Noc Kupały, kupalnocka, kupała, palinocka, sobótka
Noc świętojańska, Noc świętego Jana
To nie to samo!
Noc Kupały - pogańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, około 21-22 czerwca. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie. Noc Kupały jest rodzimym świętem zakochanych.
Otóż Sobótka to przede wszystkim:
-
tańce przy ognisku
-
skakanie przez ognisko
-
puszczanie wianków na wodzie
-
wróżby
-
pierwsza w roku kąpiel w rzece/ jeziorze
-
Szukanie kwiatu paproci
Dawniej wierzono, że o północy na kilka chwil zakwita w lasach kwiat paproci. Znaleźć mógł go tylko człowiek dobry i niewinny. Szczęśliwiec, któremu by się to udało, zapewnione miał szczęście, mądrość i dostatek. Kwiatu należało szukać nago, przepasawszy się bylicą - zielem, którego czarownice i inne strzegące go złe moce bały się bardziej niż ognia. Wokół kwiatu należało obrysować krąg poświęconą w kościele kreda, a następnie trzymać przy ołtarzyku domowym, co gwarantowało szczęście domownikom.
Skakanie przez ogień co według wierzeń ma oczyścić duszę oraz chronić przed złem i nieszczęściem. Przez ogień powinny skakać również pary zakochanych trzymając się za ręce. Jeśli skok będzie udany wówczas czeka ich szczęśliwe życie w miłości i wierności aż po grób.
Noc świętojańska - święto chrześcijańskie obchodzone w wigilię św. Jana, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela, będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca.
Nie znano kiedyś imienia Boga.
Nikt darów nie niósł Mu do ołtarza.
Mimo to Pan Bóg nawet dla pogan
piękno tej nocy już w Raju stwarzał.
Franiciszek Kobryńczuk - Noc świętojańska
Dziś noc świętojańska została wyparta przez amerykańskie Walentynki, o których słyszał już każdy. O nocy świętojańskiej młode pokolenie często nawet nie słyszało.