top of page
ZESTAWIENIE MATERIAŁÓW ŹRÓDŁOWYCH

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934)

tematyczne zestawienie materiałów źródłowych opracowane w oparciu o źródła wiedzy i informacji dostępne w zasobach Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu i sieci bibliotek pedagogicznych Dolnego Śląska.

Geniusz i obsesja : wewnętrzny świat Marii Curie / Barbara Goldsmith ; przeł. Jarosław Szmołda. Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006. - 244, [2] s.

Książka nie tylko opisuje zdumiewającą karierę naukową polskiej noblistki, lecz także jest wnikliwym portretem psychologicznym. Ukazuje kobietę próbującą pogodzić swe pasje i pracę z obowiązkami rodzinnymi Nękana przez nawroty głębokiej depresji, skrywająca swe uczucia i chłodna z pozoru nawet wobec córek, nie zawsze była w stanie sprostać codzienności. Czytelnik poznaje także Marię jako ukochaną żonę, przyjaciółkę i współpracowniczkę Piotra Curie, a po jego śmierci ofiarę skandalu obyczajowego wywołanego romansem z Paulem Langevinem.

Kobieta, która stała się legendą:opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie /[tekst Agnieszka Nożyńska-Demianiuk].  Poznań : Wydawnictwo IBIS, cop. 2012. - 85, [1] s.

Niezwykła interesująca książka, która zabierze Cię w niezapomnianą podróż do odległych czasów, gdy kobiety nie prowadziły badań naukowych, a ich możliwości kształcenia i zajmowania określonych stanowisk były bardzo ograniczone. To opowieść o kobiecie, która dzięki poświęceniu i uporowi pokonała wszelkie trudności i osiągnęła zamierzony cel. Przepiękne, archiwalne zdjęcia, interesujące i napisane przystępnym językiem teksty oraz wiele ciekawych cytatów spowodują, że nie będziesz mógł oderwać się od lektury !

Maria i Paul : miłość geniuszy / Maciej Karpiński. Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, 2015. - 269, [3] s.cm.

Powieść Macieja Karpińskiego opisuje romans Marii Curie i Paula Langevina, wybitnego fizyka. Ten dramatyczny i mało znany epizod z życia sławnej uczonej jest także opowieścią o wielkiej, namiętnej miłości.

Maria Skłodowska-Curie 1867-1934 / Laurent Lemire ; z francuskiego przełożyli Grażyna i Jacek Schirmerowie. Warszawa : Świat Książki Wydawnictwo, 2017. - 175, [1] s., [8] s. tabl.

Laurent Lemire przedstawia historię Polki przybyłej do Francji w 1891 roku, dwukrotnej laureatki nagrody Nobla, która poświęciła życie ukochanej dziedzinie badań. Autor nie kreśli jednak suchego portretu uczonej; poświęca wiele miejsca osobistym losom Madame Curie: jej miłości do męża Piotra i dzieci oraz skandalizującemu związkowi z Paulem Langevin.

Maria Skłodowska-Curie : fotobiografia / koncepcja i oprac. graficzne Maciej Sadowski ; wybór tekstów Małgorzata Sobieszczak-Marciniak. Warszawa : Wydawnictwo Studio Emka, 2011. - 176, [4] s.

Fotografie w niniejszym albumie zostały szczególnie starannie wyselekcjonowane ze względu na ich siłę emocjonalnego przekazu i wartość dokumentarną. Wiele z tych fotografii przeleżało w szufladach i pudłach, nie było nigdy wcześniej publikowanych, a teraz te unikalne materiały uzyskują nowe życie, również dzięki nowym możliwościom technicznym ich obróbki. Chcemy odwołać się właśnie do przekazu obrazem i wzmocnić go pieczołowicie dobranymi przez Małgorzatę Sobieszczak-Marciniak, Dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie fragmentami z listów Marii Curie, jej zapisków, notatek i znanych cytatów. Teksty będą opracowane i przygotowane w trzech wersjach językowych: francuskiej, angielskiej i polskiej.

Maria Skłodowska-Curie i jej córki : opowieść o najsłynniejszej w dziejach rodzinie naukowców / Shelley Emling ; przeł. Wojciech Górnaś. Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2013. - 309, [3] s.

Maria Skłodowska-Curie w roli kobiety w męskim świecie, matki i podróżniczki. Fascynująca opowieść o życiu prywatnym i zawodowym chemiczki i jej córek: Ireny i Rwy. Shelly Emling opowiada historię najsłynniejszej na świecie rodziny naukowców, uhonorowanej czterema nagrodami Nobla. Autorka pokazuje relacje matki z córkami, rzucając nowe światło na osobę noblistki. Znajdziemy tu prywatne listy Marii, upublicznione przez jej jedyną wnuczkę. Autorka opisała także podróże do USA oraz przyjaźń z dziennikarką Missy Meloney, która zorganizowała Marii turnee po Ameryce połączone z cyklem odczytów i wykładów. Człowiek z krwi i kości, naukowiec, przyjaciółka, matka i babka - oto Maria, jakiej dotychczas nie znaliśmy.    

