top of page

DZIECKO Z ADHD

tematyczne zestawienie materiałów źródłowych opracowane w oparciu o źródła wiedzy i informacji dostępne w zasobach Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu i sieci bibliotek pedagogicznych Dolnego Śląska oraz źródła internetowe.

Baranowska wanda (red.)

ADHD : polemiki i badania / red. nauk. Wanda Baranowska. Łódź : Wydawnictwo Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, 2009. - 134, [18] s.

Omówiono: etyczny wymiar oceny społecznej dzieci i rodziców dotkniętych ADHD, doświadczenia socjalizacyjne dziecka z ADHD związane z jego rolą płciową (większe trudności dziewczynek niż chłopców), dietę dzieci z ADHD (na podstawie badań), współwystępowanie zaburzeń i chorob u dzieci i młodzieży z ADHD (z wykorzystaniem badań z l. 2005-2007), wychowanie dzieci z ADHD w świetle poradników dla rodziców i nauczycieli, wiedzę nauczycieli w zakresie diagnozy i terapii ADHD (badania w szkołach miejskich i wiejskich w l. 2006-07), postrzeganie sytuacji szkolnej uczniów z ADHD przez matki (z wykorzystaniem badań w l. 2005-07 w woj. łódzkim), studium przypadku wychowanka z ADHD w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, psychokorekcyjny trening zdolności poznawczych dziecka z ADHD.

Barkley Russel A.

ADHD : podjąć wyzwanie : kompletny przewodnik dla rodziców / Russell A. Barkley ; tł. Aleksandra Błachnio. Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, cop. 2009. - 442 s.

Książka jest dobrze napisana i przystępna. Choć zawiera informacje naukowe, nie odstrasza nadmiarem danych statystycznych. Język techniczny jest ograniczony do minimum, a w razie potrzeby wyjaśniony. Autor wykonał niezwykle pożyteczną pracę, dostarczając rodzicom najnowszych informacji i praktycznych wskazówek dotyczących ADHD.

Carter Cheryl R.

ADHD/ADD : jak pomóc dziecku ogarnąć chaos / Cheryl R. Carter ; tł. z jęz. ang. Karolina Kraczkowska. Warszawa : Wydawnictwo Lekarskie PZWL, cop. 2012. - 170, [1] s.

Rodzice dziecka z ADHD/ADD próbują na różne sposoby je uporządkować. Walka toczy się nieustannie:: o rozrzucone skarpetki, zachowanie przy stole, nieodrobione lekcje, zgubione zeszyty... Tradycyjne metody postępowania wydają się nie skutkować.  Treść tego poradnika poświęcona jest głównie typowym dla ADHD objawom dezorganizacji. Autorka poradnika – terapeutka rodzinna, konsultantka w zakresie organizacji i zarządzania czasem –  udziela wskazówek, jak nadpobudliwe i rozpraszające się dziecko nauczyć porządku, systematycznej pracy i nauki. Poradnik przeznaczony jest przede wszystkim dla rodziców, ale będzie też przydatny dla nauczycieli, psychologów i pedagogów pracujących z dziećmi z ADHD/ADD.

Chrąściel Katarzyna

Dziecko z ADHD w młodszym wieku szkolnym : poradnik i scenariusze spotkań terapeutycznych / Katarzyna Chrąściel. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2011. - 152 s.

Niniejsza książka to krótkie kompendium wiedzy teoretycznej na temat ADHD – jego specyfiki, uwarunkowań, objawów i dynamiki rozwoju. Poza tym podane są tutaj sprawdzone oraz polecane przez fachowców (a także wypracowane przez samą Autorkę) sposoby radzenia sobie z trudnościami, jakie niesie wychowywanie dziecka nadpobudliwego w domu i w szkole.

 

W książce znalazły się przykładowe scenariusze zajęć do wykorzystania w pracy z dziećmi nadpobudliwymi w młodszym wieku szkolnym. Stanowią one propozycję ćwiczeń do przepracowania w trakcie spotkań terapeutycznych. Mogą także stać się swoistą inspiracją do tworzenia własnego warsztatu pracy. Ponadto w opracowaniu zamieszczono scenariusze warsztatów kierowanych zarówno do rodziców dzieci nadpobudliwych, jak i ich nauczycieli.

