top of page

ANOREKSJA I BULIMIA I INNE ZABURZENIA ODŻYWIANIA

tematyczne zestawienie materiałów źródłowych opracowane w oparciu o źródła wiedzy i informacji dostępne w zasobach Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu i sieci bibliotek pedagogicznych Dolnego Śląska.

Anoreksja i bulimia psychiczna : rozumienie i leczenie zaburzeń odżywiania się / pod red. Barbary Józefik ; [oprac. zespół Barbara Józefik et al.]. Wyd. 2, zm. i uzup. [dodr.]. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, [ca 2013]. -  240 s.

Opisano anoreksję i bulimię psychiczną z punktu widzenia medycznego (objawy i przebieg, diagnostka, rokowania, epidemiologia) i w perspektywie historycznej. Omówiono cechy indywidualne pacjentów i teorie wyjaśniające zaburzenia w odżywianiu się (biologiczną, psychodynamiczną, poznawczo-behawioralną, rodzinną, społeczno-kulturową) i przedstawiono oparte na nich sposoby terapii oraz inne sposoby leczenia. Następnie zamieszczono opisy indywidualnych przypadków pacjentów (sytuacja rodzinna, przebieg terapii) z komentarzem. Pacjenci (w wieku 17-23 lat) byli leczeni w Ambulatorium Terapii Rodzin Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Krakowie. W czterech przypadkach poddano pacjentów terapii rodzinnej, w dwóch - indywidualnej.

Anoreksja i bulimia : śmiertelne sposoby na życie / Beata Szurowska. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia Universalis, 2011. - 123, [1] s.

Książka ta jest doskonałym źródłem informacji na temat zaburzeń odżywiania się – anoreksji i bulimii. Jej wyjątkowość polega na tym, że jest oparta nie tylko na literaturze, ale także rzetelnych badaniach Autorki, która mieszkała w domach osób chorych. Dzięki temu mogła poznać codzienne życie tych rodzin, ich obawy, myśli, zwyczaje, by w tej książce ukazać anoreksję i bulimię z perspektywy osób, których te choroby dotyczą. Jest więc w niej tragizm, rozpacz, załamanie i bezradność, ale także perspektywa powrotu do zdrowia oraz normalnego życia i jedzenia.

Bulimia i anoreksja : zaburzenia odżywiania / Suzanne Abraham, Derek Llevelyn-Jones ; przeł. Wojciech Rolski i Monika Rolska. Warszawa : Prószyński i S-ka, 2001. - 307, [1] s.

Ponad połowa dziewcząt i kobiet zalicza siebie do otyłych. Dążenie do osiągnięcia wymarzonej sylwetki powoduje odrzucenie przez nie tradycyjnych norm żywieniowych. To imperatywne dążenie często prowadzi do konfliktu wewnętrznego, rodzinnego, a w konsekwencji do rozwinięcia się groźnych w skutkach chorób, takich jak bulimia i anoreksja. Autorzy radzą jak bezpiecznie czuwać nad prawidłową wagą i nie popaść w pułapkę szkodliwego odchudzania się, jak cieszyć się życiem bez względu na ilość kilogramów, którą nosimy na sobie.

Jak pokonać zaburzenia odżywiania u dzieci? : trening / Bethany Teachman [et al. ; tł. Anna Kanclerz]. Gliwice : Wydawnictwo HELION, 2007. - 274 s.

Książkę "Jak pokonać zaburzenia odżywiania u dzieci? Trening" napisali naukowcy śledzący na bieżąco rozwój badań w tej dziedzinie. Teoria na temat choroby została więc poparta dużą wiedzą praktyczną. Autorzy zdają sobie sprawę z indywidualnego przebiegu zaburzeń i z trudności, jakie napotykają bliscy osób cierpiących na anoreksję, bulimię, kompulsywne objadanie się i wiele podobnych schorzeń. Stworzyli zatem podręcznik pomagający zrozumieć naturę choroby i uczucia cierpiącej na nią osoby oraz pokonać wrażenie bezsilności. Droga do wyleczenia bywa żmudna, lecz nic nie zastąpi satysfakcji, jaką przyniesie zdrowie Twojego dziecka. Dzięki niezwykle cennym wskazówkom i radom będziecie mogli:

  • intensywnie uczestniczyć w leczeniu dziecka,

  • zdobyć wiedzę, jakiej nie zapewnią publikacje w internecie i prasie,

  • dobrać najlepszą strategię wprowadzania zmian w domu,

  • nauczyć się mówić o jedzeniu, figurze i wadze,

  • zrozumieć szaleństwo związane z odchudzaniem i ćwiczeniami fizycznymi.

