Dzieci z niedosłuchem
i niesłyszeniem
Spis treści
Scenariusze zajęć
Pomysły na lekcję dla uczniów z niepełnosprawnością słuchu mówiących w języku migowym.
Pakiet na zajęcia
Pomysły na lekcję o problemach osób z niepełnosprawnością słuchu.
Scenariusze zajęć na
Międzynarodowy Dzień Języków Migowych,
Międzynarodowy Tydzień Niesłyszących
W ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niesłyszących. Święto uchwaliła Światowa Federacja Głuchych. Po latach federacja uchwaliła ostatni tydzień września Międzynarodowym Tygodniem Niesłyszących. 23 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języków Migowych. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła to święto w celu jest zwrócenia uwagi na znaczenie języka migowego dla społeczeństwa i funkcjonowania w nim osób z niepełnosprawnością słuchową.
Początki pokazywania gestem pojęć przez osoby niesłyszące były już w starożytności, o czym dowiadujemy się od Platona. Nie wszystko jednak można było przekazać jednym ruchem ręki. Alfabet palcowy zaczął się pojawiać w średniowieczu, a pierwszy opis jego powstał w XVI w. Na przełomie XVIII/XIX w. powstawały w Europie pierwsze szkoły dla głuchych i niedosłyszących. Obecnie języków migowych na świecie jest od 200-300 (narodowe, mniejszości etniczne). Najbardziej użyteczny do komunikacji obcokrajowców z niedosłuchem jest międzynarodowy język migowy (alfabet, słowa, wypowiedź).
Scenariusze zajęć na Światowy Dzień Słuchu
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 3 marca Międzynarodowym Dniem dla Ucha i Słuchu. W tym dniu wiele organizacji włącza się w badanie słuchu, edukację z zakresu higieny uszu oraz uświadamianie wpływu hałasu na słuch.
Scenariusze zajęć - niedosłuch
Agnieszka Kapron, surdologopeda, audiolog i protetyk słuchu, organizuje od 2019 r. akcje dla szkół KOCHAM SŁYSZEĆ. W ramach akcji publikuje scenariusze i zachęca nauczycieli do edukowania dzieci i młodzież o niedosłuchu.
Kolorowanki - język migowy
Migane bajki, wiersze, piosenki, prace plastyczne
Wiersze migane
Piosenki migane
Bajki migane