Dokumenty
Reklamy delikatnie nas zabijają
O upr(Nie) równe prawo dla kobiet i mężczyzn. Wykład prof. dr hab. Moniki Płatekzedmiotowianiu kobiety w reklamie
Absurdalne kanony piękna, zobacz do czego są zdolne dziewczyny, aby wyglądać perfekcyjnie
Historia Piękna
Ewolucja wyglądu, ubioru kobiet na przestrzeni wieków
Laughing
Reklamy delikatnie nas zabijają
O uprzedmiotowianiu kobiety w reklamie
Prawa Kobiet
StartUpWoman - odcinek 17
[Sonda uliczna]
Rehtaeh Parsons była 15-latką, mieszkanką Halifax w Kanadzie. W wyniku gwałtu, poddana cyberprzemocy i pozbawiona wsparcia społeczności popełniła samobójstwo.
Oficjalny blog Glena Canninga, ojca Rahtaeh: http://glencanning.com/
Czas schudnąć, czyli wtf się stało ze standardami piękna?
Whistling
Dancing
Fabularne
Filmy fabularne polecane przez portal Kampania 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy oraz Fundację Autonomia
Chłopaki na bok (Boys on the side), reż. Hernert Ross, USA 1995
Opowieść o trzech kobietach, o różnicach między nimi, wielkiej przyjaźni i miłości. Grają: Whoopi Goldberg, Marie-Louise Parker, Drew Barrymore
Daleka Północ (North Country), reż. Niki Caro, (USA, 2005)
Wyst. Charlize Theron
Na faktach. Młoda matka na początku lat 70. ucieka od maltretującego ją męża do swojego rodzinnego miasteczka. Jako pierwsza z kobiet w historii rozpoczyna pracę w kopalni. Walczy z molestowaniem seksualnym.
Gdyby ściany mogły mówić I (If These Walls Could Talk),reż. Nancy Savoca, Cher, USA 1996
Trzy nowele rozgrywające się w latach 1952, 1974, 1996 traktujące o problemie aborcji.
Gdyby ściany mogły mówić II (If These Walls Could Talk 2), reż. Anne Heche i Jane Anderson, USA 2000
Trzy nowele. Każda z nich opowiada o lesbijkach. Akcja pierwszej z nowel rozgrywa się w 1961 roku. Dwie starsze lesbijki mieszkają w swoim wspólnym domu, darząc się ogromną miłością. Niespodziewanie jedna z nich umiera. Kolejna nowela umiejscowiona jest w 1972 roku, czyli w czasach buntów feministycznych oraz dzieci kwiatów. Grupa lesbijek, walcząca o swoje prawa i o tolerancję, sama ma problemy z akceptacją „inności”. Ostatnia nowela rozgrywa się w roku 2000. Tutaj dwie kochające się lesbijki, starają się o dziecko.
Fucking Amal, reż. Lukas Moodysson, Szwecja 1998
Europejski przebój. Opowieść o nastoletniej Agnes, która zakochuje się w swojej koleżance z klasy. Moodysson w bezpretensjonalny, niemalże paradokumentalny sposób ukazuje narodziny miłości.
Kolor Purpury, reż Steven Spilberg, USA 1985
Ekranizacja powieści Alice Walker, afroamerykańskiej pisarki feministycznej. Opowiada historię Celie, jej walkę przeciw seksizmowi i rasizmowi, których bezustannie doświadcza.
Lilia 4 Ever, reż. Lucas Moodysson, Szwecja 2002
Po wyjeździe matki do USA, Lilia zostaje zupełnie sama. Jej jedynym przyjacielem jest młody Volodja. Oboje mieszkają w miasteczku w byłym Związku Radzieckim. Pewnego dnia Lilija spotyka Andrieja. Chłopak wyrusza do Szwecji i zaprasza ją, by wybrała się tam razem z nim. Dla niej jest to jedyna szansa wyrwania się z prowincji i rozpoczęcia zupełnie nowego życia. Zostaje jednak oszukana i sprzedana do pracy w prostytucji.