Hanć Tomasz

Dzieciństwo i dorastanie z ADHD :rozwój dzieci nadpobudliwych psychoruchowo : zagrożenia i możliwości wsparcia / Tomasz Hanć. Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2009. - 117 s.

[...] książka jest odpowiedzią na jedno z najbardziej aktualnych społecznych zapotrzebowań, jakim jest rzetelna wiedza dotycząca zespołu nadpobudliwości psychoruchowej [...]. książkę charakteryzuje nie tylko wysoki poziom kompetencji naukowej, ale ma ona zarazem pewne szczególne cechy: jest napisana zrozumiałym dla przeciętnego Czytelnika językiem, zawarte w niej przykłady są wzięte z życia, a poza tym książka ma znakomite walory dydaktyczne [...]. będzie miała niewątpliwie uspokajający wpływ na Czytelnika, a zarazem zmobilizuje go do działań wspierających dziecko z ADHD w jego zmaganiu się ze sobą i z otaczającym je, zazwyczaj mało mu życzliwym światem.
 

z recenzji prof. zw. dr hab. Ireny Obuchowskiej

Herda-Płonka Katarzyna

Środowisko rodzinne i szkolne wobec zespołu ADHD u dzieci w młodszym wieku szkolnym / Katarzyna Herda-Płonka. Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2012. - 252 s.

Niniejsza publikacja składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy dotyczy teoretycznych podstaw badań, drugi zawiera założenia metodologiczne badań własnych, a w rozdziale trzecim zaprezentowano wyniki badań oraz płynące z nich wnioski i zalecenia dla osób odpowiadających za wychowanie i kształcenie dzieci z ADHD.

Pierwszy rozdział – Teoretyczne podstawy badań – obejmuje trzy podrozdziały. W pierwszym zamieszczono charakterystykę środowiska rodzinnego i szkolnego jako najważniejszych środowisk w życiu dziecka. Dlatego też istotne jest, aby w obu tych środowiskach był wysoki poziom świadomości w odniesieniu do problemu ADHD. Warto zaznaczyć, że tylko kompetentny nauczyciel, dzięki swojej wiedzy z zakresu ADHD, jest w stanie szybko pomóc dziecku przejawiającemu symptomy tego zespołu. Nauczyciel powinien służyć wsparciem i radą rodzicom dziecka z zespołem ADHD.

 

Drugi podrozdział przedstawia podstawową wiedzę na temat ADHD, a w szczególności genezy powstania zespołu ADHD, głównych przyczyn, objawów zaburzenia, kryteriów diagnozy oraz typów i form leczenia. W rozdziale tym scharakteryzowano również główne problemy, z jakimi borykają się uczniowie mający symptomy ADHD, oraz najkorzystniejsze warunki do pracy dla takich dzieci.

 

W podrozdziale trzecim opisano aspekty prawne i praktyczne dzieci z zespołem ADHD. W związku z tym omówiono prawa przysługujące dzieciom z ADHD oraz działalność stowarzyszeń na rzecz takich dzieci. Refleksji poddano poglądy na temat lekarstw przepisywanych dzieciom oraz ich refundacji. Zaprezentowano także, co jest istotne z punktu widzenia praktyki, przykładowe rozwiązania niezbędne w pracy z dzieckiem nadpobudliwym psychoruchowo. Zamieszczono również charakterystykę pomocy dydaktycznej w formie programu na płycie CD (ADHD w pigułce) dla rodziców i nauczycieli w wychowaniu i kształceniu dziecka z nadpobudliwością psychoruchową oraz prezentacji szkoleniowej (PDF pt. ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi).

Ignaciuk Barbara, Ignaciuk Konstanty

Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD i ADD / Barbara i Konstanty Ignaciuk. Wyd. 2. Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2015. - 121 s.