Maria Skłodowska-Curie : kobieta wyprzedzająca epokę = a women in advance of her epoch / Małgorzata Sobieszczak-Marciniak ; [tł. Zygmunt Nowak-Soliński]. Warszawa : Multico - Oficyna Wydawnicza, 2011. - 167, [2] s.

„Maria Skłodowska-Curie – kobieta wyprzedzająca epokę” jest niezwykłą książką, składającą się z dziesięciu bogato ilustrowanych esejów, z których każdy poświęcony jest innemu aspektowi "życia" uczonej. Teksty Małgorzaty Sobieszczak-Marciniak, byłej dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, pokazują wielką Polkę nie tylko jako wybitnego naukowca, ale także kochającą matkę i żonę oraz patriotkę oddaną całym sercem ojczyźnie. Przeglądając kolejne strony, poznajemy jej dzieciństwo i rodzinę. Towarzyszymy jej przy pierwszych miłosnych uniesieniach, obserwujemy ofiarną pracę podczas I wojny światowej, śledzimy studia na Sorbonie, wreszcie pracę naukową i wielkie odkrycia. Poznajemy prawdziwą Marię.

Maria Skłodowska-Curie :złodziejka mężów : życie i miłości / Iwona Kienzler. Warszawa : Bellona, cop. 2016. - 358, [2] s.

Maria Skłodowska-Curie była wybitną osobowością: jako pierwsza przedstawicielka płci pięknej w 1893 roku uzyskała licencjat nauk fizycznych i matematycznych na Sorbonie, była pierwszą kobietą-profesorem Sorbony, pierwszą kobietą i jedną z czterech osób, której przyznano dwukrotnie Nagrodę Nobla. Nasza rodaczka jest też pierwszą i jedyną kobietą, spoczywającą w paryskim Panteonie i jednocześnie pierwszą osobą tam pochowaną, o innej niż francuska, narodowości. Publikacja Iwony Kienzler opowiada o Skłodowskiej nie tylko jako o wybitnej uczonej i jej odkryciach, ale o kobiecie, kochającej i odtrąconej przez ukochanego, której przyszło przełamywać kłamliwe stereotypy, która kochała i dla miłości gotowa była wiele poświęcić. Autorka przedstawia Skłodowską także jako żonę i samotną matkę, bardziej lub mniej udanie łączącą obowiązki wychowawcze z pracą naukową, wiele miejsca poświęcając jej skomplikowanym relacjom z córkami.

Rodzina Curie / Denis Brian ; przekł. Jan Hensel. Warszawa : "Amber", 2006. - 430, [1] s.

Pierwsza tego typu książka, pełna, oparta na nowych, wcześniej niepublikowanych osobistych informacjach, i niedawno odkrytej korespondencji i pamiętnikach biografia całej genialnej rodziny daje nam wielowymiarowy i pozbawiony przekłamań obraz ich prywatnego i zawodowego życia: od związku Marii i Piotra, poprzez dokonania córek, Ireny i Ewy, aż do osiągnięć zięcia, Frederica Joliot-Curie. Denis Brian, autor biografii Einstein, wydobywa na światło dzienne intrygujące szczegóły: skandal, który wybuchł z powodu romansu Marii z jednym ze studentów Piotra i o mało nie doprowadził jej do samobójstwa; podejrzenia, że nieprzejednany pacyfista Frederic Joliot-Curie pomógł Związkowi Radzieckiemu skonstruować bombę atomową; makiaweliczny spisek, który miał pozbawić Marię nominacji do Nagrody Nobla w 1903 roku, chorobę, która nękała Piotra, Marię i Irenę - skutek prowadzonych przez nich badań, walkę Marii z uprzedzeniami szowinistycznej społeczności naukowej we Francji. Autor nie poprzestaje na obiegowych hasłach i stereotypowych opiniach; wgryza się głęboko w historię, ujawniając tajemnice otaczające tę kochającą się i stroniącą od rozgłosu rodzinę. Książkę czyta się jak sensacyjną powieść, dowiadujemy się wszystkiego - również o mrocznych stronach ich życia, pracy i sukcesów. I poznajemy prawdę ukrytą za legendą dwóch pokoleń noblistów.

Spacerownik : śladami Marii Skłodowskiej-Curie / Piotr Cieśliński, Jerzy Majewski. Warszawa : Agora, 2011. - 140 s.

