top of page
kochanej mamie.jpg

Dzień Matki to święto obchodzone corocznie w Polsce 26 maja jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. W tym dniu są one zwykle obdarowywane laurkami. kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożonym w wychowanie. Nowożytna tradycja świętowania tego dnia ta wywodzi się z początków XX w. W 1907 r. Amerykanka Anna Jarvis, zrozpaczona po śmierci matki, zaczęła lobbować za ustanowieniem święta, które upamiętniało by miłość i poświęcenie wszystkich kobiet wychowujących dzieci. Pomysł trafił na podatny grunt i już w 1914 r. Kongres ustanowił świętem narodowym każdą drugą niedzielę maja – w ten sposób narodził się Dzień Matki znany do dziś.

 

 

Pierwotna idea okazała się na tyle nośna, że święto rozprzestrzeniło się po całym świecie. W Polsce obchodzono je po raz pierwszy w Krakowie 26 maja 1923 r. Najlepszym dowodem na amerykański rodowód święta jest to, że prawie na całym świecie obchodzi się je w maju – z reguły w drugą niedzielę tego miesiąca – tak jak w USA. Od tej reguły jest tylko kilka wyjątków – np. w Norwegii święto na cześć matek jest obchodzone w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii i Irlandii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Historia Brytyjskiego święta jest o tyle ciekawa, że choć ma ono lokalne korzenie, to tradycja jego obchodzenia prawie całkowicie wygasła w dwudziestoleciu międzywojennym. Wskrzesili ją dopiero amerykańscy żołnierze licznie przybywający na wyspy w czasie II wojny światowej. 

Dzień Matki, to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy mamy za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. Każda mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo.

bottom of page