Dobrostan jest opisywany jako subiektywnie postrzegane przez osobę poczucia szczęścia, pomyślności, zadowolenia ze stanu życia. Traktowany jest jako jeden z elementów zdrowia człowieka, jako postrzegane subiektywnie zadowolenie z fizycznego, psychicznego i społecznego stanu swojego życia. Można go zdefiniować też jako efekt poznawczej i emocjonalnej oceny swojego życia, poczucia spełnienia i satysfakcji życiowej. Dobrostan uważa się za jeden z najważniejszych czynników kształtujących jakość życia, a czynnikiem który ma najistotniejsze znaczenie wspierające są relacje międzyludzkie.
Eksperci sygnalizują, że wobec szeroko rozpowszechnionego problem depresji i stresu wśród młodych ludzi, malejącego zadowolenie z życia i wzrostu poziomu wyuczonej bezradności, warto wprowadzić w szkołach elementy psychologii pozytywnej - wiedzę i doświadczenia związane z dobrostanem i jakością życia. Przemawiają za tym też badania wskazujące pozytywne korelacje pomiędzy pozytywnymi emocjami a zaangażowaniem w naukę.
Dlatego też zapraszamy do zapoznania się z zebranymi tu materiałami dotyczącymi dobrostanu, psychologii pozytywnej i wykorzystania mindfulness w edukacji. A ponieważ niezbędnym czynnikiem dobrego samopoczucia uczennic i uczniów jest wysoki poziom zadowolenia z życia nauczycieli, zgromadziliśmy materiały również na ten temat.