Jak radzić sobie z zaburzeniami jedzenia / Christine Craggs-Hinton ; przeł. Małgorzata Mysiorska. Łódź : Wydawnictwo FEERIA, 2008. - 172 s.

An­o­rek­sją, bu­li­mię i in­ne za­bu­rze­nia je­dze­nia moż­na po­ko­nać! To waż­na książ­ka za­ró­wno dla sa­mych cho­rych, jak i dla ich ro­dzin oraz blis­kich. Co­raz wię­cej lu­dzi – i to już w wie­ku na­sto­let­nim – prze­śla­du­je pro­blem za­bu­rzeń od­ży­wia­nia oraz ob­ra­zu włas­ne­go cia­ła. U ich pod­staw le­ży czę­sto wpływ me­diów, kreu­ją­cych wy­i­de­a­li­zo­wa­ne wzor­ce wy­glą­du. An­o­rek­sja, bu­li­mia i je­dze­nie kom­pul­sy­wne sta­no­wią po­waż­ne pro­ble­my zdro­wot­ne, kom­pli­ku­ją­ce ży­cie pry­wat­ne i re­la­cje to­wa­rzys­kie. Ró­wnież za­bu­rzo­ny ob­raz włas­ne­go cia­ła pro­wa­dzi do ra­dy­kal­ne­go ogra­ni­cze­nia swo­bo­dy ży­cia. Au­to­rka uka­zu­je ze­wnę­trzne na­cis­ki, bę­dą­ce w tle na­sze­go dą­że­nia do “i­deal­nej syl­wet­ki”, oraz wy­jaś­nia, jak mo­że­my się im opie­rać. Ana­li­zu­je ró­wnież, dla­cze­go niektó­rzy lu­dzie uwa­ża­ją się za oty­łych czy nie­fo­rem­nych, pod­czas gdy w rze­czy­wi­sto­ści są cał­ko­wi­cie nor­mal­ni, zdro­wi i ob­da­rze­ni wła­ści­wą wa­gą w sto­sun­ku do swe­go wzro­stu, wie­ku, płci i bu­do­wy cia­ła. Dzię­ki po­zna­niu isto­ty za­bu­rzeń je­dze­nia oraz sta­nów czę­sto im to­wa­rzy­szą­cych (np. nad­u­ży­wa­nia al­ko­ho­lu) mo­że­my po­móc so­bie lub swoim blis­kim. Au­to­rka przed­sta­wia me­to­dy te­ra­pii oraz oma­wia prak­ty­czne kwe­stie w re­la­cjach ro­dzin­nych. Uka­zu­je, w ja­ki spo­sób moż­na wra­cać do zdro­wia sa­mo­dziel­nie lub z po­mo­cą spe­cja­li­stów i le­ka­rzy.

Jakość życia w zaburzeniach odżywiania / Anna Wiatrowska. Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2009. - 169 s.

Autorka podjęła się analizy niezmiernie ważnego tematu. W analizie tej można spotkać się z wielką złożonością pojawiających się aspektów psychologicznych, socjologicznych, medycznych czy pedagogicznych. Rozprawa ta mająca znaczenie dla ustalenia planów terapii i rehabilitacji oraz profilaktyki i wychowania jest cenna zarówno ze względu na wielostronność podejścia do tematu jak i bogatą, rzeczową i wnikliwą analizę danych.

Kultura, ciało, (nie)jedzenie, terapia :perspektywa narracyjno-konstrukcjonistyczna w zaburzeniach odżywiania / Barbara Józefik. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, cop. 2014. - 188, [1] s.