Dwóch dziennikarzy „Gazety Wyborczej” – Piotr Cieśliński i Jerzy S. Majewski – zabierze nas na wyjątkowy spacer po Warszawie. Podążymy śladami dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Młodość spędziła ona w stolicy, do której chętnie wracała także potem, już jako znany na całym świecie naukowiec. W którym domu się urodziła? Gdzie nauczyła się podstaw chemii? Przy jakiej ulicy znajdowała się pierwsza w Polsce pracownia radiologiczna otworzona przez odkrywczynię radu i polonu? Gdzie rośnie zasadzone w 1932 r. przez noblistkę drzewo? To tylko część pytań, na które znajdziemy odpowiedzi w książce. Spacerownik zapozna nas także z bogatym życiem Marii Skłodowskiej-Curie, a samą noblistkę ukaże jako kobietę niezwykłą, przełamującą stereotypy w każdej dziedzinie ówczesnego życia. Już w dzieciństwie wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją. Mimo to studia na Sorbonie wymagały od niej nie lada wysiłku. Kiedy Maria zapisała się na uniwersytet, uczyło się tam zaledwie 210 kobiet na 9000 studiujących osób. W Paryżu została na stałe dla swojego męża Piotra Curie. Razem badali nieznane dotychczas pierwiastki: rad i polon. Po otrzymaniu Nagrody Nobla zmagali się z ogromnym zainteresowaniem prasy. Mimo sławy, badaczka nigdy nie zapomniała o Polsce…

Uczone siostry :rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich / Natacha Henry ; z francuskiego przełożyła Anna Broczkowska-Nguyen. Wrocław ; Poznań : Wydawnictwo Dolnośląskie. Oddział Publicat, 2016. - 232 s., [8] s.

Książka „Uczone Siostry Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich” autorstwa Natachy Henry to historia o miłości, o wartościach oraz o sile charakteru. Stanowi dowód na to, jak duży wpływ ma rodzina na nasze losy.

W poszukiwaniu światła :opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie / Anna Czerwińska-Rydel ; ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka. Wyd. 2. Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2017. - 132, [4] s.

Bardzo interesująca, godna polecenia pozycja, napisana lekkim i zrozumiałym dla młodych czytelników językiem. Poczucie humoru i dowcip, którego nie brak na stronach tej książki, zachęcają do lektury. Z całego serca zachęcam do wejścia w świat tej niezwykłej osoby, jaką była Maria Skłodowska-Curie, właśnie poprzez karty książki Anny Czerwińskiej-Rydel.

Zanim / Katarzyna Zyskowska-Ignaciak. [Warszawa] : Wydawnictwo MG, cop. 2016. - 331, [2] s.

Paryskie losy Marii Skłodowskiej-Curie znają wszyscy, tymczasem kiedy opuszczała Warszawę, miała dwadzieścia cztery lata. Jak zatem wyglądał polski epizod jej życia? Kim była, zanim poznał ją świat ? Jest styczeń 1886 roku. Osiemnastoletnia Mania Skłodowska przyjeżdża do Szczuk, niewielkiej wsi na peryferiach zaboru rosyjskiego. Panienka ze zubożałej nauczycielskiej rodziny marzy o studiach, lecz zamiast tego zmuszona jest zarabiać na życie jako guwernantka we dworze bogatego ziemianina, Juliusza Żórawskiego. W scenerii pól i sielskiego dworu, w cieniu parkowych alejek oraz kominów cukrowni Krasiniec rozkwita płomienne uczucie młodej nauczycielki i syna właściciela majątku. Miłość pierwsza, burzliwa, płomienna. Miłość niemożliwa.

Życie Marii Curie / Susan Quinn. Warszawa : Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1997. - 643 s.

Zupełnie odmienna od znanych dotąd, biografia Marii Curie, zawiera nieznane w Polsce materiały źródłowe, m.in. własne zapiski wielkiej uczonej. Autorka przedstawia Marię Curie - dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla, pierwszą kobietę-profesora Sorbony, przez pryzmat jej związków z najbliższymi: z mężem i córkami, z rodziną w Polsce, wreszcie z Paulem Langevinem. Opisuje zarówno sukcesy Marii Curie, jak i niepowodzenia; hołdy jakie jej składano, ale i upokorzenia, których jej nie szczędzono, a także niewybredną nagonkę prasową z 1911 roku. Ta opowieść o życiu noblistki powstała dzięki penetracji licznych archiwów i dotarciu do nie udostępnianych do tej pory źródeł; doskonale uzupełnia napisaną przez Ewę Curie hagiograficzną biografię, która... nigdy nie ukazała się w języku polskim w całości !

Please reload

bottom of page