top of page
ZESTAWIENIE  WYBRANYCH PUBLIKACJI

Dzieci ulicy - profilaktyka zagrożeń /Anna Kurzeja. Wyd. 2. Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2010.

 

Książka omawia problem dzieci ulicy z wszechstronnej perspektywy – zarówno teoretycznej, jak i praktycznej.

W książce podjęto trud uporządkowania i zebrania dotychczasowego dorobku na ten temat. Na podstawie literatury przedmiotu pokazano problem dzieci ulicy na świecie: w krajach pozaeuropejskich, w Europie, w Polsce, a także różne formy pomocy udzielanej tym dzieciom. Oprócz tego przedstawiono zagrożenia, wobec których stają współcześnie młodzi ludzie, a które sprzyjają powstawaniu zjawiska dzieci ulicy i ich marginalizacji.

Przedstawiono kształtowanie się oddziaływań pedagogicznych podejmowanych względem dzieci ulicy poprzez ukazanie sylwetek wybitnych pedagogów ulicy. Omówiono przykłady prowadzonej przez nich pracy oraz stosowane metody. W polskiej literaturze pedagogicznej brakowało do tej pory całościowego i rzetelnego opracowania tego zagadnienia. Niniejsza publikacja ma szansę wypełnić tę lukę i stać się wartościową pomocą dla całej rzeszy osób zajmujących się zarówno resocjalizacją dzieci i młodzieży, zwł. streetworkerów, jak i wczesną prewencją i profilaktyką środowiskową. Pedagogika ulicy stanowi główny przedmiot zainteresowań naukowych autorki w ramach pracy w Katedrze Pedagogiki Specjalnej na Uniwersytecie Śląskim. Wcześniej natomiast przez wiele lat dr Anna Kurzeja poznawała problem w codziennym, bezpośrednim kontakcie – w pracy na oddziale detoksykacyjnym z osobami uzależnionymi oraz w „Klubie Włóczykijów” w Bytomiu-Bobrku, gdzie realizowano projekt „Wychowanie podwórkowe”. Jest to zatem temat dla niej ważny i bliski.

źródło adnotacji

Diagnoza w socjoterapii / redakcja naukowa Ewa Grudziewska. Warszawa: Difin, 2017. -  160 s.

Książka ma na celu wzbogacenie warsztatu diagnostycznego wszystkich osób, które zawodowo zajmują się socjoterapią, a także nauczycieli i wychowawców na co dzień pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz studentów, którzy wiążą swoją zawodową przyszłość z pracą o charakterze wychowawczo-terapeutycznym.

Publikacja zawiera propozycje konkretnych narzędzi diagnostycznych, które można wykorzystać w trakcie procesu diagnostycznego dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, a także w diagnozie kompetencji osoby socjoterapeuty.

źródło adnotacji

 

 

 

 

 

 

 

Diagnoza w socjoterapii : ujęcie psychodynamiczne / Maciej Wilk. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2014

  Socjoterapię opisuje się jako formę pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi, opierającą się na oddziaływaniach społecznych. Jednak pojęcie to wciąż nie zostało wystarczająco zbadane, a w konsekwencji jednoznacznie zdefiniowane. Niniejsza książka powstała w celu wzbogacenia dość skromnej literatury przedmiotu. Autor analizuje i opisuje znaczenie, cele, funkcje i specyficzne aspekty socjoterapii oraz procesu diagnozy i kwalifikacji do terapii. Dokładnie wyjaśnia, czym jest socjoterapia w kontekście psychodynamicznej koncepcji funkcjonowania człowieka, czym różni się od standardowej psychoterapii i jak powinna wyglądać poprawna diagnoza. Nie tworzy przy tym kolejnych formułek, lecz wytycza nowy kierunek myślenia o uczestnikach zajęć socjoterapeutycznych i o prowadzących, a nade wszystko o relacjach łączących obie grupy. Proponowany socjoterapeutom sposób myślenia i działania z pewnością udoskonali ich codzienną pracę z dziećmi i młodzieżą.

 

źródło adnotacji

Profilaktyka w grupach ryzyka. Cz. 2, Działania / red. nauk. Maria Deptuła ; Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Warszawa : Wydawnictwo Edukacyjne PARPAMEDIA, 2010.

