie oraz jak wydobyć się z pesymizmu, porzucić negatywne myślenie. Pokazuje jak pomóc swoim dzieciom, poprzez proste ćwiczenia opanować wzory pozytywnego myślenia, by uchronić je przed depresją już we wczesnym wieku. 

Autor daje wskazówki, jak zmienić swój wewnętrzny dialog i poznać zadziwiająco pozytywne skutki tej zmiany.

Zobacz książkę w katalogu

3.jpg

Louise Hayes, Joseph Ciarrochi. Trudny czas dojrzewania. Jak pomóc nastolatkom radzić sobie z emocjami, osiągać cele i budować więzi, stosując terapię akceptacji i zaangażowania oraz psychologię pozytywną /  Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2019.

Przedstawiony w książce model pracy z młodzieżą (DNA-V) łączy założenia terapii akceptacji i zaangażowania oraz psychologii pozytywnej z najnowszą wiedzą naukową na temat procesów rozwojowych. Jest to całościowy program pokazujący, jak pomóc młodym ludziom odkryć i rozwijać własne mocne strony, radzić sobie z trudnymi emocjami oraz przełamywać negatywne wzorce myślenia. Zaprezentowane narzędzia pomagają wykształcić umiejętności psychologiczne, które pozwolą młodym osobom zaangażować się w działania zgodne z własnymi wartościami, osiągnąć stawiane sobie cele, w pełni zrealizować swój potencjał oraz zbudować pozytywne relacje z rówieśnikami i rodziną.  

Zobacz książkę w katalogu

4.jpg

Czapiński, Janusz. Psychologia szczęścia. Kto, kiedy, dlaczego kocha życie i co z tego wynika, czyli Nowa odsłona teorii cebulowej.  Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2017.

 

Książka Janusza Czapińskiego stanowi:

• wnikliwe odzwierciedlenie typu badań prowadzonych w zakresie bujnie rozwijającej się psychologii pozytywnej;

• kompendium wiedzy uzyskanej w toku mało znanych współczesnych badań nad szczęściem – wiedzy o korelatach i uwarunkowaniach poczucia szczęścia, a także o uczestniczących w tych badaniach ludziach (różnych narodowości i kultur);

• potężny stymulator pytań o naturę człowieka;

• układ odniesienia dla dalszych empirycznych poszukiwań zróżnicowania przyczyn i przejawów dobrego życia.

Zobacz książkę w katalogu

8.jpg

Psychologia pozytywna. Nauka o szczęściu, zdrowiu, sile i cnotach człowieka. Redakcja naukowa Janusz Czapiński. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015.

Zbiór opracowań na temat badań nad pozytywnym stanem psychicznym z punktu widzenia hedonistycznego i eudajmonistycznego. Autorzy przedstawili takie problemy jak: wyjaśnienie powodów i celów rozwoju psychologii pozytywnej; sposoby rozumienia i pomiaru szczęścia, dobrego życia, pozytywnie definiowanego zdrowia psychicznego; czynniki, od których zależy szczęście; biologiczne przesłanki dobrostanu; znaczenie kontekstu kulturowego w badaniach nad szczęściem; osobowość szczęśliwego człowieka.

Zobacz książkę w katalogu

 
7.jpg

Paweł Fortuna. Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2013.

W społeczeństwie, w którym liczą się przede wszystkim osiągnięcia i sukcesy, niełatwo jest się pogodzić z niepowodzeniem. Porażki wytrącają nas z życiowej równowagi, wzbudzają trudne emocje i powstrzymują przed podejmowaniem nowych wyzwań. Paweł Fortuna przekonuje, że porażka to doskonała informacja zwrotna, umożliwiająca zweryfikowanie celów życiowych i sposobów ich realizacji. Nie należy postrzegać jej negatywnie, gdyż jest niezastąpionym elementem samodoskonalenia, kształtowania pokory i poczucia własnej wartości. Porażka pobudza nas do refleksji nad własnym życiem, dzięki czemu może ono stać się przyjemniejsze, bardziej zaangażowane i przepełnione sensem.

Autor przybliża także proces powrotu do stanu równowagi po doznanym niepowodzeniu.

 

Zobacz książkę w katalogu

9.jpg

Tony Buzan. Zmiana! I co dalej? Jak obrócić negatywny scenariusz w pozytywną rzeczywistość - z wykorzystaniem map myśli i innych technik pracy umysłowej. Łódź : Wydawnictwo Aha!, 2008.

