Cukrzyca: 17 VI - live czat z lekarzem i dietetykiem
ZAPISZ SIĘ:
Link do rejestracji (otrzymasz materiały pokonferencyjne oraz powiadomienia o konferencji) 👉 https://bit.ly/3hsBkgw
Link do LIVE na kanale Facebook 👉 https://bit.ly/2zDuAvm
Zapraszamy na kolejną, bezpłatną konferencję internetową z cyklu Choroby Cywilizacyjne XXI wieku - Konferencje Medyczne Online❗ Podczas niej poznamy odpowiedzi na pytania dotyczące cukrzycy:
✅ Jak rozpoznać cukrzycę?
✅ Cukrzyca - przyczyny, objawy, leczenie
✅ Co jeść przy cukrzycy? Czego się wystrzegać?
✅ Co to jest stan przedcukrzycowy?
✅ Czy stan przedcukrzycowy zawsze prowadzi do cukrzycy?
✅ Cukrzyca a stres: stresory, poziom cukru, wypalenie cukrzycowe
✅ Powikłania cukrzycy: wczesne (ostre) i późne (przewlekłe)
✅ Profilaktyka cukrzycy - dieta, styl życia
✅ Cukrzyca – problem nie tylko dorosłych
✅ Jak obecnie leczy się cukrzycę
✅ Czy możliwe jest całkowite wyleczenie cukrzycy
✅ Cukrzyca w ciąży – jak monitorować i leczyć
✅ Jakie powikłania dla dziecka może nieść nieprzestrzeganie diety przez ciężarną, u której stwierdzono cukrzycę ciążową?
✅ Czy dzieci matki z cukrzycą ciążową zawsze rodzą się większe?
✅ Dlaczego indeks glikemiczny jest tak ważny w cukrzycy?
✅ Przyczyny hiperglikemii porannej
✅ Jak przygotować się do testu obciążenia glukozą
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą spowodowaną nieprawidłową produkcją insuliny w komórkach trzustki lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Insulina jest natomiast hormonem obniżającym poziom cukru we krwi.
Cukrzyca zyskała miano groźnej choroby naszej cywilizacji. Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, z czego nawet 25-30 proc. osób wcale o tym nie wie.
Cukrzyca uważana jest za chorobę cywilizacyjną, ponieważ związana jest z postępem cywilizacyjnym, określonym trybem życia, dietą, aktywnością. Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, która na skutek defektu wydzielania lub działania insuliny charakteryzuje się podwyższeniem poziomu glukozy we krwi (hiperglikemią). Jej przewlekły i postępujący charakter prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów, co niesie za sobą poważne powikłania zdrowotne.
Cukrzyca dzieli się na kilka typów, lecz żadnego z nich nie można lekceważyć. Nieleczona lub niekontrolowana cukrzyca może powodować ostre lub przewlekłe powikłania. Ostre powikłania cukrzycy to stany, które mogą w bezpośredni sposób zagrażać życiu pacjenta. Przykładem takiego powikłania jest kwasica i śpiączka ketonowa. Może wystąpić w przebiegu każdego rodzaju cukrzycy, jednak zdecydowanie częściej kwasica ketonowa pojawia się w przypadku cukrzycy typu pierwszego. U pacjentów z cukrzycą mogą też wystąpić powikłania przewlekłe, które obejmują swym zasięgiem rożne narządy i układy w organizmie pacjenta. Pojawią się u osób, które chorują już od dawna.
Cukrzyca to problem nie tylko osób dorosłych. Coraz częściej diagnozuje się cukrzycę także u dzieci i młodzieży. Wzrost zachorowalności w tak niskiej grupie wiekowej zazwyczaj podyktowany jest złymi nawykami żywieniowymi, brakiem aktywności fizycznej, a w niektórych przypadkach także uwarunkowaniami genetycznymi.