  

Książka zawiera omówienia różnych sytuacji problemowych ze wskazaniem kierunków działań profilaktycznych i propozycje programów profilaktycznych (programy autorskie lub adaptacje programów zagranicznych). Omówiono: "Program wzmacniania rodziny" adresowany do rodziców i dzieci w wieku 10-14 lat, program rozwijania kompetencji wychowawczych rodziców z rodzin z problemem alkoholowym wychowujących dzieci w wieku przedszkolnym, rolę rodziców w zapobieganiu nieśmiałości u dzieci, budowanie pozytywnego klimatu szkoły. Zamieszczono program terapeutyczny dla dzieci od 6 do 17 roku życia z trudnościami w nauce. Zaproponowano metody pomagania: dzieciom odrzucanym z powodu zachowań antyspołecznych, dzieciom z ADHD, uczniom agresywnym. Przedstawiono zastosowanie metody projektu w profilaktyce. Ze wskazówkami do profilaktyki ukazano zagadnienie przemocy seksualnej wobec dziecka oraz problem krzywdzenia dzieci.

Książka adresowana jest do pedagogów szkolnych i nauczycieli oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą zagrożoną. Prezentowane są w niej koncepcje teoretyczne oraz przykładowe rozwiązania dotyczące pomagania dzieciom i młodzieży z grup ryzyka poprzez pracę z rodzicami, zmiany w środowisku szkoły, pracę w grupach terapeutycznych złożonych z dzieci zagrożonych prowadzoną w szkole i świetlicy środowiskowej.

źródło adnotacji

Skuteczna praca z wychowankiem niedostosowanym społecznie w grupie socjoterapeutycznej / Aneta Paszkiewicz. Warszawa : Wydawnictwo Difin, 2017. -  185 s.

 

 

Socjoterapia w coraz szerszym zakresie zaczyna być wykorzystywana w szkołach, placówkach zajmujących się pracą z młodzieżą niedostosowaną społecznie, zagrożoną uzależnieniami. Socjoterapia polega przede wszystkim na wykorzystaniu terapeutycznego wpływu grupy oraz należy uznać ją za formę pomocy jak najbardziej pożądaną i wskazaną. Opracowanie będzie pomocne nauczycielom i wychowawcom, studentom pedagogiki, psychologii i kierunków nauczycielskich. Dostarczy wskazówek, jak prowadzić działania o charakterze wychowawczym z osobą niedostosowaną społecznie, z uwzględnieniem wymogu jej podmiotowego traktowania w grupie socjoterapeutycznej.

źródło adnotacji

 

 

 

 

 

Socjoterapia : praca zbiorowa / pod red. Katarzyny Sawickiej. Wyd. 2. Warszawa : Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej, 1999.

Książka Socjoterapia podejmuje takie problemy jak - metoda i proces socjoterapii - socjoterapia dzieci w młodszym wieku szkolnym - programy socjoterapeutyczne wokół określonego problemu - Socjoterapia w całodobowych placówkach wychowawczo - resocjalizacyjnych - nietypowe zastosowanie socjoterapii. Publikacja zainteresuje pedagogów, nauczycieli, pedagogów specjalnych i terapeutów. Pojęcie socjoterapii coraz częściej pojawia się w naszej praktyce wychowawczej, zwłaszcza w pracy z dziećmi i młodzieżą z zachowaniami problemowymi. Popularność tej metody wynika między innymi stąd, iż zapełnia ona lukę w sposobach udzielania pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży z objawami nieprzystosowania społecznego, dzieciom wychowującym się w rodzinach problemowych czy dzieciom zachowującym się kłopotliwie.

źródło adnotacji

 

Socjoterapia dzieci i młodzieży : diagnoza i metody pracy / redakcja naukowa Agnieszka Lasota i Jan L. Franczyk ; [recenzent: Irena Pufal-Struzik]. Warszawa : Wydawnictwo Akademickie Żak, cop. 2015.