Zmiany zachodzą w nas i wokół nas nieustannie. Pojawiają się w pracy, szkole, w domu, w naszym zdrowiu i zdrowiu najbliższych, relacjach z żoną, mężem, dziećmi, szefem, przyjaciółmi, w naszych planach, marzeniach, upodobaniach. Tony Buzan pokazuje w jaki sposób użyć dynamiki przychodzących zmian, tak by płynąć jak surfer, który czerpie siłę z buzującej fali, sam zachowując przy tym stabilność i pożądany kierunek ruchu.

Zobacz książkę w katalogu

10.jpg

Ewa Trzebińska. Psychologia pozytywna. Warszawa : Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, cop. 2008.

“Podręcznik przeznaczony jest dla studentów psychologii oraz kierunków pokrewnych - resocjalizacji i profilaktyki społecznej, zarządzania, pedagogiki, medycyny. Prezentuje psychologie pozytywną jako nowy nurt psychologii, skoncentrowany na konstruktywnych aspektach życia psychicznego i społecznego. Dobór treści i problemowy sposób ich prezentacji ukazują szeroki zakres wiedzy, jaką obejmuje ta dyscyplina, a także rozwijane w jej ramach nowe, oryginalne podejście do praktyki psychologicznej".

Zobacz książkę w katalogu

MINDFULNESS, REDUKCJA STRESU, PRACA Z EMOCJAMI - LITERATURA

11.jpg

Goldie Hawn, Wendy Holden. 10 minut uważności. Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem.  Warszawa : MT Biznes Sp. z o.o., 2020.

Książka dla rodziców, którzy pragną lepiej poznać swoje dzieci, pomóc im uporać się z różnego rodzaju emocjami, problemami i zmaganiami dzisiejszego świata. Książka jest również dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o sobie, o swoich emocjach, reakcjach i działaniach.

 

Zobacz książkę w katalogu

12.jpg

Sheri L. Turrell, Christopher McCurry, Mary Bell. Dorastanie bez lęku. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2020.

Młodzi ludzie często zmagają się z uczuciem lęku, niepokoju, napadami paniki czy nadmiernym zamartwianiem się. Poradnik nie sprawi, że lęk zniknie z dnia na dzień. Pomoże natomiast nastolatkom lepiej nawigować w życiu, a tym samym - radzić sobie również z lękiem w zdrowy, konstruktywny sposób. 

Dzięki tej książce, młodzi ludzie:

• poznają zdrowe, alternatywne strategie radzenia sobie z lękiem i niepokojem,

• nauczą się rozumieć i akceptować swoje emocje, uczucia i myśli – także te trudne,

• zaakceptują obecność lęku w swoim życiu, a jednocześnie przestaną mu ulegać,

• zbudują rezyliencję, odwagę i wiarę w siebie.

Zobacz książkę w katalogu

13.jpg

Shanker, Stuart. Samoregulacja w szkole. Spokój, koncentracja i nauka. Warszawa : Grupa Wydawnicza Relacja - Mamania, cop. 2019.

 

Metoda samoregulacji (Self-Reg) została opracowana przez kanadyjskiego psychologa Stuarta Shankera na podstawie naukowej wiedzy i wieloletnich doświadczeń, aby pomagać wyrwać się z zaklętego koła stresu, budować dobre relacje i umożliwić dzieciom realizację ich potencjału rozwojowego.

Czy możemy pomóc dzieciom wzmocnić zdolności do samoregulacji, aby czas spędzany w szkole był optymalny dla ich rozwoju? Stuart Shanker, ekspert od samoregulacji, przekonuje, że nauczyciele mają niezwykłą moc pomagania uczniom w nauce tej umiejętności. W książce objaśnia pięć obszarów samoregulacji – czym są, jak działają, jak przejawiają się w szkole oraz co możemy zrobić, żeby wzmocnić uczniów w każdym z nich.

Zobacz książkę w katalogu

14.jpg

Uz Afzal. Mindfulness dla dzieci. Pomóż swojemu dziecku osiągnąć spokój i zadowolenie od śniadania do dobranocki. Łódź : Studio Koloru, 2020.

Przewodnik oferuje praktyczne ćwiczenia, które dzieci w wieku 4-11 lat mogą wykonywać wraz z rodzicami. Wyjaśnia, co to jest mindfulness i jak ją praktykować. Pomaga zajętym rodzicom wspierać dzieci przez cały dzień, od pobudki – przez posiłki, kryzysy, naukę (w tym stres towarzyszący egzaminom), wyzwania związane z czasem spędzanym przed ekranem i komunikacją – do dobranocki. Te proste zadania nauczą dzieci w pozytywny sposób radzić sobie z emocjami, zwiększą ich pewność siebie i koncentrację, jak również pomogą im w przechodzeniu z klasy do klasy.