Prezentowana książka ma na celu zarysowanie kulturowego tła istotnego dla rozumienia znaczeń, których ciało jest nośnikiem, opisanie wielości dyskursów, w ramach których można interpretować zaburzenia jedzenia, w tym dyskursu narracyjnego, oraz, spójnie do tego ostatniego, przedstawienie założeń narracyjnej terapii anoreksji i bulimii. Opisanie dyskursów ciała i jedzenia wydaje się szczególnie ważne dla poszerzenia rozumienia zjawiska podejmowania diety, ograniczania jedzenia i rozwoju zaburzeń odżywiania. Ma także znaczenie w procesie leczenia. Może być więc przydatne zarówno dla tych, którzy utożsamiają się z perspektywą kliniczną, psychoterapeutyczną, jak i dla badaczy wrażliwych na kontekst kulturowy czy osób zainteresowanych konstruowaniem projektów prewencyjnych.

Młodzież przeciwko sobie : zaburzenia odżywiania i samouszkodzenia - jak pomóc nastolatkom w szkole /Jowita Wycisk, Beata Ziółkowska. Warszawa : Difin, cop. 2010. - 206 s.

Zaburzenia żywienia oraz okaleczanie się często ze sobą współwystępują. Budzą lęk i niezrozumienie otoczenia, stanowiąc tym samym wyzwanie dla profesjonalistów zajmujących się pomaganiem. Tymczasem dla młodych ludzi zachowania te bywają drogą do realizacji ważnych potrzeb. Wzmacniają poczucie własnej wartości, bywają sposobem kontrolowania własnego życia lub strategią radzenia sobie z silnymi emocjami, które towarzyszą kryzysowi tożsamości okresu dorastania. Autorzy adresują książkę przede wszystkim do osób, które pozostają w kontakcie z młodzieżą i czują się odpowiedzialne za wspieranie prawidłowego jej rozwoju. Kierują ją do wychowawców, nauczycieli i opiekunów szkół, internatów, szpitali, świetlic socjoterapeutycznych i domów dziecka. Osoby te często jako pierwsze odbierają sygnały o autodestruktywnych tendencjach wychowanków. Z odpowiednią wiedzą mogą stać się nieocenionym źródłem wsparcia emocjonalnego i informacyjnego, przeciwdziałać pogłębianiu problemu, budzić motywację do korzystania z profesjonalnej pomocy oraz inicjować działania profilaktyczne wśród kolegów osób dotkniętych problemem autodestruktywności.

Opętanie (nie)jedzeniem / red. Beata Ziółkowska. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2009. - 254 s.

 

Zawarte w publikacji teksty są próbą spojrzenia na problematykę zaburzeń łaknienia z perspektywy rozwojowej. U źródeł anoreksji, bulimii i innych zaburzeń łaknienia leży bowiem to, co formowało jednostkę od najwcześniejszych momentów życia. Są to czynniki zarówno zewnętrzne (np. nieprawidłowe relacje w rodzinie czy wymóg szczupłej sylwetki upowszechniany przez media), jak i osobowościowe (m.in. wzmożona potrzeba perfekcjonizmu, skłoność do rywalizacji czy niekonstruktywne strategie radzenia sobie z problemami) oraz biologiczne (np. proces dojrzewania i związane z nim poczucie utraty kontroli nad własnym ciałem).

Pedagogiczna diagnoza i profilaktyka zaburzeń odżywiania się u młodzieży szkolnej / Marta Kowalczuk. Kraków: Impuls, 2008. - 216 s.

 

Publikacja omawiająca zaburzenia odżywiania: anoreksję i bulimię. Pierwsza część to analiza teoretyczna w oparciu o literaturę medyczną i psychologiczną, druga to diagnoza zaburzeń odżywiania się młodzieży szkolnej w pracy pedagogicznej nauczyciela. Zamieszczono program profilaktyczny "Powstrzymać anoreksję i bulimię" wraz z rezultatami realizacji tegoż programu. Badaniami objęto uczniów Szkoły Podstawowej nr 29, Publicznego Gimnazjum nr 20 oraz IV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Psychologia odżywiania się : od zdrowych do zaburzonych zachowań żywieniowych / Jane Ogden ; przekł. Robert Andruszko. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2011. - XIII, [1], 369, [1] s.

