prezentacja

Prezentacja multimedialna - forma wypowiedzi publicznej lub społecznej z wykorzystaniem projektora multimedialnego, wykład (najczęściej publiczny), którego treść jest ilustrowana opracowanymi komputerowo elementami multimedialnymi, takimi jak: rysunki, zdjęcia, a także dźwięki i obrazy (animacje, filmy). (wikipedia)

 

Oczywiście z powyższą definicją niekoniecznie trzeba do końca się zgadzać. Prezentacja multimedialna jest elektroniczną formą przedstawiania treści (danych) za pomocą tekstu, obrazu, dźwięku czy video (filmy animacje). Niemniej jednak nie musi być to forma wypowiedzi publicznej z wykorzystaniem projektora multimedialnego.

Owszem jest to jeden ze sposobów przedstawiania prezentacji, lecz tworzone są także prezentacje mające charakter indywidualny. Prezentacje, które są przeznaczone do odbioru indywidualnego, interaktywne, gdzie odbiorca steruje prezentacją, wybiera co, kiedy i w jakiej kolejności będzie oglądał. Prezentacje indywidualne mogą mieć formę quizu, testu.

biblioteczka

Wybrane narzędzia

Prezi - platforma do tworzenia efektownych, animowanych prezentacji multimedialnych opartych na grafice wektorowej z możliwością zaprogramowania określonej ścieżki ruchu. Dzięki takiemu rozwiązaniu odbiorca ma wrażenie poruszania się w pewnej przestrzeni.

Oprogramowanie, które służy do tworzenia oraz przedstawiania prezentacji na tzw. wirtualnym płótnie, gdzie umieszczane są teksty, zdjęcia, filmy i inne treści. Aplikacja pozwala na powiększanie i pomniejszanie prezentacji oraz na wyświetlanie i poruszanie się pomiędzy poszczególnymi jej elementami, w zaprojektowanej przestrzeni. 

Za pomocą tej aplikacji możemy stworzyć oryginalną i nowoczesną prezentację zarówno w celach edukacyjnych, jak i biznesowych. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością efektów, które mogą odwrócić uwagę od treści materiałów i tego, co chcemy przekazać odbiorcy.

Korzystanie: aplikacja webowa, można pracować przez przeglądarkę internetową lub za pomocą desktopowej aplikacji.

 

Konto: wymagane

Licencja: wersja nieodpłatna i płatna.

 

Język: angielski

Adres wwwhttps://prezi.com/

Funkcje i zastosowanie

- jedyne w swoim rodzaju otwarte płótno Prezi umożliwia organizowanie i przeglądanie prezentacji jako całości, duży wybór ciekawych szablonów.

- inteligentne struktury ułatwiają układanie treści za pomocą prostego przeciągania i upuszczania, bez zakłócania układu,

- możliwość powiększania - funkcja „przybliżenia i odkryj”, aby skupić się i odkryć najważniejsze szczegóły w trakcie rozwoju historii,

- koniec z przeszukiwaniem slajdów w celu znalezienia odpowiedniego tematu. Poruszaj się swobodnie po swojej prezentacji konwersacyjnej.

prezi-logo-45485A2255-seeklogo.com.png
 

tutoriale

prezi.jpg
 
th.jfif

Canva - to darmowe oprogramowanie do tworzenia prezentacji, zapewniające dostęp do setek pięknie zaprojektowanych układów. Dzięki nim przygotujesz ilustrowane wystąpienie na dowolny temat. Wystarczy po prostu wybrać doskonałe obrazy, czcionki i kolory, aby Twoja prezentacja stała się wspaniałym nośnikiem tego, co chcesz przekazać. Dostępna jest cała kolekcja oszałamiających pomysłów na prezentacje. Witryna zawiera bibliotekę, w której zostają udostępniane obrazy, grafiki i fonty. Program online posiada filtry domyślne oraz zaawansowane funkcje edycyjne. Canva pozwala na korzystanie z gotowych szablonów w sporej części bezpłatnych i szybko stworzyć projekt, który wykorzystamy w szkole, na uczelni lub w pracy. Poza standardowymi możliwościami zmiany czcionki, kolorów czy tła, możemy skorzystać z zasobu grafik, które możemy edytować, a także z dodatkowych narzędzi do tworzenia wykresów i tabel. Istnieje również możliwość przesyłania własnych obrazów. 

Korzystanie:  dostęp do projektu prezentacji możemy uzyskać z komputera stacjonarnego, laptopa lub urządzeń mobilnych - po pobraniu bezpłatnej aplikacji z Google Play lub App Store.