Zobacz książkę w katalogu

15.jpg

Eline Snel. Moja supermoc. Uważność i spokój żabki. Historie, gry i zabawy mindfulness. Ilustracje Marc Boutavant ; książka zawiera 5 historii autorstwa Marie-Agnès Gaudrat. Warszawa : Wydawnictwo CoJaNaTo, copyright © 2018

 

Thich Nhat Hnah, Katherine Weare. Szczęśliwi nauczyciele zmieniają świat.  Warszawa : Mamania, copyright © 2018.

Pierwszy oficjalny przewodnik po mindfulness dla nauczycieli, który pomaga im osiągnąć spokój i harmonię w codziennych działaniach. To bezpośrednio przekłada się na wyniki ich pracy i efekty nauczania. Książka zawiera proste kroki, które pomagają nauczycielom w praktykowaniu uważności na wszystkich szczeblach edukacji. Autorzy pokazują nauczane przez siebie podstawowe techniki, a także prezentują wskazówki od nauczycieli wykorzystujących praktykę uważności podczas pracy. 

Zobacz książkę w katalogu

17.jpg

Craig Hassed i Richard Chambers. Uważne uczenie się. Zredukuj stres i zwiększ produktywność mózgu, by uczyć się efektywnie. Warszawa : Studio Blok, 2018.

Uważne uczenie się jest opracowaniem, które przedstawia możliwości wykorzystania koncepcji uważności zarówno w procesie uczenia się, jak i nauczania. Autorzy, wychodząc od historii i założeń nurtu, prowadzą narrację wykładu poprzez informacje o kontekstach zastosowania uważności w środowiskach nastawionych na tzw. uczenie głębokie lub osiągnięcie stanu flow aż po praktykę – książkę kończy dwanaście ćwiczeń regulujących uwagę charakterystycznych dla praktyki mindfulness. Stosowanie uważności zwiększa efektywność uczących się i nauczających, wspomaga ich rozwój osobisty, pomaga zachować dobrostan fizyczny i umysłowy, a także pomaga zredukować stres, zapobiegając np. atakom paniki czy pogorszeniu zdrowia.

Zobacz książkę w katalogu

18.jpg

Eline Snel. Daj przestrzeń i bądź blisko. Mindfulness dla rodziców i ich nastolatków.  Warszawa : cojanato?, © 2017.

Mindfulness to technika jest szczególnie przydatna w kontaktach z dorastającym młodym człowiekiem. Nastolatkom zaś pomaga wyciszyć się oraz pokonać stres. Daje również niesamowitą siłę do stawiania czoła wyzwaniom współczesnej codzienności. 

Z książki dowiesz się:

  • Jak radzić sobie z emocjami, gdy nastolatek po raz kolejny zawodzi nasze zaufanie?

  • Jak pomóc mu przeżywać trudne i gwałtowne uczucia?

  • W jaki sposób zachować balans między bliskością a pozwalaniem na swobodę?

Zobacz książkę w katalogu

16.jpg

Thich Nhat Hnah, Katherine Weare. Szczęśliwi nauczyciele zmieniają świat.  Warszawa : Mamania, copyright © 2018.

Pierwszy oficjalny przewodnik po mindfulness dla nauczycieli, który pomaga im osiągnąć spokój i harmonię w codziennych działaniach. To bezpośrednio przekłada się na wyniki ich pracy i efekty nauczania. Książka zawiera proste kroki, które pomagają nauczycielom w praktykowaniu uważności na wszystkich szczeblach edukacji. Autorzy pokazują nauczane przez siebie podstawowe techniki, a także prezentują wskazówki od nauczycieli wykorzystujących praktykę uważności podczas pracy. Obszerne przykłady konkretnych działań, wskazówki i szczegółowe instrukcje pomagają zrozumieć, na czym polega praktyka uważności i w jaki sposób może pomóc w codziennej pracy nauczyciela.

Zobacz książkę w katalogu

19.jpg

Susan Kaiser Greenland. Dziecko wolne od stresu. Jak prostymi metodami mindfulness zwiększyć szansę twojego dziecka na szczęście.  Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2012.