Socjoterapia łączy osiągnięcia współczesnej psychologii, pedagogiki resocjalizacyjnej, socjologii, kryminologii w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą sprawiającymi problemy wychowawcze. W tej monografii zbiorowej specjaliści – naukowcy praktycy oraz terapeuci, nauczyciele – prezentują sposoby diagnozowania i pomysły praktyczne warsztatów socjoterapeutycznych, rozwiązujących konkretne problemy w wychowaniu. Książka wzbogaca warsztat terapeutyczny o pomysły warte wykorzystania w pracy wychowawczej. Polecana jest szczególnie pedagogom i psychologom – profesjonalistom szukającym inspiracji i wartościowych scenariuszy zajęć.

źródło adnotacji

Socjoterapia jako forma pomocy psychologiczno-pedagogicznej : teoria i praktyka / red. nauk. Barbara Jankowiak. Poznań : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza 2014

 

Zamieszczone w niniejszej pracy artykuły wpisują się w interdyscyplinarny dyskurs na temat współczesnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W przedkładanym czytelnikowi zbiorze opracowań znalazły się zarówno analizy stricte teoretyczne, jak i rozważania o charakterze empirycznym, związane z praktyką pracy pomocowej. Oś narracji stanowi zjawisko socjoterapii: definicje pojęcia, funkcje, znaczenie oraz stosowane metody i techniki. W pracy wyróżniono dwie części: teoretyczną i praktyczną.

 

źródło adnotacji

Socjoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą : programy zajęć / pod redakcją nauk. Ewy Grudziewskiej [recenzent Teresa Zubrzycka-Maciąg]. Warszawa : Difin, 2015.

Książka zawiera szczegółowy opis programów socjoterapeutycznych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży przejawiających różnego rodzaju trudności, np. nieśmiałość, agresję, niskie poczucie własnej wartości, deficyty w zakresie rozwiązywania konfliktów oraz brak asertywności, a także kwestie związane z eurosieroctwem.

źródło adnotacji

 

 

 

Socjoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą : programy zajęć. Cz. 2 / pod redakcją naukową Ewy Grudziewskiej ; [recenzent Danuta Wosik-Kawala]. Warszawa : Difin, 2016.

 

W poradniku Czytelnik znajdzie teksty dotyczące diagnozy w socjoterapii wraz ze wskazaniem narzędzi do jej przeprowadzenia oraz ewaluacji, jakże istotnej z punktu prowadzenia oddziaływań socjoterapeutycznych. Ponadto znajdzie w niej trzy niezależne programy zajęć dla dzieci i młodzieży przejawiających trudności w zakresie rozwiązywania konfliktów, wyrażaniu emocji oraz mających nieadekwatną samoocenę. Pierwszy z programów autorstwa Elżbiety Chwałek – „Ja wśród innych”, program socjoterapeutyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym – przeznaczony jest dla tej grupy dzieci, które mają trudności w wyrażaniu swoich emocji w sposób akceptowany społecznie i wolny od zachowań agresywnych. Kolejny program, którego autorką jest Anna Łuszczak – „Jestem wartościowym człowiekiem”, dotyczy budowania poczucia własnej wartości u dzieci w wieku 11–12 lat. Adresowany jest do wychowanków jednego ze Środowiskowych Ognisk Wychowawczych, jego celem jest pomoc dzieciom o zaniżonym poczuciu własnej wartości poczuć się lepiej  w różnych sytuacjach życiowych, m.in. być asertywnymi, zrozumieć, jak wiele w naszym życiu zależy od nas samych, poznać swoje mocne strony i zrozumieć, że posiadanie słabszych stron nie jest niczym złym, zaakceptować je, poznać wartości ważne w życiu człowieka i nauczyć się kierowania nimi, nauczyć się szacunku do samego siebie, przekonać się o swoich prawdziwych możliwościach. Jako ostatni został zamieszczony program socjoterapeutyczny „Energetyczna akcja – reakcja”. Autorski program socjoterapeutyczny wspomagający rozwój umiejętności radzenia sobie z konfliktami dla młodzieży gimnazjalnej prezentującej zachowania agresywne i autoagresywne, którego autorkami są Anna Stania-Skalska oraz Ewa Stania-Tomczak.  Celem programu dla młodzieży gimnazjalnej była zmiana niewłaściwych stylów radzenia sobie z konfliktami, a więc minimalizacja postaw agresywnych oraz destrukcyjnych młodego człowieka i zamiana ich na konstruktywne style rozwiązywania konfliktów, przejawiające się w postaci zachowań pożądanych i akceptowanych społecznie. Istotnym założeniem stał się także szeroko pojęty rozwój osobisty każdego z uczestników zajęć.

