Biblioterapia
Bajkoterapia
ZESTAWIENIE BIBLIOGRAFICZNE
B I B L I O T E R A P I A I B A J K O T E R A P I A
Tematyczne zestawienie materiałów opracowane w oparciu o źródła wiedzy i informacji dostępne w zasobach Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu i sieci bibliotek pedagogicznych Dolnego Śląska
Bajka jak lekarstwo : zastosowanie bajkoterapii w terapii pedagogicznej / Agnieszka Chamera-Nowak, Lidia Ippoldt. Warszawa : Wydawnictwo SBP, 2015. - 99, [1] s.
Książka teoretycznie i praktycznie przybliża nam problemy związane z wykorzystaniem bajkoterapii w pracy wychowawczej z grupą. Dostajemy konkretne rady jak wstępnie przygotować zajęcia i jak je zorganizować. Szczegółowo scharakteryzowano uczestników procesu bajkoterapeutycznego - dzieci (zwracając szczególną uwagę na dzieci z trudnościami adaptacyjnymi, przewlekle chore i niepełnosprawne intelektualnie) i rodziców. Poruszono również kwestie związane z cechami osobowościowymi i umiejętnościami nauczyciela terapeuty. W książce zamieszczono także konkretne pomysły na pracę z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Po lekturze książki nie pozostaje nic innego jak zacząć prowadzić zajęcia z dziećmi, dzięki którym będą budować własne zasoby osobiste i uzyskają wsparcie w „trudnych” sytuacjach.
Biblioterapia dla klas IV - VI szkoły podstawowej / Marta Franaszczuk-Truszkowska. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2006. - 103 s.
Zbiór scenariuszy opartych na tekstach literackich. Materiał uporządkowano w dwóch rozdziałach dotyczących przeciwdziałania agresji i przemocy (dla klas IV-VI) oraz profilaktyki uzależnień (dla uczniów klas VI). Scenariusze odwołują się do fragmentów jednego utworu - relacji nastoletniej narkomanki z książki "My, dzieci z dworca Zoo".
Biblioterapia i bajkoterapia : rola literatury w procesie zmiany rozumienia świata społecznego i siebie / Maria Molicka. Poznań : Media Rodzina, cop. 2011. - 381 s.
Bajkoterapia to antologia pięknych i mądrych bajek dla dzieci, poradnik dla rodziców, a przede wszystkim świetny sposób na wspólne spędzenie czasu ! Bajki-pomagajki to niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach.
W drugim, poszerzonym i poprawionym, wydaniu bajkom towarzyszą wskazówki i komentarze eksperta od bajkoterapii – Katarzyny Klimowicz, które, mamy nadzieję, będą dla rodziców, opiekunów i dzieci pomocą, inspiracją do rozmowy, zabawy czy przede wszystkim wspólnego zastanowienia się nad takimi tematami jak: inność, spotkanie z nieznajomym, bezpieczeństwo nad wodą, zgubienie się, brak wiary w siebie, rywalizacja z rodzeństwem, bezpieczeństwo w domu.
Biblioterapia w edukacji czytelniczej i medialnej w szkole podstawowej i gimnazjum :materiały dydaktyczne dla nauczycieli i bibliotekarzy / Irena Borecka. Wałbrzych : Wydaw. UNUS, 2002. - 165, [3] s.