Książka opisuje techniki ćwiczenia uważności w oparciu o metodę doktora Jona Kabat-Zinna. Jest podsumowaniem ponad dziesięcioletniego doświadczenia autorki w uczeniu dzieci uważnej obecności. Zawiera skuteczne ćwiczenia, gry i zabawy, z których mogą korzystać rodzice i nauczyciele, chcący w przyjemny sposób pomóc dzieciom i młodzieży w rozwijaniu równowagi emocjonalnej, pomysłowości i koncentracji. Wraz z dziećmi nauczą się, jak walczyć ze stresem w czasach, gdy doświadczamy większych niż kiedykolwiek napięć. Te oparte na zabawie i przyjazne dzieciom i młodzieży techniki pogłębią ich uważność, będą skutecznym sposobem w walce ze stresem, pomogą radzić sobie z wieloma problemami.

Zobacz książkę w katalogu

20.jpg

Gabriela Dobińska, Angelika Cieślikowska-Ryczko. Techniki i metody relaksacyjne w wychowaniu edukacji i terapii : scenariusze pracy z dziećmi i młodzieżą.  Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2019.

Książka składa się z dwóch podstawowych części: teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza zawiera wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych ze stresem (etiologią, typologią, skutkami chronicznego stresu) oraz relaksem (procesem relaksacji, walorami wynikającymi z regularnego odprężania się). Zaproponowany wstęp teoretyczny ma wzbogacić profesjonalną wiedzę pedagogów oraz – z drugiej strony – umożliwić rodzicom poznanie i zrozumienie specyfiki omawianych zagadnień. Druga, praktyczna część to zbiór konspektów zajęć, które można zrealizować m.in. w szkołach, przedszkolach, świetlicach, placówkach resocjalizacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych, a także w indywidualnej pracy w domu.

Zobacz książkę w katalogu

21.jpg

Renata Malek. Co oni czują? Ćwiczenia rozwijające umiejętność nazywania emocji. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2020.

Publikacja powstała z myślą o osobach, przede wszystkim dzieciach, które mają trudności z rozpoznawaniem i nazywaniem emocji swoich i innych lub dopiero się tego uczą. W książce znajduje się 57 fotografii przedstawiających ludzi, którzy coś przeżywają w różnych sytuacjach. Do każdego zdjęcia opracowano pytania o różnym stopniu trudności, które mają dorosłemu ułatwić rozmowę z dzieckiem na jego temat. Dziecko, pracując z tą publikacją, nie tylko poznaje lub utrwala nazwy emocji, uczuć i relacji, ale także rozwija spostrzegawczość i myślenie przyczynowo-skutkowe, doskonali umiejętność postrzegania tych samych sytuacji z perspektywy różnych osób, uczy się lepiej rozumieć siebie, innych oraz określone zachowania społeczne. Dowiaduje się także, że wszystkie nasze emocje są ważne i potrzebne, chociaż niektóre z nich są trudne i sprawiają kłopot.

Zobacz książkę w katalogu

22.jpg

Magdalena Wegner-Jezierska. Scenariusze zajęć z zakresu rozwoju kompetencji emocjonalnych i komunikacyjnych dzieci i młodzieży w szkole podstawowej. Ilustracje: Dawid Żabiński.  Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2020.

 

Agnieszka Stążka-Gawrysiak. Self-regulation. Szkolne wyzwania. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę. Ilustracje Anna Teodorczyk.  Kraków : Znak Emotikon, 2020.

Zamieszczone w publikacji historie opowiadają o powszechnych trudnościach takich jak: organizacja zdalnej nauki w czasie pandemii, odreagowywanie emocji po powrocie ze szkoły, niska samoocena i niechęć do odrabiania prac domowych, dokuczanie ze strony rówieśników, silne emocje i zmiana zachowania związana z graniem w gry komputerowe.

Zobacz książkę w katalogu

23.jpg

Agnieszka Stążka-Gawrysiak. Self-regulation. Szkolne wyzwania. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę. Ilustracje Anna Teodorczyk.  Kraków : Znak Emotikon, 2020.

Zamieszczone w publikacji historie opowiadają o powszechnych trudnościach takich jak: organizacja zdalnej nauki w czasie pandemii, odreagowywanie emocji po powrocie ze szkoły, niska samoocena i niechęć do odrabiania prac domowych, dokuczanie ze strony rówieśników, silne emocje i zmiana zachowania związana z graniem w gry komputerowe.

Zobacz książkę w katalogu

bottom of page