top of page

zestawienie materiałów Źródłowych opracowane w oparciu o źródła wiedzy i informacji dostępne w zasobach Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu i sieci bibliotek pedagogicznych Dolnego Śląska.

1. Efektywne i atrakcyjne metody pracy z dziećmi / Mariola Jąder-Taboł. Wyd. 5. Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2016. - 131 s.

    

Autorka przedstawia nowe rozwiązania teoretyczno-metodyczne powiązane z nowoczesnymi koncepcjami kształcenia takimi, jak nauczanie kreatywne, drama, pedagogika zabawy, trening myślenia twórczego, kształcenie wielostronne oraz koncepcja efektywnego uczenia się. W książce omawia metody pracy z dziećmi (metoda projektów, metoda projektowania okazji edukacyjnych, metoda story-line, metoda synektyki, metoda pytań, metody zabawowe, gry edukacyjne, metoda ośrodków zainteresowań, metody ewaluacyjne), techniki pracy (techniki twórczego rozwiązywania problemów, techniki przyśpieszonego uczenia się, techniki dyskusyjne, wywiad) oraz efektywne formy organizacyjne. Praca zawiera 4 scenariusze zajęć oraz opisy 9 gier edukacyjnych.

źródło adnotacji: katalog DBP

2. Gotowe scenariusze lekcji aktywizujących czyli Jak odkleić dziecko od krzesełka i przywrócić mu wyobraźnię / Elżbieta Drygas. Poznań : Wydawnictwo Publicat, cop. 2014. - 160 s.

 

Książka zawiera gotowe scenariusze lekcji, których podczas których dziecko spędza w ławce minimum czasu. Maksymalne efekty dydaktyczne osiąga się dzięki zabawom teatralnym. Proponowane aktywności angażują emocje, intelekt, ciało i wyobraźnię dziecka. Znakomite wsparcie na etapie rozpoczęcia nauki przez 6-latki, a także w klasach dzieci 7-, 8- i 9-letnich. Scenariusze do konkretnych tematów, np.: Jak wykorzystywać zabawy teatralne w nauczaniu ortografii i gramatyki, w jaki sposób zabawy teatralne mogą nam pomóc zrozumieć wiersz i tekst literacki, jak rozwinąć wyobraźnię przez twórcze pisanie i inne. Żeby nauczyć dzieci liczyć można np. zaproponować im zabawę w zgadywanie jaką są liczbą, zaprosić na bal liczbowy, podczas którego łączą się w pary wg wskazówek (dodając, odejmując itd.). Dzieci mogą otrzymać scenki sytuacyjne, w których należy przeliczać eksponaty, można zachęcić ich do samodzielnego pisania takich scenariuszy. Dzieci mogą liczyć koszty wycieczki, czy bawić się w sklep.

źródło adnotacji: katalog DBP

3. Gry i zabawy afrykańskie / pod red. Marty Jackowskiej i Hanny Rubinkowskiej. Warszawa : Dom Wydawniczy "Elipsa", 2011 322 s.

 

Publikacja ukazała się w pakiecie edukacyjnym pt.: Afryka w szkole : materiały dydaktyczne dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. W skład pakietu wchodzą : Gry i zabawy afrykańskie [oraz] Jak mówić polskim dzieciom o dzieciach Afryki ?

W publikacji zaprezentowano świat dziecka z różnych krajów Afryki. Celem autorów było uzupełnienie stereotypowej, nierzetelnej wiedzy o tym kontynencie. Niniejsza publikacja to refleksja nad uniwersalnością gier i zabaw. Opisano w niej gry planszowe, zespołowe, zręcznościowe itd. Autorami są zarówno Afrykanie, jak i Polacy, podróżnicy, a także naukowcy zajmujący się problematyką wychowania i kształcenia dzieci. Do książki dołączono płytę z prezentacjami i materiałami interaktywnymi dotyczącymi poszczególnych krajów oraz propozycje dalszej lektury.

