top of page
DZIEŃ ZIEMI
22 kwietnia
"Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas"
Florian Plit
Światowy Dzień Ziemi, tradycyjnie obchodzony 22 kwietnia, to największe ekologiczne ogólnoświatowe święto, mające od 1990 roku międzynarodowy status. Światowy Dzień Ziemi to akcja, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie, prowadzona corocznie wiosną. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.
22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska.
W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko. Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. W 2015 r. były to odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna. W kolejnych latach hasłami przewodnimi zostały: w 2016 r. - „Z energią zmieńmy źródła", w 2017 r. - „W kierunku natury", w 2018 r. - „Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych", natomiast w roku 2019 - „Chrońmy nasze gatunki". Motywem przewodnim edycji w roku 2021 było „Działanie na rzecz klimatu", a w 2022 „Działania na rzecz klimatu". W roku 2023 „Zmiana zaczyna się od działania".
Jak obchodzi się Światowy Dzień Ziemi
W wielu państwach organizowane są wydarzenia mające promować przyjazne naturze postawy. Dodatkowo w ostatnich latach pojawia się coraz więcej tematycznych akcji, które mają uświadamiać społeczeństwo, jak wielkie zmiany w ekosystemie planety powoduje działalność człowieka. W Polsce Dzień Ziemi kojarzony jest przede wszystkim ze zbieraniem śmieci przed uczniów i sadzeniem drzewek.
bottom of page