Zasady netykiety
Zasady netykiety obejmujÄ… takie zagadnienia jak komunikacja (poczta, komunikatory, grupy dyskusyjne i fora), tworzenie i prowadzenie stron internetowych, tworzenie i uczestnictwo w blogach. DotyczÄ… również ogólnych, miÄ™dzyludzkich zachowaÅ„ w sieci. Przestrzeganie netykiety ma również wpÅ‚yw na zwiÄ™kszenie bezpieczeÅ„stwa w sieci.
Nieprzestrzeganie zasad netykiety na ogóÅ‚ nie grozi sankcjami karnymi, ale może na przykÅ‚ad spowodować usuniÄ™cie uczestnika z grupy dyskusyjnej. Wystawia również negatywnÄ… opiniÄ™ osobie Å‚amiÄ…cej te zasady.
WiÄ™kszość zasad jest ogólnie znana, gorzej z ich stosowaniem. Standardem jest otrzymywanie maili z zestawem kilkudziesiÄ™ciu adresów odbiorców, no bo kto używa pola UDW? Potem dziwimy siÄ™, że nikomu nie podawalismy adresu a skrzynka peÅ‚na Å›mieci. Pisanie dużymi literami nie podkreÅ›la ważnoÅ›ci przekazu, to wrzask na adresata.
PrzykÅ‚adem zachowania sprzecznego z netykietÄ… jest rónież trollowanie, rozsyÅ‚anie Å‚aÅ„cuszków szczęścia, przekazywanie cudzych danych, wykorzystywanie czyjejÅ› pracy, a nawet nadmiar skrótów i emotikonów. "Buźki" sÄ… oczywiÅ›cie sympatyczne i potrzebne, ale warto siÄ™ upewnić, że odbiorca je rozumie.
IMPACT
-
Integrity — prawość
-
Manners — maniery
-
Personality — osobowość
-
Appearance — prezencja
-
Consideration — wzglÄ…d na innych
-
Tact — takt
-
Myśl
-
Nie działaj na czyjąś szkodę
-
Nie nadużywaj
Najpierw pomyśl, potem działaj!
"Przestrzeganie netykiety przez internautów uÅ‚atwia nam życie, przez to ludzie nie sÄ… agresywni i sÄ… dla siebie mili. PowstaÅ‚o nawet przysÅ‚owie ,,Obycie uÅ‚atwia życie". Uważam ,że netykieta byÅ‚a i nadal jest bardzo potrzebna internautom. Pozwala na lepsze samopoczucie , bo kiedy nie jesteÅ›my obrażanie ,ani wyÅ›miewani, lepiej siÄ™ czujemy. Pozwala na niezatruwanie naszego jÄ™zyka wulgaryzmami. Nasze konta internetowe sÄ… naszÄ… wizytówkÄ… i to od nas zależy czy bÄ™dziemy uważani za osoby kulturalne i miÅ‚e , czy za osoby które caÅ‚y czas przeklinajÄ…."
​
Kilka złotych zasad:
​
-
BÄ…dź kulturalny. Nawet jeżeli nie bÄ™dziesz znaÅ‚ żadnej zasady netykiety, to bÄ™dÄ…c kulturalnym użytkownikiem nie powinieneÅ› nikomu zaszkodzić. PamiÄ™taj, że po drugiej stronie ekranu również siedzi czÅ‚owiek
-
NIE PISZ WIELKIMI LITERAMI. Przyjęło się, że WIELKIE LITERY w Internecie to krzyk
-
Nie kalecz jÄ™zyka. Twój sposób wypowiedzi Å›wiadczy o Tobie a lekceważenie ortografii przyniesie Ci uznanie matoÅ‚ów
-
Nie używaj poke-pisma
-
Jasno formułuj swoje problemy. Czytaj FAQ, Sprawdzaj czy temat [np. na forum] był już omawiany
-
Nie używaj niestandardowych czcionek o niestandardowych rozmiarach. W publicznych grupach dyskusyjnych przyjęło się używać standardowej czcionki o standardowym rozmiarze i kolorze
-
Nie przesadzaj z symbolami i emotikonami
-
Pisz na temat
-
Nie trolluj
-
Nie karm trolla. Jeżeli widzisz, że ktoÅ› to robi nie odpowiadaj, nie komentuj, w myÅ›l zasady: „Nie dyskutuj z idiotÄ…, bo ludzie mogÄ… nie zauważyć różnicy”
-
Nie hejtuj
-
Bądź wyrozumiały. Sam też nie jesteś ekspertem w każdej dziedzinie. W wyszukiwarkach internetowych można znaleźć wszystko, co nie znaczy że nie można zapytać o to na forum
-
Nie spamuj. Jeżeli chcesz wypromować swój blog, stronÄ™ internetowÄ…, itp. – zrób to zgodnie z zasadami
-
Nie rozsyÅ‚aj Å‚aÅ„cuszków szczęścia
-
Szanuj cudzą własność
-
Nie publikuj treści niezgodnych z prawem
​
​
Więcej zasad
Podstawowe zasady savoir-vivre:
-
grzeczność
-
uśmiech
-
uprzejmość
-
życzliwość
-
punktualność
-
dyskrecja
-
lojalność
-
Nie oceniaj człowieka po wyglądzie
-
Nie oceniaj innych wedlug siebie
-
Nie oceniaj ludzi pochopnie
-
Nie oceniaj innych swojÄ… miarkÄ…
-
Nie oceniaj ludzi po pozorach
-
Nie oceniaj nikogo, zanim go nie poznasz
-
Nigdy nie oceniaj czÅ‚owieka, z którym nie zamieniÅ‚eÅ› ani sÅ‚owa
-
Nie oceniaj źle bo sam możesz być źle oceniony
Nie krzycz!
Jeśli nie wiesz jak się zachować, to zachowuj się przyzwoicie!