źródło adnotacji: katalog DBP

4. Gry i zabawy matematyczne w przedszkolu / Krystyna Wojciechowska. Wyd. 2. Opole : Wydawnictwo NOWIK, 2011. - 71 s.

Książka jest przeznaczona dla nauczycieli i rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Z opracowania mogą skorzystać również terapeuci pracujący z uczniami edukacji wczesnoszkolnej mającymi trudności w uczeniu się matematyki. W
książce zaprezentowano 30 gier i zabaw dydaktycznych, w większości w kilku wersjach, których reguły są proste, co umożliwia skoncentrowanie uwagi na osiąganiu celów. Prezentowane gry i zabawy dydaktyczne mają na celu:

 

  • wstępne kształtowanie pojęcia liczby w zakresie 10,

  • przygotowanie do dodawania i odejmowania w zakresie 10,

  • wyposażenie dzieci w intuicje potrzebne do rozumienia pojęć geometrycznych

  • wprowadzanych w szkole.

 

Każda propozycja jest poprzedzona opisem celów dydaktycznych, jakie można osiągnąć poprzez zabawę.

źródło adnotacji: katalog DBP

5. Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży.Cz. 1 / Klaus W. Vopel ; [przekł. z jęz. niem. Ewa Martyna, Ewa Dziewięcka]. -- Kielce : Wydawnictwo "Jedność", cop. 2009. - 144 s.

 

Interakcja to współdziałanie i współpraca, to bycie razem ! Całe nasze życie polega na tym, że jesteśmy z kimś, że od kogoś zależymy i że także nasze działanie wpływa na inne osoby. Tak jest w dzieciństwie, w domu rodzinnym, w szkole, potem w pracy, we wszelkich związkach i relacjach...Nie jesteśmy samotnymi wyspami i to jest piękne... Ale żeby na tych zaludnionych wyspach było miło i przyjaźnie, trzeba nauczyć się siebie i innych, a wesołe gry i zabawy są najlepszym sposobem doświadczania rozmaitych interakcji.

6. Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży.Cz. 2 / Klaus W. Vopel ; [przekł. z jęz. niem. Ewa Martyna, Ewa Dziewięcka]. Kielce : Wydawnictwo "Jedność", cop. 2009. - 134 s.

 

Gry interaktywne angażują dziecko w całości, wszystkie jego myśli i uczucia, wiedzę i ciekawość. Powaga i energia, z jaką dzieci włączają się w grę, zadziwia osoby dorosłe. Niniejsza część zawiera między innymi zabawy obejmujące: uczucie, rodzinę i przyjaciół.

7. Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży.Cz. 3 / Klaus W. Vopel ; [przekł. z jęz. niem. Ewa Martyna, Ewa Dziewięcka]. Kielce : Wydawnictwo "Jedność", cop. 2009. - 138, [6] s.

 

Gry interaktywne angażują dziecko w całości, wszystkie jego myśli i uczucia, wiedzę i ciekawość. Powaga i energia, z jaką dzieci włączają się w grę, zadziwia osoby dorosłe. Niniejsza część zawiera między innymi zabawy obejmujące: komunikację, ciało, zaufanie.

8. Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży.Cz. 4 / Klaus W. Vopel ; [przekł. z jęz. niem. Ewa Martyna, Ewa Dziewięcka].  Kielce : Wydawnictwo "Jedność", cop. 2009. - 166, [2] s.

Gry interaktywne angażują dziecko w całości, wszystkie jego myśli i uczucia, wiedzę i ciekawość. Powaga i energia, z jaką dzieci włączają się w grę, zadziwia osoby dorosłe. Niniejsza część zawiera między innymi zabawy obejmujące: szkołę, feedback, wpływy, współpracę.

9. Gry i zabawy : na każdą porę roku / Kasia Rożek. Toruń : Wydawnictwo Literat, [2016]. - 63, [1] s.

Gry podzielone wg pór roku, przeprowadzane na świeżym powietrzu rozwijają ciało i umysł dzieci, integrują grupę i sprawiają wszystkim biorącym udział w zabawie mnóstwo radości.