Niniejsze opracowanie traktuje młodego człowieka bardziej kompleksowo. Umożliwia dokonanie jego charakterystyki uwzględniając aspekty psychologiczne, zamiłowanie do różnych dziedzin życia i wskazuje na stan psychiczny danego dziecka. Publikacja napisana przystępnym językiem wzbogacona jest kilkunastoma tekstami z różnych dziedzin i własnych obserwacji.

 

Teoria to nie wszystko, najważniejsza jest praktyka i autorka pragnie się podzielić własnymi spostrzeżeniami wyniesionymi z pracy nauczycielskiej oraz terapeutycznej z dziećmi, młodzieżą, a także dorosłymi. Książka może okazać się pomocna dla przyszłych terapeutów, nauczycieli, pedagogów i rodziców oraz pomoże pogłębić wiedzę tym wszystkim, którzy pragną pomagać innym osobom.

Jerzak Marta, Kołakowski Artur (red.)

ADHD w szkole : jak pracować z dzieckiem z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej / red. nauk. Marta Jerzak, Artur Kołakowski. Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2015. - 366 s.

ADHD w szkole łączy cechy kompleksowego podręcznika i skutecznego poradnika. Autorzy prezentują aktualne informacje na temat zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, jego typowe objawy oraz cechy odróżniające go od innych zaburzeń. W przejrzysty sposób oddzielają fakty od mitów i podpowiadają, jakie kroki należy podjąć, gdy zauważymy u dziecka pierwsze symptomy zaburzenia. Omawiają kwestie dotyczące akceptacji osoby z ADHD, funkcjonowania dzieci z tym zespołem w domu dziecka czy rolę szkolnego asystenta ucznia. Opisują wiele strategii pracy z dziećmi z ADHD, najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody i narzędzia terapeutyczne oraz kryteria diagnostyczne. Proponują także program szkoleniowy dla nauczycieli, który z pewnością – podobnie jak wszystkie zawarte w książce rady i wskazówki – pomoże im osiągać coraz lepsze rezultaty w pracy z uczniami z ADHD.

Lipowska Małgorzata

Dysleksja i ADHD współwystępujące zaburzenia rozwoju :neuropsychologiczna analiza deficytów pamięci / Małgorzata Lipowska. Warszawa Wydawnictwo Naukowe Scholar 2011. - 306 s.

Monografia  Dysleksja i ADHD - współwystępujące zaburzenia rozwoju. Neuropsychologiczna analiza deficytów pamięci  należy do nielicznych w naszym kraju  prac badawczych,  dotyczących pogranicza  neuropsychologii rozwoju i  psychologii klinicznej dziecka. Istotnym walorem tej pracy,  jest jej interdyscyplinarny charakter. Takie podejście do tematu stanowiło wielkie wyzwanie dla Autorki, bo wymagało wszechstronnej wiedzy. Jako psycholog musiała głęboko wejść w wiele specjalności z zakresu medycyny, dlatego jest tam obecne neuropsychologiczne, neuroanatomiczne, neurofizjologiczne i genetyczne podejście do zagadnień zaburzeń uczenia się i zachowania oraz ich współwystępowania.  To wszystko stanowi, iż recenzowana rozprawa ma charakter unikatowy [...]. Monografia uzupełnia brak tego rodzaju publikacji, niezbędnych dla rozwoju nauki, edukacji, a także dla potrzeb profesjonalistów.


prof. zw. dr hab. Marta Bogdanowicz

Paszkiewicz Aneta

Kariera szkolna uczniów z ADHD / Aneta Paszkiewicz. Warszawa : Difin, cop. 2012. - 239 s.

W publikacji Autorka szczegółowo wyjaśniła czym jest ADHD, jakie są przyczyny jego powstania, jakie zaburzenia mogą mu współtowarzyszyć oraz z jakimi mitami na temat ADHD można się spotkać. Przedstawiła, w jaki sposób przebiega proces diagnozy ADHD, którzy specjaliści są odpowiedzialni za jej postawienie, jakie trudności można napotkać w procesie diagnozowania zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Zobrazowała różnice w funkcjonowaniu osób z ADHD na różnych etapach ich rozwoju.