Napisana żywym i przystępnym językiem książka Psychologia odżywiania się. Od zdrowych do zaburzonych zachowań żywieniowych, pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego jemy to, co jemy, oraz stanowi bezcenne źródło informacji zarówno dla laików, jak i specjalistów pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat zachowań związanych z jedzeniem. Książka zawiera szczegółowe omówienie najnowszych badań dotyczących tej rozległej dziedziny. Chociaż w analizie różnych zachowań związanych z jedzeniem autorka nawiązuje do socjologii, psychiatrii i innych pokrewnych dyscyplin, kładzie ona nacisk przede wszystkim na psychologię odżywiania się ujmowaną z punktu widzenia społecznego, zdrowotnego i klinicznego. Zostały tu poruszone takie tematy, jak istota zdrowego odżywiania się, sposób dokonywania wyborów dotyczących jedzenia, stosowanie diet czy kwestia niezadowolenia z ciała, a także przyczyny otyłości, bulimii i anoreksji oraz metody ich leczenia.

Relacje rodzinne w anoreksji i bulimii psychicznej / Barbara Józefik. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, cop. 2006. - 227, [1] s.

Praca zawiera obszerną część teoretyczną przedstawiającą: historyczne ujęcie głodzenia się i anoreksji oraz bulimii, współczesne klasyfikacje anoreksji i bulimii psychicznej, etiologie zaburzeń odżywaniania się, modele kliniczne anoreksji i bulimii w perspektywie systemowej, oraz część empiryczną - omówienie wyników badań relacji rodzinnych pacjentek Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Collegium Medicum UJ uzupełnione wnioskami terapeutycznymi. Badaniami objęto dziewczęta w wieku 13-20 lat chorujące na anoreksję, bulimię, depresję (pierwsza grupa kontrolna) i ich rodziców oraz zdrowe uczennice szkół krakowskich (druga grupa kontrolna) i ich rodziców.

Twoje dziecko i zaburzenia odżywiania : jak mu pomóc? /James Lock, Daniel Le Grange ; przeł. Anna Gralak. Kraków : Znak, 2006. - 319 s.

Dwaj czołowi amerykańscy eksperci w dziedzinie leczenia zaburzeń odżywiania przekonująco dowodzą, że zaangażowanie rodziców zwiększa szanse dziecka na całkowite wyleczenie z anoreksji czy bulimii. Rodzice powinni postarać się dowiedzieć jak najwięcej o chorobie, szybko podjąć działanie i uczestniczyć w terapii. Książka Twoje dziecko i zaburzenia odżywiania. Jak mu pomóc? pomoże stworzyć stworzenia wspólną, rodzinną strategię walki z chorobą.

W pułapce zaburzeń odżywiania : (...dla rodziców, pedagogów i nauczycieli) / Bernadetta Izydorczyk. Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt-Kom, cop. 2008. - 161 s.

Z książki dowiadujemy się: jak funkcjonuje uczeń z zaburzeniami odżywiania, co nauczyciele powinni wiedzieć o uczniu chorym na zaburzeniami odżywiania i jego rodzinie, jak rozpoznać anoreksję psychiczną, jak pomóc chorym na anoreksję lub bulimię, jakie mogą być powikłania medyczne i skutki tych chorób, na czym polega leczenie.

Wizerunek ciała w anoreksji i bulimii psychicznej / Anna Brytek-Matera, Adriana Rybicka-Klimczyk. Warszawa : Difin, 2009. - 200 s.