źródło adnotacji

 

 

Socjoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą : programy zajęć.Cz. 3 / pod redakcją naukową Ewy Grudziewskiej.  Warszawa : Difin, 2017. -  169 s.

Książka łączy rozważania teoretyczne dotyczące oddziaływań socjoterapeutycznych z programami zajęć przeznaczonych dla konkretnych grup dzieci i młodzieży, borykających się na co dzień z różnego rodzaju trudnościami, które utrudniają funkcjonowanie psychospołeczne. W części teoretycznej czytelnik znajdzie tekst dotyczący etyki praktyki zawodowej, która jest wyznacznikiem profesjonalizmu osób zajmujących się pomaganiem dzieciom i młodzieży oraz materiał związany z prowadzeniem oddziaływań socjoterapeutycznych. Część empiryczną książki rozpoczyna rozdział autorstwa Marty Witkowskiej przeznaczony dla uczniów klas pierwszych, którzy przejawiają trudności adaptacyjne w odniesieniu do nowej sytuacji (rozpoczęcie nauki w szkole) oraz grupy rówieśniczej. Program socjoterapeutyczny został wzbogacony o wybrane ćwiczenia z Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.

Rozdział autorstwa Anny Kowy i Joanny Warakomskiej przeznaczony jest dla dzieci w młodszym wieku szkolnym (6–7 lat) przejawiających trudności w funkcjonowaniu społeczno-emocjonalnym. Autorki w szczególności zwróciły uwagę na rozwijanie umiejętności związanych z rozpoznawaniem, nazywaniem i wyrażaniem własnych emocji i potrzeb – w tym celu bohaterem każdych zajęć uczyniły postać Marsjanka, który towarzyszył dzieciom podczas wszystkich spotkań.

Ostatni z rozdziałów, którego autorkami są Dorota Niedźwiecka i Agnieszka Sybilska, adresowany jest do dzieci 10–12-letnich, przebywających w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, które mają trudności w rozwiązywaniu konfliktów oraz radzeniu sobie z agresją w konstruktywny sposób. Motywem przewodnim programu socjoterapeutycznego autorki uczyniły mieszkańców Zwierzogrodu.


Publikacja ma umożliwić czytelnikom znalezienie odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące etyki pracy socjoterapeutycznej (oraz grupowej). Ponadto ma wskazać na znaczenie superwizji dla osoby socjoterapeuty oraz stać się inspiracją do pracy z dziećmi i młodzieżą dla pedagogów, psychologów, nauczycieli, wychowawców z różnego typu placówek.

źródło adnotacji

 

 

Socjoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą : programy zajęć. Cz. 4 / pod redakcją naukową Ewy Grudziewskiej. Wydanie pierwsze. Warszawa : Difin, 2019. -  214 stron 

 

Poradnik zawiera propozycje programów zajęć socjoterapeutycznych przygotowanych przez praktyków, którzy na co dzień w swojej pracy zawodowej stosują metodę socjoterapii.

Pierwszy z programów autorstwa Justyny Kulik – Do biegu, motywacja – start! – ma na celu rozwijanie motywacji do nauki oraz zainteresowań u dzieci ze szkoły podstawowej. Autorka realizując program, skorzystała z założeń metody projektu i wykorzystała elementy filmoterapii w pracy z grupą. Również Joanna Bartecka podjęła próbę podnoszenia motywacji do nauki i rozwijania zainteresowań, jednakże u młodzieży w wieku gimnazjalnym (14–16 lat). W programie, podobnie jak wspomniana Justyna Kulik, wykorzystała metodę projektu i elementy filmoterapii ze starszą wiekowo grupą. Założeniem programu było także wzmocnienie rozwoju osobistego uczestników zajęć oraz postrzegania siebie i swoich możliwości na tle grupy rówieśniczej.

