top of page
 AUSCHWITZ - BIRKENAU
11.jpg

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE 

13.jpg
7.jpg
9.jpg
24.png
Strona muzeum obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau 

Album Auschwitz jest jedynym zachowanym wizualnym dowodem procesu prowadzącego do masowego mordu w Auschwitz-Birkenau. Jest to wyjątkowy dokument, który podarowała Yad Vashem Lilly Jacob-Zelmanovic Meier.

Auschwitz - pamięć dla przyszłości

AUSCHWITZ - PAMIĘĆ DLA PRZYSZŁOŚCI - Publikacja przedstawia pięcioletnią tragiczną historię KL Auschwitz – od momentu utworzenia do wyzwolenia. Pakiet podzielony jest na dwie części: materiały dla nauczyciela i dla ucznia. Materiały dla ucznia obejmują esej omawiający powstanie i funkcjonowanie obozu, słownik pojęć, biogramy, tablicę synchronistyczną i różnorodny materiał źródłowy: fragmenty wspomnień i relacji ofiar i oprawców, dokumenty oraz zdjęcia.

W części dla nauczyciela znalazły się trzy scenariusze lekcji, sporządzone na podstawie wyboru źródeł. W scenariuszach przeznaczonych na lekcje języka polskiego proponuje się wykorzystanie dramy, a jeden z nich można traktować jako podsumowanie zwiedzania muzeum Auschwitz. Bogaty materiał źródłowy daje ponadto nauczycielowi możliwość prowadzenia lekcji według własnych pomysłów. Pakiet zawiera także propozycje esejów i bibliografię pozwalającą poszerzyć wiedzę na temat obozu.

 

Pakiet przeznaczony jest zasadniczo dla uczniów szkół ponadpodstawowych, większość materiałów można jednak, przy odpowiednim omówieniu, wykorzystać na poziomie starszych klas szkoły podstawowej.

Lekcje online

Zbiór scenariuszy lekcyjnych pt. Twórczość plastyczna więźniów KL Auschwitz. Materiały dydaktyczne dla nauczycieli. Materiały zostały przygotowane w oparciu o album Cierpienie i nadzieja. Twórczość plastyczna więźniów obozu oświęcimskiego pod red. Jerzego Dałka i Teresy Świebockiej. Scenariusze przeznaczone są do pracy dydaktycznej z uczniami klas trzecich szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych.


Zawarte w albumie prace plastyczne więźniów obozu Auschwitz oraz fragmenty relacji nauczyciel może wykorzystać zarówno na lekcji historii, jak i sztuki lub języka polskiego. Natomiast przygotowane przez nauczycieli-praktyków scenariusze zajęć są doskonałą pomocą przy wyborze metody nauczania tragicznej historii Auschwitz. 

Wśród wskazówek dydaktycznych zawartych w materiałach dydaktycznych nauczyciel znajdzie wybrane fragmenty relacji byłych więźniów oraz fotografie, prace plastyczne i listy pochodzące z Działu Zbiorów i z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

25.png
Niemieckie obozy zagłady i koncentracyjne w okupowanej Polsce
bottom of page