Poradnik przeznaczony przede wszystkim dla nauczycieli i bibliotekarzy realizujących program edukacji czytelniczej i medialnej, jak również dla pedagogów szkolnych i wychowawców klas szkół podstawowych i gimnazjów, gdyż zawarte tu scenariusze współgrają z uniwersalnym programem wychowawczym szkoły. Opracowanie to składa się z trzech podstawowych części zatytułowanych: wstęp do biblioterapii, biblioterapia w szkole podstawowej, biblioterapia w gimnazjum. W części pierwszej autorka wyjaśnia pojęcie "biblioterapia". Zwraca uwagę na jej cele i zadania. Wymienia metody, formy i środki stosowane w biblioterapii, warsztat biblioterapeuty i narzędzia diagnostyczne. Część druga poświęcona jest pracy biblioterapeutycznej w szkole podstawowej z dziećmi: niepełnosprawnymi fizycznie, niedostosowanymi społecznie, leczonymi ambulatoryjnie, niesłyszącymi i niedosłyszącymi, niedowidzącymi. Na koniec części drugiej autorka przedstawiła szczegółowe programy zajęć biblioterapeutycznych, z uwzględnieniem podziału na klasy I-III, klasę IV, klasę V i klasę VI. W części trzeciej Irena Borecka skupiła się tylko na szczegółowych programach zajęć biblioterapeutycznych dla klas I-III gimnazjum. Te trzy części dopełniła autorka rozdziałami poświęconymi stosowaniu dramy w biblioterapii i zajęciom inspirowanym utworem Marii Borowej "Ogrody". Całość została uzupełniona obszernymi "Dodatkami", w których znalazły się spisy bibliograficzne książek przydatnych w biblioterapii, narzędzia diagnostyczne oraz scenariusze i konspekty zajęć biblioterapeutycznych przeznaczonych dla różnego rodzaju odbiorców, np. dzieci niepełnosprawnych, chorych i tych, które mają kłopoty z czytaniem, młodzieży w okresie dojrzewania.
Biblioterapia w edukacji z zakresu profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia / Magdalena J. Cyrklaff. Toruń : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2014. - 262, [1] s.
Książka jest poświęcona problematyce wykorzystania biblioterapii w młodzieżowej edukacji rówieśniczej z zakresu profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia. Punktem wyjścia uczyniono tutaj charakterystykę zagrożeń wieku dorastania oraz główne założenia profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia. Przedstawiono także teoretyczne założenia biblioterapii i zaproponowano jej wykorzystanie w działaniach profilaktycznych oraz scharakteryzowano toruński „Programu młodzieżowych liderów profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia”. Podjęto również próbę usystematyzowania działań biblioterapeutycznych w programach profilaktycznych. Kluczowym elementem rozprawy są wyniki eksperymentu biblioterapeutycznego przeprowadzonego wśród nastolatków uczestniczących w programie liderskim w 2007 i 2008 roku.
Biblioterapia w praktyce : poradnik dla nauczycieli, wychowawców i terapeutów /pod red. Eweliny J. Koniecznej. Wyd. 2 popr. Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2006. - 266 s.
Książka zawiera scenariusze zajęć przeznaczone do pracy z grupą. Scenariusze mogą znaleźć zastosowanie zarówno na zajęciach dydaktycznych, jak i socjoterapeutycznych, czy spotkaniach z grupą wsparcia. Książka stanowi nie tylko źródło pomysłów do pracy z grupą, lecz także poradnik, w jaki sposób pisać własne scenariusze biblioterapeutyczne. Materiał jest przeznaczony do realizacji przez nauczycieli szkół szczebli podstawowych, gimnazjalnych, zawodowych oraz licealnych. Może być wykorzystywany w ramach zajęć dydaktycznych i pozalekcyjnych (np. w świetlicach terapeutycznych).
Biblioterapia w szkole podstawowej : pomoce metodyczne do zajęć biblioterapeutycznych : scenariusze dla klas I-III [...], scenariusze dla klas IV-VI [...] / Lidia Ippoldt. Warszawa : Dr Josef Raabe Spółka Wydawnicza, cop. 2012. - 32 s.
Scenariusze przygotowane przez panią Lidię Ippoldt, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, stanowią cenne uzupełnienie warsztatu metodycznego nie tylko bibliotekarzy, ale i wychowawców, pedagogów oraz innych nauczycieli, pragnących poszerzyć zakres stosowanych metod wychowawczych. Proponowane scenariusze, z wykorzystaniem tekstów literackich dla uczniów szkoły podstawowej, poruszają takie tematy, jak odrzucenie, osamotnienie, relacje w grupie, tolerancja, przyjaźń, złość, agresja czy choroba w klasie. Są one bardzo ważne nie tylko w terapii, lecz także w procesie wychowawczym.
Czarodziejskie bajki : scenariusze zajęć do programu profilaktyczno-wychowawczego o charakterze biblioterapeutycznym dla klas I-III szkoły podstawowej / Ewa Wilamowska, Joanna Walczak. Lublin : Wydawnictwo Klanza, 2005. - 78 s.