Autorkami kolejnego programu socjoterapeutycznego są Elżbieta Chmielecka-Wróbel oraz Ewa Pacucha. Program pt. Podróż do Krainy Czujątek przeznaczony jest dla dzieci w wieku 10–12 lat, a jego celem jest rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami oraz rozwijanie empatii. Program był realizowany w grupie chłopców, którzy prezentowali nieakceptowane społecznie sposoby radzenia sobie z przykrymi emocjami, najczęściej w postaci zachowań agresywnych skierowanych na rówieśników.

źródło adnotacji

 

 

Techniki socjoterapeutyczne w pracy z dzieckiem agresywnym / Renata Szczepanik, Agnieszka Jaros. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2016.

Publikacja powstała z myślą o potrzebach tych pedagogów (nauczycieli, wychowawców, opiekunów), którzy borykają się z rozmaitymi trudnościami w relacjach z podopiecznymi i w socjoterapii szukają inspiracji do swojej pracy wychowawczej. Książka zawiera propozycje pracy z dzieckiem, jednak należy pamiętać, że podstawowym warunkiem projektowania zajęć socjoterapeutycznych jest diagnoza dziecka oraz wnikliwa analiza warunków jego życia (tj. kontekstu zaburzonych zachowań). W pierwszej części opracowania zamieszczono opis najważniejszych sposobów postępowania diagnostycznego, uwzględniającego indywidualne konteksty życia dziecka i jego problemy. Natomiast w części drugiej znajdują się scenariusze zajęć socjoterapeutycznych do pracy z dziećmi agresywnymi, przeznaczone dla dwóch grup wiekowych uczniów (6-9-letnich oraz 10-12-latków). Proponowane bloki zajęć inspirowane są wieloletnimi doświadczeniami dydaktycznymi i terapeutycznymi Autorek w pracy z dziećmi i młodzieżą.

źródło adnotacji:

Terapia dzieci i młodzieży : metody i techniki pomocy psychopedagogicznej / pod red. nauk. Iwony Dąbrowskiej-Jabłońskiej. Kraków: Oficyna Wydawnicza "Impuls" 2013

Książka omawia problematykę terapii dzieci i młodzieży w ujęciu zarówno teoretycznym, jak i  praktycznym. Czytelnik znajdzie tutaj podstawowe wiadomości na temat różnych zaburzeń oraz praktyczne wskazówki, jak tą wiedzę wykorzystać w pracy z podopiecznymi . Poruszane zagadnienia dotyczą pomocy psychologicznej i pedagogicznej. W książce starano się omówić metody i techniki pracy, które mogą być stosowane do pracy zarówno z dziećmi, jak i młodzieżą, a w wielu przypadkach są mało opisane w literaturze przedmiotu (np. metoda socjoterapii, metoda psychosyntezy, techniki dramaterapeutyczne, metody pracy z dziećmi mającymi trudności w uczeniu się). Adresatami publikacji są osoby, które profesjonalnie zajmują się udzielaniem pomocy psychologicznej i pedagogicznej – do wychowawców, pedagogów, psychologów i psychoterapeutów. Książka może zainteresować także tzw. współterapeutów, tj. rodziców, nauczycieli, pracowników socjalnych. Wiele propozycji znajdujących się w książce może być wykorzystane w ramach zajęć dydaktycznych, pozalekcyjnych i terapeutycznych. 

  

źródło adnotacji

0a-socjoterapia-w-pracy-z-dz_200.jpg
42-skuteczna-praca-z-wychowa_200.jpg
YN6FETC163HM7P4R46TMB2MHM3CMIDDYV5Y.jpg
8003-diagnoza-w-socjoterapii_200.jpg
dc4ff12b99fe32d83ee9afb8b543c088_200.jpg

Sposób na trudne dziecko : przyjazna terapia behawioralna / Artur Kołakowski, Agnieszka Pisula. --  Wyd. 1, [dodr.]. Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2012. -  359 s.

