Lapbook wirtualny[?]
Idea lapbooka to książeczka wykonana ręcznie, tradycyjnymi metodami. Propozycje na tej stronie adresowane są do absolutnych entuzjastów TIK...
Dobrym pomysłem jest natomiast dokumentowanie pracy nad lapbookiem i publikacja w różnych formach, nie tylko w postaci filmu na YT. Do gromadzenia materiałów, robienia szybkich notatek i ich porządkowania świetnie nadają się tablice wirtualne. Ze starszymi dziećmi można zrobić prostą stronę internetową lub projekt na wiki.
Padlet
Wyjątkowo proste narzędzie, tablica na której można przypinać strony internetowe, multimedia, grafikę, teksty, dokumenty w różnych formatach. Idealna wirtualna tablica dla dzieci i dorosłych. Można pracować pojedynczo i w grupie. Dużo ciekawych ustawień ale obecnie można mieć tylko trzy tablice na jednym koncie.
Zdecydowanie najlepsza propozycja obok narzędzia Wakalet
Sway
Sway pozwala użytkownikom na łączenie tekstu i mediów w celu stworzenia prezentacji internetowej lub stron internetowych metodą WYSIWYG. Użytkownicy mogą dodawać multimedia z urządzenia lub z takich źródeł internetowych: Twitter, OneDrive, YouTube, Facebook, itp.
Przygotowanych zostaje kilka wersji projektu po stronie serwera, a każda wersja jest dostosowana do specyfikacji wybranych urządzeń.
Wix
Strona internetowa umożliwia zamieszczenie praktycznie wszystkich materiałów, łącznie z multimediami.
Atrakcyjna forma pracy dla starszych uczniów i możliwość prezentacji własnych materiałów.
Wix oferuje bogactwo szablonów i narzędzi, którymi chętnie bawią się nie tylko dzieci...
Chyba najlepszy kreator stron, za darmo, nie wymaga żadnej wiedzy informatycznej. Można korzystać z gotowych szablonów i wypełniać je własną treścią, lub budować stronę od zera.
Evernote
Pozwala organizować i wyszukiwać dane za pomocą wielu platform. Użytkownik może tworzyć notatki, zapisywać strony internetowe, a także zdjęcia z telefonu komórkowego oraz tworzyć listy zadań i nagrywać wiadomości głosowe. Wszystkie dane są zsynchronizowane z serwisem Evernote.
Więcej:
Wakalet
Proste narzędzie, tablica na której można przypinać strony internetowe, multimedia, grafikę, teksty, dokumenty w różnych formatach. Idealna wirtualna tablica dla dzieci i dorosłych. Można pracować pojedynczo i w grupie. Mniej ustawień niż w padlecia Obecnie brak ograniczenia liczby tablic na jednym koncie.
Najlepsza propozycja obok Padletu
Sutori
Świetny sposób prezentacji wiadomości w sposób linearny. Podobnie jak w Sway, Sutori pozwala umieszczać różnego rodzaju materiały.
Przykład: Kącik poradnikowy dla rodziców
Wiki
Wiki (ang. wiki) – typ serwisu internetowego, w którym treść można tworzyć i zmieniać z poziomu przeglądarki internetowej, za pomocą języka znaczników lub edytora WYSIWYG.
Wiki służy do tworzenia zasobów informacji, które są rozwijane stopniowo. Zalążkiem wiki jest pierwsza strona zawierająca zazwyczaj wprowadzenie i główne hasła wiki.
Strony wiki, ze względu na swoją specyfikę, są przede wszystkim wykorzystywane do pracy nad wspólnymi projektami, takimi jak repozytoria wiedzy na wybrany temat lub projekty różnych grup społecznych.
Propozycja dla zdecydowanie starszych uczniów, np. jako projekt grupowy.
Przykłady:
OneNote
Związany z usługą OneDrive. Notes jest tworzony, edytowany i przechowywany w trybie online.
Cała praca odbywa się za pomocą przeglądarki sieci web.
OneNote pozwala gromadzić teksty, grafiki, również w trybie online, załączniki, oraz nagrywać dźwięki, wstawiać własne rysunki.
Gotową notatkę można wydrukować lub udostępnić w internecie.