Zaproponowany przez autorki program profilaktyczno-wychowawczy powstał przede wszystkim z myślą o dzieciach, które mają trudności z przezwyciężaniem sytuacji lękowych. Głównym celem programu jest przygotowanie uczniów klas młodszych szkoły podstawowej do tego, by lepiej rozumieli siebie i swoje uczucia, a poprzez zabawę nauczyli się współpracy oraz dostrzegania i szanowania odmienności innych osób. Podczas zajęć dzieci uczą sie rozpoznawania, wyrażania i akceptowania uczuć własnych i cudzych. Uczą się też tolerancji i otwartości wobec innych ludzi. Podnoszą swoją wartość odkrywając swoje mocne strony. Ćwiczenia skonstruowane są tak, aby dzieci kształciły umiejętność mówienia o sobie, o przeżywanych emocjach oraz potrafiły szukać wsparcia w sytuacjach kryzysowych.
To ja! : historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie / przełożyła Dominika Julia Umińska. Warszawa : Prószyński Media, 2015. - 119, [1] s.
Pełne fantazji historyjki, które pocieszą, ukoją żal i wzmocnią siły naszych dzieci, podpowiedzą, jak być samodzielnym i odważnym. Kiedy dzieci zaczynają odkrywać otaczający je świat, zdarza się, że potrzebują pocieszenia, rady i wsparcia. Pełne fantazji historyjki to znakomity pretekst do rozmowy o uczuciach i przeżyciach. O radości i wściekłości, o złości i strachu, o smutku, miłości i przyjaźni oraz o zazdrości. Historyjki opowiadają o dzieciach, które stanęły w życiu przed najrozmaitszymi wyzwaniami: Tomek boi się spać w nowym pokoju, mała Lila odbywa swoją pierwszą samodzielną wyprawę do piekarni, Krzyś nie lubi chodzić do dentysty, Rózia uczy się pływać, Mirek zaś musi pogodzić się z tym, że na świecie pojawił się młodszy brat. Z tymi i innymi bohaterami dziecko przeżywa dumę i radość z pokonania strachu i dokonania czegoś, na co nie ma odwagi, uczy się rozmawiać o swoich emocjach i doświadczeniach.
Scenariusze zajęć biblioterapeutycznych nie tylko dla uczniów z dysleksją : terapia, zabawa, nauka / Mirosława Wójtowicz. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2010. - 206, [2] s.
Książka zawiera 25 scenariuszy sesji terapeutycznych. Scenariusze te zostały podzielone na następujące bloki tematyczne: rodzina - dom, szkoła, środowisko społeczne, w ramach których przewidziano zagadnienia szczegółowe: agresja, autorytet, kompleksy, miłość, przyjaźń, radość, samotność, szczęście itd. Autorka wykorzystała różne metody i techniki aktywizujące (metody twórczego myślenia, elementy pedagogiki zabawy i dramy). Terapię wzbogaciła zajęciami plastycznymi oraz muzyką.
Zastosowanie biblioterapii w kształtowaniu zachowań przystosowawczych uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim / Agnieszka Łaba. Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2011. - 224 s.
Opracowanie podejmuje próbę konsolidacji problemów edukacyjnych dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w płaszczyźnie ich dobra równouprawnienia do udziału w życiu społecznym prawa do autonomicznego funkcjonowania oraz samorealizacji w dorosłości postulowanych w imię humanizmu i zwykłego człowieczeństwa. Całość należy ocenić jako nowatorską i znaczącą dla pedagogiki specjalnej w Polsce wskazuje bowiem możliwości wspomagania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim przy zastosowaniu atrakcyjnych wywołujących zainteresowanie koncentrujących uwagę i stymulujących rozwój psychospołeczny metod terapeutycznych - konkretnie chodzi o biblioterapię. Praca pozytywnie ukierunkowuje myślenie o możliwościach ludzi z niepełnosprawnością daje nadzieje środowiskom związanym z tymi ludźmi że mogą normalnie żyć i funkcjonować w dorosłości realizując swoje ambicje i wyznaczone role społeczne. Jest to niewątpliwie nowe myślenie i dialektyczno-holistyczny pogląd na potrzebę oraz konieczność wszechstronnego poznania specyficznej sytuacji rozwojowej osoby niepełnosprawnej. Z recenzji dr hab. Marzenny Zaorskiej.