 

Konto: wymagane 

Licencja: nieodpłatna (wersja podstawowa) i płatna.

 

Język: polski

Adres wwwhttps://www.canva.com/pl_pl/

Funkcje i zastosowanie

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i jednocześnie wszechstronna. Nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy w dziedzinie grafiki i oferuje kompleksowy zestaw narzędzi do tworzenia prezentacji. W Canva znajdziemy funkcje odpowiedzialne za dodawanie do projektów zdjęć, różnego typu kształtów, tekstu, materiałów wideo czy tła. 

tutorial

 
OIP.jfif

Genial.ly - narzędzie webowe do projektowania interesujących wizualnie, interaktywnych treści. Umożliwia tworzenie m.in.: prezentacji czy prezentacji wideo. Dużą zaletą Genial.ly jest różnorodność oferowanych możliwości, takich jak: osadzanie kodów embed wewnątrz projektu, duża baza darmowych mediów, niebanalne szablony oraz rozbudowane funkcje elementów interaktywnych i animowanych.

Korzystanie:  dostęp do projektu prezentacji możemy uzyskać z komputera stacjonarnego, laptopa lub urządzeń mobilnych przez przeglądarkę internetową

 

Konto: wymagane 

Licencja: nieodpłatna (wersja podstawowa) i płatna.

 

Język: angielski

Adres wwwhttps://www.genial.ly/

Funkcje i zastosowanie

- wybór szablonu dopasowanego do potrzeb osoby przygotowującej prezentację,

- wybór różnych projektów, w tym prezentacja i prezentacja video,

- możliwość osadzania materiałów przez kod embed,

- wgrywanie filmów, innych prezentacji,

- nagrywanie dźwięku,

- duży wybór animacji.

tutorial

 
th (1).jfif

Sway - aplikacja Sway to narzędzie wchodzące w skład pakietu Office. Służy do tworzenia widowiskowych prezentacji multimedialnych. W przeciwieństwie do PowerPointa skupia się tylko na najważniejszych narzędziach, które pozwolą nam w prosty sposób stworzyć prezentację. Interfejs przygotowano w taki sposób by dało się go obsługiwać także z poziomu przeglądarek dla smartfonów i tabletów.

Korzystanie:  dostęp do projektu prezentacji możemy uzyskać z komputera stacjonarnego, laptopa lub urządzeń mobilnych przez przeglądarkę internetową

 

Konto: wymagane konto w usługach Microsoftu 

Licencja: nieodpłatna (wersja podstawowa) i płatna.

 

Język: polski

Adres wwwhttps://sway.office.com

Funkcje i zastosowanie

Ilość dostępnych narzędzi jest spora, i w dużej mierze opiera się na dodawaniu treści z różnych źródeł. Podczas tworzenia cały czas towarzyszy nam podgląd na efekt naszej pracy. Prosta obsługa oraz łatwa nawigacja i udostępnianie. Ponadto:

- łatwe dodawanie zawartości z dowolnego miejsca,

- łatwe projektowanie, 

- dynamiczne dostosowanie treści do ekranu.

tutorial

 
1e1f7776-bb26-41f7-997e-ac4cbf2e5622.png

Emaze - nowa generacja prezentacji online, która pozwoli zaskoczyć swoim wyglądem i technologią. ... Zamiast przesuwać slajdy prezentacji od lewej do prawej, aplikacja używa różnych technik, takich jak ruchy zoomu lub 3D, aby zaprezentować pokaz slajdów. 

Narzędzie online do tworzenia dynamicznych prezentacji. Zamiast przesuwać slajdy prezentacji od lewej do prawej, aplikacja używa różnych technik, takich jak ruchy zoomu lub 3D, aby zaprezentować pokaz slajdów. 

Korzystanie:  dostęp do projektu prezentacji możemy uzyskać z komputera stacjonarnego, laptopa lub urządzeń mobilnych przez przeglądarkę internetową

 

Konto: wymagane 

Licencja: nieodpłatna (wersja podstawowa) i płatna.

 

Język: angielski

Adres wwwhttps://www.emaze.com/ 

Funkcje i zastosowanie

- ciekawe narzędzie „widget”, które daje fantastyczne możliwości osadzania materiałów multimedialnych,

- prostota interfejsu,

- gotową prezentację możemy osadzić przy pomocy kodu embed na blogu, stronie internetowej, w mediach społecznościowych lub przesłać komuś link e-mailem.

tutorial

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Czarny YouTube Ikona