Książkę „Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna” doceniło już mnóstwo rodziców i nauczycieli, ale również grono specjalistów – terapeuci i psycholodzy. Artur Kołakowski i Agnieszka Pisula zostali w 2012 roku laureatami Nagrody Teofrasta, przyznawanej autorom najlepszych polskich książek psychologicznych przez redakcję magazynu „Charaktery”. Poradnik posiada bowiem nie tylko wyjątkową wartość merytoryczną, ale jest także napisany niezwykle przystępnie – zrozumienie treści nie sprawi czytelnikom nawet najmniejszych problemów. „Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna” została napisana przez specjalistów – lekarzy psychiatrów, którzy specjalizują się w terapii poznawczej oraz behawioralnej i mają wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. (...) Autorzy zadbali o to, aby rodzice i nauczyciele wynieśli z lektury książki praktyczną i teoretyczną wiedzę na temat tego, jak sobie radzić z dziećmi przejawiającymi problemy wychowawcze oraz jak postępować w trudnych sytuacjach, aby pomóc swoim podopiecznym. To podejście sprawia, że „Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna” Artura Kołakowskiego i Agnieszki Pisuli pozwala dokładnie zrozumieć, na czym polega terapia behawioralna, jak prawidłowo analizować zachowanie dzieci, a następnie podjąć właściwe kroki, by je odpowiednio wesprzeć. Książka „Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna” jest napisana niezwykle przystępnie, a wszystkie informacje zawarte w książce zostały napisane językiem zrozumiałym dla laików – każdy jest w stanie zrozumieć i skorzystać z wiedzy i porad przedstawionych w poradniku. Najważniejszy jest jednak wymiar praktyczny „Sposobu na trudne dziecko. Przyjaznej terapii behawioralnej”.

źródło adnotacji

zaburzenia-zachowania-u-dzieci-teoria-i-

Zaburzenia zachowania u dzieci : teoria i praktyka / Artur Kołakowski (red. nauk.). Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2013. -  688 s.

Książka w ciekawy sposób podejmuje bardzo trudną tematykę, jaką jest agresja i zaburzenia zachowania u dzieci. Całość opiera się na założeniu, że dzieci nie rodzą się złe i możemy je ochronić przed różnymi życiowymi konsekwencjami. Przedstawiono tu nie tylko wyniki badań nad agresją, ale także opisano praktyczne, realizowane programy terapeutyczne.

Postaraliśmy by książka kompleksowo i jak najbardziej praktycznie przedstawiała problem trudnych zachowań, agresji i zaburzeń zachowania, począwszy od obrazu klinicznego, wyników badań, sposobu prowadzenia diagnozy, poprzez budowanie kompleksowego modelu pomocy, prowadzenie terapii do trudności w pracy z takimi pacjentami w szkole, świetlicy terapeutycznej czy domu dziecka. Dla mnie ważne jest, że opisywane w tej książce praktyczne programy nie są jedynie wynikami badań akademickich, ale realnymi działaniami, które prowadzonymi w polskiej rzeczywistości, dającymi zauważalne, pozytywne efekty.

 

Ze Wstępu dr. n. med. Artura Kołakowskiego

źródło adnotacji

ARTYKUŁY  Z  CZASOPISM - WYBÓR  (2013-2016)

   

1. Drugi dom / Teresa Kuniszewska. Wychowawca, 2014, nr 11, s. 16-17

 

2. Funkcjonowanie młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii w systemie oświaty / Teresa Kaniowska. 

    Serwis Informacyjny Narkomania, 2015, nr 1, s. 8-14.

3. Kompetencje socjoterapeuty – wybrane zagadnienia / Barbara Jankowiak. Studia Edukacyjne, 2015, nr 37, s. [289]-311

4. Kwalifikacje prowadzącego zajęcia socjoterapeutyczne / Aneta Paszkiewicz. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 2015, nr 6, s. 22-26

 

5. Miejsce świetlicy socjoterapeutycznej w systemie pomocy dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych / Maria Katarzyna Żywno

6. Model pracy terapeutycznej i wychowawczej w instytucji resocjalizacyjnej dla nieletnich / Justyna Siemionow. Problemy Opiekuńczo-

     Wychowawcze, 2015, nr 9, s. 20-28

7. O chłopcu, który myślał‚że jest zły... . Cz. 3 / Aleksandra Karasowska , Remedium, 2012, nr 4, s. 8-9.

8. O świetlicach realizujących program socjoterapeutyczny w świetle wyników ankiet PARPA G1 / Marta Zin-Sędek. Świat Problemów, 2013, nr 5,

    s. 5-8

9. Oddziaływania twórcze wobec dzieci z rodzin z problemem alkoholowym w placówce wsparcia dziennego / Joanna Graniger, Beata Kurowska-