źródło adnotacji: katalog DBP

10. Jak krok po kroku wprowadzać dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych w świat zabawy i nauki / Elżbieta Maria Minczakiewicz. -- Kraków Oficyna Wydawnicza IMPULS 2013. - 196 s.

W książce znalazły się przykłady planowania pracy zarówno dziećmi przedszkolnymi, jak i dziećmi starszymi z poważnymi deficytami rozwoju intelektualnego, które czasem wymagają zupełnie innych metod i warunków pracy. Zamieszczone w książce konspekty i scenariusze mogą służyć za przykład rozwiązań metodycznych dla mniej doświadczonych pedagogów specjalnych, pracujących z dziećmi wieku przedszkolnym, nauczycielek przedszkoli lub przedszkolnych grup integracyjnych, reedukatorów, logopedów, a także rodziców dzieci specjalnych potrzeb edukacyjnych, którzy niejednokrotnie aktywnie włączają się do pracy na rzecz przedszkola, czy szkoły. W opracowaniu znajdziemy wiele przykładów, propozycji zadań, które dziecko może rozwiązywać, wesoło i efektywnie się bawiąc, a przy tym przyjemnie spędzając czas z dorosłymi. Chyba nic bardziej nie może angażować dzieci specjalnych potrzeb edukacyjnych, aktywizować je i zachęcać do efektywnej współpracy na rzecz swego rozwoju, jak wspólna zabawa z dorosłymi, kochanymi i kochającymi osobami.

11. Konkursy i turnieje w bibliotece / Gabriela Bonk. - Warszawa : Dr Josef Rabe Spólka Wydawnicza, cop. 2013. - 32 s.

Zawartość: "Fanstastyczna przygoda" - turniej z elementami gry fabularnej, "Mój przodek, bohater" - konkurs regionalny, "Igraszki z Tuwimem" - zabawa edukacyjna.

źródło adnotacji: katalog DBP

12. Krzyżówki dla dzieci 7-12 lat / Beata Guzowska, Iwona Kowalska ; oprac. graf. Mateusz Jagielski. Toruń:  LITERAT HENRYK PŁNCZYŃSKI 2012. - 96 s.

Zbiór różnorodnych, podzielonych tematycznie krzyżówek dla dzieci w wieku 7–12 lat. Znajdziesz tu nie tylko krzyżówki rysunkowe, ale również wykreślanki, labirynty, rebusy i diagramy. Przykładowe tematy krzyżówek to: w szkole, pojazdy duże i małe, kim chcesz zostać?, Wielkanoc, wynalazki i odkrycia, ptaki, bajki i baśnie, w Polsce, kosmos. Książka będzie doskonałą pomocą w rozwoju intelektualnym każdego dziecka.

13. Poznanie przez działanie : gry i zabawy wspomagające rozwój dziecka / Ewa Minor, Marcin Minor. Warszawa : Difin, cop. 2009. - 203, [3] s.

      

W publikacji omówiono metody wspierające rozwój dziecka, takie jak: Kinezjologia Edukacyjna, Ruch Rozwijający wg Weroniki Sherborne, Integracja Sensoryczna, Symultaniczna Terapia Rozwoju Sensomotorycznego, Terapia Taktylna, Arteterapia, Bajkoterapia, Metoda Dobrego Startu, Metoda Czytania Globalnrgo Domana. Opisano także umiejętności, które chcemy rozwijać u dziecka. Zamieszczono wskazówki do korzystania z zabaw. Zabawy przeznaczone są dla dzieci od 1. roku życia do dla dzieci powyżej 8. roku życia. Przedstawiono: zabawy na podwórku, spacerze na wczasach; zabawy przy użyciu sprzętu sportowego i specjalistycznego; zabawy bez sprzętu oraz z użyciem przedmiotów codziennego użytku i popularnych zabawek; zabawy dynamiczne; zabawy artystyczne; zabawy w grupie powyżej 8 osób; zabawy na niewielkiej przestrzeni, np.: w samochodzie, pociągu, autokarze; zabawy wyciszające i relaksujące. Opis każdej zabawy zawiera: wiek uczestników, wielkość grupy, materiały przebieg, zastosowanie (wyrażone za pomocą piktogramów).