Masz na imię Justine, reż. Franco de Pena Polska, Luksemburg 2005
Mariola chciałaby się wyrwać z małego miasteczka. Marzy o lepszym życiu. Artur, jej chłopak mieszkający na stałe w Niemczech, proponuje krótkie wakacje, podczas których chce ją przedstawić swoim rodzicom. Po drodze mają przenocować u znajomych Artura w Berlinie. Tam pojawiają się koledzy chłopaka, wręczają mu pieniądze. Mariola właśnie została sprzedana jako prostytutka
Monster, reż. Patty Jenkins, USA 2003
Na faktach. Dziewczyna, która dorastała w patologicznym środowisku, w wieku 13 lat została prostytutką i zaszła w ciążę. Później zarabiała na życie stojąc przy autostradach i obsługując klientów ciężarówek. Film opowiada o 9 miesiącach jej życia. Bohaterka została skazana na śmierć za zamordowanie 6 klientów, którzy próbowali ją zgwałcić.
Nie czas na łzy, (Boys don’t cry), reż Kimberly Peirce, USA 1999
Film oparty na autentycznej historii, która miała miejsce w 1993 roku w Nebrasce. Brandon Teena został zamordowany z powodu swojego transseksualizmu.
Nie tylko pomarańcze (Oranges Are Not The Only Fruit) – reż. Beeban Kidron, scenariusz Jeanette Winterson, Wielka Brytania, 1990
Historia dziewczyny, która wychowała się w surowym środowisku ewangelicznym i której lesbianizm gorszy jej przybraną matkę oraz innych członków kościoła. Film BBC oparty na wpół biograficznej, pierwszej powieści Jeanette Winterson.
Niezłomne (Iron Jawed Angels), reż. Katja von Garnier, USA 2004
Na faktach. Akcja dzieje się na przełomie XIX i XX wieku. „Iron Jawed Angels” to opowieść o Alice Paul, znanej bojowniczce o prawa kobiet. W 1913 roku wraz z Lucy Burns powołuje komitet ds. obrony praw kobiet. Organizacja przewodzi strajkom głodowym, demonstracjom przed Białym Domem i innym akcjom, które mają zwrócić uwagę opinii publicznej i spowodować m.in. uzyskanie przez kobiety prawa głosu w wyborach. Po uchwaleniu w 1920 roku przez amerykański kongres 19 poprawki do Konstytucji przyznającej kobietom prawo głosu Paul nie przestała działać. Wielokrotnie za swoje „akcje protestacyjne” była osadzana w aresztach. Stała się symbolem feminizmu i legendą jeszcze za życia. Zmarła w 1977 roku.
Oskarżeni (The Accussed), reż Jonathan Kaplan, USA 1988
Sarah po kłótni z chłopakiem idzie do baru, gdzie zostaje zaczepiona przez kilku mężczyzn, a następnie brutalnie zgwałcona na oczach wielu świadków. Wraz ambitną adwokat Kathryn Murphy próbują zapobiec uniewinnieniu sprawców
Sekret Margarethe Cammermayer (Serving in Silence), reż Jeff Bleckner, USA, 1995
Margarethe jest specjalistką z wojskowej sekcji medycznej. Po dwudziestu paru latach w może się starać o stopień generalski. Podczas służbowej rozmowy związanej z awansem przyznaje się jednak do bycia lesbijką, a konserwatywna armia nie toleruje „odmieńców”, zwłaszcza jeżeli sami się ujawniają. Margarethe musi, bo tego wymagają przepisy, zostać zwolniona z armii. Zaskarża tą decyzję, stając w obronie siebie, miłości i własnych przekonań.
Siostry Magdalenki (Magdalene sisters), reż. Peter Mullan, Wlk. Brytania 2002
Film „Siostry Magdalenki” Petera Mullana został nakręcony w oparciu o szokującą historię tysięcy odrzuconych przez swoje rodziny i zdanych na łaskę Kościoła katolickiego kobiet. Okrzyknięte „kobietami upadłymi” były zamykane w odosobnieniu. Częstokroć ich jedyną zbrodnią była bieda i sieroctwo. Wiele z nich padło ofiarami gwałtu, wiele było samotnymi matkami lub zostało uznanych przez otoczenie za „zagrożenie moralne”. Przytułki Magdalenek powstały w dziewiętnastowiecznej Irlandii oraz Szkocji jako miejsce przeznaczone dla prostytutek i kobiet upadłych.
Thelma i Louise, reż. Ridley Scott, USA 1991
Thelma (Geena Davis) jest umęczoną przez męża kurą domową. Louise (Susan Sarandon) jest kelnerką ciężko doświadczoną przez los. Podczas jednego z postojów w przydrożnej restauracji Thelmę próbuje zgwałcić miejscowy podrywacz, Louise zabija go broniąc przyjaciółki. Kobiety zmuszone są uciekać do Meksyku mając do dyspozycji siebie, swój spryt i odwagę.