Osoby z jadłowstrętem psychicznym i bulimią wzbraniają się przed jedze­niem, gdyż, ich zdaniem, przyjmowanie pokarmów powoduje przyrost masy i uniemożliwia osiągnięcie, jakże pożądanej przez nie, szczupłej sylwetki. Wyrzekają się własnych, naturalnych potrzeb na rzecz zrealizowania przyjętych społecznie i kulturowo standardów – szczupłości, pięknego ciała, cie­lesności. Warto zastanowić się, czy dążenie do ideału, jaki stanowi szczupła sylwetka, jest własnym pragnieniem czy też wynikiem nadmiernej in­ternalizacji poglądów propagowanych, głównie, przez środki masowe­go przekazu. Gdyby problem kultu cielesności nie był tak mocno ak­centowany przez współczesne media, czy młode dziewczęta i kobiety dążyłyby do bycia szczupłymi (ze względu na własne pragnienia a nie realizowanie potrzeb innych osób)? Do jakiego ideału dążą – własnego (wynikającego z wewnętrznej motywacji i przeświadczenia) czy spo­łecznie aprobowanego (będącego wynikiem zewnętrznej motywacji i dającego gratyfikację w postaci społecznej akceptacji) ? Lęk przed przybraniem na wadze, nadmierne zaabsorbowanie kształtem i masą ciała, nieustanne dążenie do posiadania szczupłej sylwetki i nieakceptowanie aktualnej, wyolbrzymianie rozmiarów własnego ciała prowadzą do postrzegania i oceniania go w katego­riach negatywnych. Problematyka książki dotyczy roli, jaką odgry­wa wizerunek ciała w mechanizmie powstawania i rozwoju zaburzeń odżywiania. Omówione zostały m.in. czynniki determinujące nega­tywny obraz ciała, koncepcje psychologiczne warunkujące zabu­rzenia odżywiania w kontekście wizerunku własnego ciała, proces internalizacji ideału propagowanej współcześnie sylwetki, postawy wobec jedzenia, syndrom gotowości anorektycznej oraz metody pra­cy terapeutycznej.

Zaburzenia odżywiania : droga do wyzdrowienia / Kate Middleton ; przekł. Małgorzata Bortnowska. Kraków : Wydawnictwo eSPe, 2009. - 181, [1] s.

Ta przystępna i praktyczna książka pomaga czytelnikowi w pełni zrozumieć zaburzenia odżywiania oraz różne etapy związane z powrotem do zdrowia. To niezbędna lektura dla chorych, ich rodzin i przyjaciół, a także dla zainteresowanego tymi sprawami czytelnika. Korzystając z doświadczenia nabytego w pracy z chorymi i obficie czerpiąc z historii choroby konkretnych osób, Kate Middleton wyjaśnia, czym są zaburzenia odżywiania i dlaczego się pojawiają. Co zaś najistotniejsze, autorka udziela wskazówek, jak wyruszyć w drogę ku wyzdrowieniu. Dr Kate Middleton jest kierownikiem Anorexia & Bulimia Care, organizacji charytatywnej, udzielającej wsparcia wszystkim chorym na zaburzenia odżywiania. Posiada wykształcenie z zakresu medycyny i psychologii.

Zaburzenia odżywiania : poradnik dla rodziców i bliskich / Dorota Mroczkowska, Beata Ziółkowska, Anna Cwojdzińska. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2007. - 130, [1] s.

Poradnik, który oddajemy w ręce Czytelnika, w sposób przystępny ujmuje problematykę zaburzeń odżywiania. Intencją Autorek jest, by książka służyła radą w trudnej walce z chorobą na wszystkich etapach – od zauważenia jej symptomów aż do pracy ze specjalistami: lekarzami rodzinnymi, psychiatrami, psychologami, dietetykami. Książka przekazuje niezbędne minimum wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, obala mity dotyczące jedzenia, zaburzeń odżywiania oraz procesu leczenia, odpowiada na najczęściej zadawane pytania. Poradnik ma przygotować do pomocy, zachęcić, ośmielić do działania i współpracy, a ponadto uświadomić Państwu, że odpowiedzialnością za problemy z odżywianiem nie można obarczać wyłącznie rodziców i opiekunów. Szybko zmieniająca się rzeczywistość sprawia bowiem, że nie jesteśmy w stanie nad wszystkim zapanować. Ważne, aby w odpowiednim momencie z namysłem podejść do problemu i próbować go rozwiązać wspólnymi siłami.

Please reload

bottom of page