źródło adnotacji: katalog DBP

14. Program psychostymulacji dzieci w wieku przedszkolnym z deficytami i zaburzeniami rozwoju : ćwiczenia i zabawy do wykorzystania w pracy dydaktyczno-terapeutycznej dla nauczycieli i terapeutów pracujących z dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych / Anna Franczyk, Katarzyna Krajewska. Kraków : Oficyna Wydawnicza IMPULS, 2010. - 168 s.

Ćwiczenia i zabawy do wykorzystania w pracy dydaktyczno-terapeutycznej dla nauczycieli i terapeutów pracujących z dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Program przeznaczony jest do realizacji w pracy terapeutycznej w przedszkolach masowych, z grupami integracyjnymi oraz w przedszkolach integracyjnych, jak również w zajęciach terapeutycznych w klasach młodszych szkół podstawowych i specjalnych. Celem programu jest umożliwienie dzieciom niepełnosprawnym zdobycia wiedzy i umiejętności na miarę ich możliwości, w warunkach przedszkola ogólnodostępnego, kształtowanie właściwych interakcji międzyosobowych, kształtowanie postaw otwartości i samoakceptacji. Pełna realizacja tego celu da pedagogom możliwość stworzenia optymalnego planu psychostymulacji dzieci niepełnosprawnych i przygotowanie ich do względnie niezależnego funkcjonowania w społeczeństwie.

źródło adnotacji: katalog DBP

15. Radosne przedszkole : tematy kompleksowe : zabawy, opowiadania, teatrzyki, wiersze na cały rok / Dorota Niewola. Kraków :  Oficyna Wydawnicza IMPULS 201. - 264 s.

Treści zawarte w programach nauczania realizowane są w przedszkolach w nawiązaniu do tematów kompleksowych, które ściśle korespondują z aktualnymi, bliskimi dziecku wydarzeniami, zjawiskami, zmianami w przyrodzie czy spostrzeżeniami z życia społecznego. Nauczyciel, realizując temat kompleksowy, stara się o odpowiedni dobór literatury, zabaw, zajęć. Książka, którą polecam nauczycielom przedszkoli, zawiera nie tylko propozycje tematów kompleksowych na cały rok, ale także zabawy, opowiadania, teatrzyki, wiersze i zajęcia, które służą ich opracowaniu i realizacji.

16. Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka : interwencje przez zabawę / Linda A. Reddy ; przekład Aleksandra Jaworska. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015. - 254 s.

Autorka krok po kroku wyjaśnia, jak nauczyć dzieci w wieku 5–12 lat: zawierania przyjaźni, czekania na swoją kolej, proszenia o pomoc i oferowania pomocy, używania odpowiednich słów, kontrolowania swojego zachowania, wyrażania emocji. Książka zawiera kompletne, rzetelne informacje na temat interwencji przez zabawę rozwijającą umiejętności społeczne dzieci – od wskazówek dotyczących tworzenia grupy po gotowe scenariusze interwencji. Dodatkowym atutem książki jest uwzględnienie specyfiki terapii zabawą skierowaną do dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

źródło adnotacji: katalog DBP

17. Zabawy dla dzieci z autyzmem / Magdalena Sabik, Anna Szczypczyk. Wyd. 2. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2014. - 118, [1] s.

 

Książka podzielona jest na rozdziały zgodnie z charakterem proponowanych zabaw. Znajdują się tu gry i zabawy: ruchowe, manipulacyjne i konstrukcyjne, plastyczno-techniczne, muzyczno-rytmiczne, tematyczne i edukacyjne. Przy każdej zabawie znajdują się informacje o potrzebnych rekwizytach oraz sposobie przeprowadzenia aktywności. Dodatkowo zamieszczono wskazówki, o jakie jej elementy należy szczególnie zadbać, aby zabawa miała charakter terapeutyczny, a także propozycje modyfikacji zabawy, aby była ona dostosowana do możliwości dziecka i cały czas dla niego ciekawa.

źródło adnotacji: katalog DBP

bottom of page