Teksty biblioterapeutyczne
Bajki rymowane w biblioterapii / Agnieszka Łaba. Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2008. - 116, [1] s.
Prezentowane bajki mogą być pomocne nauczycielom-wychowawcom, nauczycielom szkół specjalnych, bibliotekarzom, pedagogom szkolnym oraz wszystkim, którzy mają do czynienia z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami emocjonalnymi. Odbiorcy tych bajek, to dzieci mające problemy z nauką, tj. mniej zdolne, zaniedbane wychowawczo, odrzucone przez rodziców lub rówieśników, mające problemy z prawem. Tematyka bajek dotyczy takich problemów jak: akceptacja innych i samoakceptacja, stosunki interpersonalne, umiejętność pracy w grupie, kłamstwo, kompleksy itp.
Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać / Krzysztof Ibisz [et al.] ; il. Marcin Piwowarski. Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2012. - 237, [3] s.
Zestaw bajek terapeutycznych związanych z różnymi problemami dzieci, m.in.: brak wiary w siebie, kłótnie rodziców, inność, uzależnieni rodzice. Bajki przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-6 (maksymalnie 10) lat. Każdą bajkę zaopatrzono w adresowane do rodziców "Kilka słów od psychologa" (o tym, jak dziecko przeżywa daną sytuację) i "Komentarz biblioterapeutyczny". Podano wskazówki do pisania bajki terapeutycznej.
Bajkoterapia : o lękach dzieci i nowej metodzie terapii / Maria Molicka. Poznań : Media Rodzina, [2007?]. - 222 s.
Zestaw bajek terapeutycznych związanych z różnymi problemami dzieci, m.in.: brak wiary w siebie, kłótnie rodziców, inność, uzależnieni rodzice. Bajki przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-6 (maksymalnie 10) lat. Każdą bajkę zaopatrzono w adresowane do rodziców "Kilka słów od psychologa" (o tym, jak dziecko przeżywa daną sytuację) i "Komentarz biblioterapeutyczny". Podano wskazówki do pisania bajki terapeutycznej
Dziecko a rozwód :bajki dla dzieci rozwodzących się rodziców / redakcja naukowa Agnieszka Lewicka-Zelent, Katarzyna Korona ; [rysunki Klaudia Ciećkiewicz, Katarzyna Korona]. Warszawa : Difin, 2015. - 218, [1] s.
Książka skierowana jest zwłaszcza do rodziców, nauczycieli z przedszkola i szkoły podstawowej. Czytelnik otrzymuje kompendium wiedzy na temat rozwodu w aspekcie dzieci zaangażowanych w niego. Uzyskuje informacje o skutkach rozwodu dla dzieci, wskazówki dotyczące udzielania wsparcia dzieciom i wiedzę prawną dotyczącą rozwodów w Polsce. Następnie może skorzystać z bajek skierowanych do dzieci rozwodzących się rodziców. Bajki dotykają wielu problemów związanych z rozwodem.
Emocjonalki : bajki psychoterapeutyczne / Małgorzata Parcheta-Kołuszuk. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2017. - 181, [2] s.
Emocjonalki to zbiór bajek psychoterapeutycznych, których bohaterem jest kangur Mat. Chodzi on do szkoły, ma rodzinę, przyjaciół i przeżywa problemy takie jak większość dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Proponowana publikacja zachęca do lektury ciekawych i pełnych przygód historyjek. Dzięki dołączonym do bajek pytaniom dla dziecka i radom dla rodziców stanowi pomoc psychologiczną. Książka zawiera podpowiedzi, jak rozmawiać z najmłodszymi i jak wspierać ich w rozwiązywaniu dziecięcych problemów.
Jak rozmawiać z dziećmi o chorobie cierpieniu i śmierci :opowiadania i bajki / Małgorzata Fopka-Kowalczyk. Warszawa : Difin, 2017. - 190 s.