    Rumińska. Świat Problemów, 2014, nr 11, s. 34-36

10. Praca z dziećmi i rodzicami w świetlicy socjoterapeutycznej / Elżbieta Dallemura. Świat Problemów, 2013, nr 5, s. 9-12

11. Praca z dziećmi z zaburzeniami zachowania w dziecięcej świetlicy terapeutycznej /  Violetta Bądkowska-Heine. [Nr] 105 (1995), s. [91]-99.

      "Acta Universitatis Wratislaviensis. Prace Pedagogiczne"

 

12. Problematyka wsparcia w socjoterapii – wybrane zagadnienia / Barbara Jankowiak, Emilia Soroko. Studia Edukacyjne, 2014, nr 32, s.

      [225]-243

13. Projekt jako metoda korygowania zaburzeń. Cz. 1. / Aleksandra Karasowska, Alina. Szulirz. "Remedium" 2008, nr 10, s. 30-31.

14. Rodzina to siła / Monika Wojtasik. Remedium, 2014, nr 3, s. 28-29

15. Rola zwierząt w socjoterapii /  Maja Vogt-Kostecka. "Remedium" 2017, nr 3, s. 8-10. Zwierzęta domowe w diagnozie i terapii rodzinnej oraz

      ich znaczenie dla systemu rodzinnego.

16. Socjoterapia jako forma pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży : kontekst kultury współczesnej. Cz. 2 / Tomasz

      Herm. Wychowanie na Co Dzień, 2013, nr 4/5, s. I-IV

17. Socjoterapia szansą na dobry start / Joanna Barankiewicz. Wychowanie w Przedszkolu, 2014, nr 7, s. 52-53

18. Socjoterapia - terapeutyczne znaczenie relacji międzyludzkich. Na Temat, 2015, nr 2, s. 29-33

19. Socjoterapia w codziennej pracy wychowawczej / Dorota Dolata. Życie Szkoły, 2014, nr 10, s. 10-12

20. Socjoterapia w profilaktyce w pracy z młodzieżą / Tomasz Herman. Studia Edukacyjne, 2014, nr 33, s. [189]-200

21. Socjoterapia w szkole i w świetlicy terapeutycznej / Joanna Koster-Żabińska. "Świetlica w Szkole" 2011, nr 2, s. 13-14.

22. Sposoby wspierania dziecka z zaburzeniami zachowania przez nauczycieli i rodziców / Maria Małek. "Doradca Dyrektora Przedszkola" 2013,

      nr 41, s. 41-45.

23. Style socjoterapeutycznej pracy grupowej z dziećmi i młodzieżą z perspektywy czynników pomocowych / Barbara Jankowiak, Emilia Soroko

      Studia Edukacyjne, 2014, nr 31, s. [195]-218

24. Trening umiejętności społecznych a socjoterapia : porównanie oddziaływań grupowych wobec nastolatków z Zespołem Aspergera  /

      Magdalena Czernek-Malik, Przemysław Sikora. "Psychologia w Praktyce" 2018, nr 2, s. 29-33.

25. Trudne sprawy w świetlicy. Cz. 1. / Alina Szulirz. "Remedium" 2009, nr 5, s. 4-5. Działania wychowawcze w świetlicy - przykładowe sytuacje.

26. Wybrane problemy diagnozy opisowej w socjoterapii – aspekty teoretyczne oraz związki z funkcjonowaniem zawodowym socjoterapeutów /

      Barbara Jankowiak, Emilia Soroko. Studia Edukacyjne, 2014, nr 33, s. [165]-187

27. Zaburzenia zachowania w ujęciu eksternalizacjnym i internalizacyjnym. / Aleksandra Kubala-Kulpińska. "Głos Pedagogiczny" 2017, nr [1] (85),

      s. 47-49.

28. Zajęcia socjoterapeutyczne w szkole / Aneta Paszkiewicz. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 2015, nr 4, s. 18-23

bottom of page