Jak zrodził się zwyczaj rozdawania prezentów?
Zwyczaj wręczania dzieciom prezentów powstał w średniowieczu. Zapoczątkowało go udzielanie stypendiów i zapomóg przez szkoły mające za patrona św. Mikołaja. Z upływem lat zwyczaj ten przekształcił się w obdarowywanie prezentami dzieci, a także wszystkich członków rodzin. Zbliżone do współczesnych zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia.
Puzzle ze św. Mikołajem
Legendy i ciekawostki o św. Mikołaju
Nikolas, „zwycięzca narodów” tak rodzice nazwali swoje dziecko, które urodziło się w mieście Patara w około 270 roku. Rodzice Mikołaja byli bogaci sam jednak Mikołaj prowadził raczej prosty styl życia, pościł w każdą środę i piątek już gdy był małych chłopcem. Był bardzo uwrażliwiony na ludzką krzywdę i biedę dlatego jako biskup zasłynął ze swojej dobroczynności i wrażliwości. Gdy był małym chłopcem raz podzielił się swoim posiłkiem z głodującymi dziećmi jednak one nie wiedziały że był to podarunek od Mikołaja od tamtej pory wszyscy w mieście uważali że anioł roznosi jedzenie.
Ciekawostki o Świętym Mikołaju, które zaciekawią Twoją klasę
-
Pierwsze mikołajki odbyły się 6 grudnia 1804 roku.
-
To nieprawda, że Mikołaj ma tylko 24 godziny, by odwiedzić wszystkie dzieci. Dzięki zmianie czasu w strefach czasowych ma ich „aż” 31.
-
Nie zawsze Mikołaj nosił czerwony kubraczek. Dawniej Mikołaj przedstawiany był jako mężczyzna w zielonym lub wielokolorowym stroju, lub przebraniu biskupa. Jego obecny wygląd zawdzięczamy firmie Coca-cola, która nadała mu kostium w czerwono-białych barwach.