Poradnik kierujemy do rodzin, w których pojawia się choroba przewlekła i śmierć, które stają wobec trudnej konieczności rozmowy z dziećmi o chorobie i ewentualnej śmierci. Może ona również posłużyć osobom pracującym na co dzień z dziećmi, które miały lub mają kontakt z chorobą i cierpieniem w swoim otoczeniu: wychowawcom, nauczycielom i pedagogom, pielęgniarkom i lekarzom, osobom duchownym, psychologom i innym, którzy takiej wiedzy poszukują
Nastolatkiem być... : opowiadania terapeutyczne dla młodzieży wraz ze scenariuszami zajęć biblioterapeutycznych / [aut. Dominika Banaś, Lidia Ippoldt, Marta Jurek]. Skawina : Urząd Miasta i Gminy ; Centrum Wspierania Rodziny ; Biblioteka Pedagogiczna ; Wydawnictwo Promo, 2016. - 63 s.
Publikacja wydana w ramach akcji Skawińskie Dni Profilaktyki, pod hasłem "Bądź bliżej dziecka, uchronisz je od uzależnień", stanowiącej element Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.
Nowe historyjki społeczne / Carol Gray ; przekł. Juliusz Okuniewski. Wyd. 2. Gdańsk : Harmonia Universalis, 2015. - 317 s. + CD-ROM.
Metoda opracowana przez Carol Gray, choć prosta, okazuje się zaskakująco skuteczna w usprawnianiu funkcjonowania społecznego osób ze spektrum autyzmu.
W środku książki znajdziesz pogrupowane tematycznie historyjki z następujących działów:
-
Historyjki uczą
-
Zmiana
-
Błędy
-
Ja i moje uczucia
-
Święta i prezenty
-
Umiejętności interpersonalne i przyjaźń
-
Dręczenie
-
Zrozumieć dorosłych
-
Dom i otoczenie
-
Szkoła
-
Planeta Ziemia
Opowieści o Czujątkach : ćwiczenia z empatii dla dzieci i... dorosłych / Joanna Bogudał-Borkowska. Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2017. - 83 s.
Książka ma na celu przybliżenie Czytelnikowi „niechcianych” uczuć, takich jak: smutek, złość, wstyd, lęk. Bohaterowie pięciu baśni zaprezentowanych w publikacji, których nazwała Czujątkami, mierzą się z trudnymi emocjami i odkrywają, jak bardzo są one potrzebne w życiu. Do baśni dołączene zostały propozycje zajęć psychoedukacyjnych, które miałyby uświadamiać dzieciom, że przykre emocje, które czasem odczuwają, nie są złe, ale stanowią wyraz nieuświadomionych i niezaspokojonych potrzeb. Ćwiczenia zawarte w tym opracowaniu są przeznaczone dla dzieci w wieku 7–9 lat, choć można je wykorzystywać do pracy z dziećmi młodszymi i starszymi, zależnie od ich indywidualnej dojrzałości emocjonalnej.
Ortograffiti z Bratkiem :księga Bratka : bajki terapeutyczne : klasa pierwsza szkoły podstawowej / Izabela Mańkowska, Małgorzata Rożyńska ; [il. Joanna Kłos]. -- Gdańsk : Wydawnictwo Pedagogiczne "Operon", 2017. - 32 k.
Osadzone we współczesnych realiach szkolnych, a jednocześnie bajkowe opowieści Bratka należą do gatunku bajek terapeutycznych. Polecamy je wszystkim dzieciom, a przede wszystkim tym, które chciałyby nauczyć się lepiej nawiązywać przyjaźnie i radzić sobie w różnych sytuacjach szkolnych. Dzieci, wraz z głównym bohaterem Bratkiem, zawsze serdecznym i krzepiącym, poznają zasady panujące w grupie i wzory zachowań, które pomogą im lepiej funkcjonować w szkole i w społeczeństwie. Wydawnictwo przygotowało trzy części księgi bajek Bratka, do klasy pierwszej drugiej i trzeciej. W każdej księdze znajdują się 32 bajki i tyle samo pięknych ilustracji z elementami do kolorowania.
Scenariusze zajęć z elementami bajkoterapii / Aneta Bartnicka-Kierylak, Karolina Świtaj-Wirtek ; [ilustracje Beata Zdęba, Elżbieta Śmietanka-Combik, Shutterstock ; konsultacja merytoryczna Lidia Ippoldt]. Warszawa : PWN Wydawnictwo Szkolne, cop. 2017. - 83 s.
"Bajkoterapia w przedszkolu Scenariusze zajęć z elementami bajkoterapii" są oparte na bajkach terapeutycznych autorstwa Maciejki Mazan. To 19 scenariuszy wraz z propozycjami zabaw dla dzieci młodszych i starszych oraz kartami zadaniowymi. Scenariusze zakładają czytelny, powtarzalny układ pracy z grupą przedszkolną: zabawa powitalna, odczytanie bajki przez nauczyciela, wspólna analiza treści bajki, zabawy związane z tematem, praca z kartami zadaniowymi. Kolejność zabaw, czas ich trwania mogą być zmieniane i modyfikowane przez nauczyciela - w zależności od potrzeb, możliwości i zaangażowania grupy.
Siedem supełków : bajki, które pomagają wychowywać / Robert Myśliński ; il. Marcin Piwowarski. Warszawa : Papilon, cop. 2007. - 126 s., [14] s.
Zbiór opowiadań, które pomogą rodzicom spojrzeć na świat oczami dziecka, zrozumieć jego emocje i marzenia. Książka zawiera siedem historii - po jednej na każdy dzień tygodnia. Każda z nich porusza temat wart zapamiętania zarówno przez dziecko, jak i przez rodziców. Wyjątkowość książki stanowią komentarze i wskazówki dla rodziców.
W deszczu i w słońcu : czytanie uczestniczące dla dzieci z trudnościami w porozumiewaniu się / Aleksandra Łojewska, Katarzyna Sadowska. Gdańsk : Harmonia, 2017. - Teka(broszura; dwie książki ; [6] kart tablic)
W deszczu i w słońcu jest pierwszą publikacją z serii Czytaj i Rozmawiaj. Czytanie uczestniczące dla dzieci z trudnościami w porozumiewaniu się. Stanowi pomoc do nauki aktywnego czytania dla dzieci w wieku przedszkolnym z trudnościami w porozumiewaniu się i nie tylko. Zamieszczone w publikacji książeczki: Antoś i słońce oraz Antoś i deszcz pozwalają na aktywne czytanie, zawierają proste, krótkie historie z powtarzającym się refrenem, który budzi ciekawość dziecka i mobilizuje je do odkrywania kolejnej strony. Dołączone do książek symbole obrazkowe (PCS) pozwalają dziecku brać czynny udział w czytaniu tekstu, zastępując słowa, których nie potrafi wypowiedzieć. Dziecko uczy się zadawać pytania, odpowiadać na nie, komentować. Może samodzielnie zdecydować, którą książkę chce przeczytać, czy chce czytać jeszcze, czy już skończyć. Książki są doskonałym pretekstem do wspólnych zabaw wokół tekstu.
Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci / Heinrich Hoffmann ; ilustracje Justyna Sokołowska ; [adaptacja Anna Bańkowska, Karolina Iwaszkiewicz, Zuzanna Naczyńska, Adam Pluszka, Michał Rusinek, Marcin Wróbel]. Warszawa : Wydawnictwo Egmont Polska, copyright 2017. - 108, [4] s.
Jedna z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych książek dla dzieci, jakie kiedykolwiek powstały. Klasyka literatury niemieckiej, wydana w co najmniej 540 różnych wersjach. Koszmar dzieciństwa i jednocześnie sentymentalna lektura z przeszłości. O tym, co spotkało Hanię, która wbrew zakazowi mamy bawiła się zapałkami, i Konrada, który obgryzał paznokcie… Teksty w nowych, uwspółcześnionych adaptacjach: Anny Bańkowskiej, Karoliny Iwaszkiewicz, Zuzanny Naczyńskiej, Michała Rusinka, Adama Pluszki i Marcina Wróbla. Nowe ilustracje Justyny Sokołowskiej. Szablon do odrysowania.
Wybrane artykuły z czasopism
1. Ach, te emocje! : scenariusz zajęć biblioterapeutycznych / Lidia Ippoldt. Biblioteka w Szkole. - 2017, nr 11, s. [29]
2. Bajeczna terapia / Daria Grabda. Charaktery. - 2016, nr 3, s. [44]-[45]
3. Bajka lekiem na całe zło / Maria Kożuchowska. Remedium. - 2017, nr 4, s. 10-11
4. Bajkoterapia - skuteczna pomoc w łagodzeniu dziecięcych lęków / Joanna Srebnicka. Wychowanie w Przedszkolu. - 2017, nr 6, s. 49-[51]
5. Bajka terapeutyczna "Dwa ptaki" / Marta Jurek. Biblioterapeuta. - 2017, nr 1, s. 43-47
6. Bajki terapeutyczne na problemy duże i małe / Maria Kożuchowska. Remedium. - 2016, nr 6, s. 28-29
7. Bajkoterapeutyczna przygoda Mai. Cz 1 / Maria Kożuchowska. Remedium. - 2016, nr 9, s. 28-29
8. Bajkoterapeutyczna przygoda Mai. Cz. 2 / Maria Kożuchowska. Remedium. - 2016, nr 10, s. 28-29
9. Bajkoterapia dla dziecka nadpobudliwego / Maria Kożuchowska. Remedium. - 2016, nr 2, s. 28-29
10. Bajkoterapia dla dziecka nieśmiałego. Cz. 1 / Maria Kożuchowska. Remedium. - 2016, nr 3, s. 28-29
11. Bajkoterapia dla dziecka nieśmiałego. Cz. 2 / Maria Kożuchowska. Remedium. - 2016, nr 5, s. 28-29
12. Bajkoterapia dziecka przedszkolnego - praca z lękiem / Maria Kożuchowska. Remedium. - 2016, nr 12, s. 28-29
13. Biblioterapia dziecka ze specjalnymi potrzebami / Maria Kożuchowska. Remedium. - 2017, nr 1, s. 13-14
14. Biblioterapia integralna / Agnieszka Miernik. Kultura i Edukacja. - 2016, nr 1, s. [68]-78
15. Biblioterapia w procesie kształtowania kompetencji społecznych w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii / Katarzyna M. Stanek. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze. - 2017, nr 4, s. 17-26
16. Biblioterapia w szkole / Monika Lach. Kwartalnik Edukacyjny. - 2016, nr 2, s. 21-29
17. Bajkoterapia w środowisku edukacyjnym dzieci w wieku przedszkolnym / Anna Fabrykiewicz. Biblioterapeuta. - 2016, nr 4, s. 19-36
18. Choroba, cierpienie i śmierć / Maria Kożuchowska. Remedium. - 2017, nr 9, s. 11-12
19. Ciasteczko wdzięczności okraszone testem literackim / Monika Ostrowska-Cichy. - Biblioteka w Szkole. - 2023, [nr] 10, s. 14-15
20. Co stoi na przeszkodzie? : scenariusz warsztatów biblioterapeutycznych wzmacniających wiarę uczestników we własne możliwości i motywujących ich do osiągania wyznaczonych przez siebie celów / Monika Maziarz. Biblioterapeuta. - 2017, nr 2, s. 10-14
21. Drogowskaz - wychowanie do wartości : program zajęć z elementami biblioterapii / Monika Dzwolak-Grubarek. Biblioterapeuta. - 2017, nr 2, s. 19-41
22. Elementy biblioterapii w pracy re scjalizacyjnej i wychowawczej młodzieży trudnej (na przykładzie Zespołu Placówek Edukacyjno-Opiekuńczo-Wychowawczych w Wielkich Drogach) / Lidia Ippoldt. Biblioterapeuta. - 2017, nr 1, s. 38-42
23. Gdybym był bogaty : scenariusz zajęć biblioterapeutycznych / Lidia Ippoldt. Biblioteka w Szkole. - 2017, nr 5, s. 19
24. Inny nie znaczy gorszy - tolerancja i akceptacja odmienności w codziennym życiu / Agata Krajewska. Biblioteka w Szkole. - 2017, nr 10, dod. s. 10
25. Jak dzięki wykorzystaniu bajek dotrzeć do świata dziecka / Edyta Duda. Bliżej Przedszkola. - 2017, nr 7/8, s. 16-18
26. Jak Gabrysia polubiła przedszkolną zjeżdżalnię : opowiadanie pomocne w trakcie adaptacji przedszkolnej / Agnieszka Pilichowska. Bliżej. Przedszkola. - 2017, nr 6, s. [18]-[19]
27. Jak nie zgubić marzeń wśród rzeczy ważnych i pożytecznych : scenariusz zajęć z elementami biblioterapii o wartościach ludycznych i empatii / Roksana Kociołek. Biblioteka w Szkole. - 2017, nr 10, dod. s. 3-[4]
28. Jesteśmy superbohaterami / Gabriela Olszewska. - Biblioteka w Szkole. - 2023, [nr] 10, s. 10-11
29. "Jeżyk Jaś jak ja" - scenariusz zajęć z elementami bajkoterapii dla dzieci z klas I-III / Dorota Bełtkiewicz. Biblioterapeuta. - 2017, nr 2, s. 7-9
30. "Moje atuty: odkrywam i wykorzystuję" : scenariusz zajęć z elementami bajkoterapii / Dorota Bełtkiewicz. Biblioteka w Szkole. - 2017, nr 10, dod. s. 5
31. Moje decyzje - ważna sprawa - czyli o tym, czy warto uciekać przed samym sobą Lidia Ippoldt. - Biblioteka w Szkole. - 2023, [nr] 10, s. 30-32
32. Nie ograniczaj swoich przekonań do stereotypów - czyli o akceptacji / Lidia Ippoldt. - Biblioteka w Szkole" 2023, [nr] 10, s. 34-35.
33. "Przyjaciele: są mimo wszystko!" : scenariusz zajęć z elementami bajkoterapii / Dorota Bełtkiewicz. Biblioteka w Szkole. - 2017, nr 10, dod. s. 9
34. "Rozmówki na łące" - scenariusz zajęć z elementami bajkoterapii dla dzieci z oddziału przedszkolnego / Dorota Bełtkiewicz. Biblioterapeuta. - 2017, nr 2, s. 2-3
35. Sekretny przepis na placki, czyli o rozwijaniu kreatywności / Joanna Koneczek. - Biblioteka w Szkole. - 2023, [nr] 10, s. 16-18
36. Syrenie siostry : bajka o tolerancji / Karolina Gawlik. Bliżej Przedszkola - 2017, nr 2, s. 20-21
37. "Sz(ż)ycie na miarę" : scenariusz zajęć z elementami biblioterapii o życiowej mądrości i wartości niematerialnych / Roksana Kociołek. Biblioteka w Szkole. - 2017, nr 10, dod. s. 12
38. To niemożliwe, że moje dziecko jest ćpunem : o relacjach międzypokoleniowych i konsekwencjach ich braku / Lidia Ippoldt. Biblioterapeuta. - 2017, nr 2, s. 3-4
39. Ucisz swojego wewnętrznego krytyka - zacznij (wreszcie) doceniać siebie / Magdalena Prokopowicz. - Biblioteka w Szkole. - 2023, [nr] 10, s. 24-27
40. Uczucia niechciane : nieśmiałość / Dorota Krawczyńska. Bliżej Przedszkola - 2017, nr 4, s. 26-27
41. Uczucia niechciane : tęsknota / Dorota Krawczyńsk. Bliżej Przedszkola. - 2017, nr 5, s. 22
42. Uczucia niechciane : złość / Dorota Krawczyńska. Bliżej Przedszkola. - 2017, nr 2, s. 18
43. Z książka na dobre i na złe : scenariusz spotkań biblioterapeutycznych / Monika Buczek. Biblioteka w Szkole. - 2017, nr 6, s. 18-21
44. Złość i przemoc a biblioterapia / Maria Kożuchowska. Remedium. - 2017, nr 5, s. 14-15