W książce zostały ukazane formy pomocy, jakie mogą być udzielane dziecku nadpobudliwemu i jego rodzinie, wskazano metody, które mogą być wykorzystane przez rodziców i nauczycieli w pracy z dzieckiem nadpobudliwym. Na podstawie badań empirycznych ucznia z ADHD zaprezentowano jego sytuację rodzinną, szkolną, rozwoju psychofizycznego oraz formy pomocy, jakie są mu udzielane przez szkołę, rodzinę i inne instytucje.

Adresatami publikacji są wszyscy Ci, którzy mają kontakt z dzieckiem z ADHD i pragną mu pomóc, a więc rodzice, nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie grupy, studenci pedagogiki i psychologii.

Pawlak Piotr

Dzieci z ADHD i ich rodzeństwo : teoria i badania / Piotr Pawlak. Kraków : Impuls, 2013. - 270 s.

Publikacja poświęcona jest problematyce funkcjonowania dzieci z ADHD oraz ich rodzin. Przedstawiono w niej interdyscyplinarne spojrzenie na istotę zaburzenia w odniesieniu do najnowszych koncepcji biologicznych, psychologicznych i pedagogicznych. Poruszono najważniejsze zagadnienia dotyczące etiologii, symptomatologii, a także wsparcia i terapii dziecka z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Rozważania na temat rodziny podjęto w ujęciu systemowym, zakładającym wzajemność wpływów wszystkich członków stanowiących system rodzinny. Na podstawie przeprowadzonych badań nakreślono warunki wychowawcze typowe dla rodzin z dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo. Wyodrębniono charakterystyczne cechy funkcjonowania społecznego, edukacyjnego oraz emocjonalnego dzieci z ADHD, a także podjęto próbę zdiagnozowania sytuacji psychospołecznej ich rodzeństwa. Zebrany materiał umożliwił także przybliżenie czynników wpływających na relacje między rodzeństwem. Dzięki przyjęciu takiej perspektywy badawczej podkreślono znaczenie problemów każdego członka rodziny, w której wychowywane jest dziecko z dysfunkcją.

Quinn Patricia O., Stern Judith M.

Włączyć hamulce : poradnik dla dzieci i młodzieży z ADHD / Patricia O. Quinn, Judith M. Stern ; przekł. Milena Bianga, Patrycja Pacyniak ; il. Monika Pollak. Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2009. - 115, [1] s.

Poradnik dla dzieci i rodziców dzieci z zaburzeniami koncentracji uwagi i ADHD. Książka jest skierowana do dzieci w wieku od 8 do 13 lat. Czytając ją razem ze swoimi pociechami, rodzice mogą równolegle omawiać poruszane w niej tematy, dzięki czemu dzieci otrzymają niezbędne informacje oraz zyskają poczucie wsparcia. Ważne, aby podczas wspólnej lektury i w trakcie rozmów z dziećmi stale pamiętać o zawartym w książce optymistycznym przekazie. W zależności od stopnia opanowania umiejętności czytania dziecko może przeczytać ten poradnik samodzielnie lub też osoba dorosła może mu czytać na głos. Na końcu książki zamieściłyśmy Słowniczek, w którym wyjaśniamy trudne lub nieznane terminy i do którego można zajrzeć za każdym razem, gdy napotka się niezrozumiały wyraz.

Strichart Stephen S., Mangrum Charles T. II

Dziecko z ADHD w klasie : planowanie pracy dzieci z zaburzeniami koncentracji uwagi / Stephen S. Strichart, Charles T. Mangrum II ; przekł. Sylwia Pikiel. Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2009. - 274, [1] s.

Niniejsza ksiażka stanowi odpowiedź na pytanie, jak pracować z dzieckiem z ADHD. Autorzy przedstawiaja konkretne schematy działania, majace pomóc nauczycielom, a także rodzicom, w planowaniu pracy takich dzieci. Schematy te ułatwiaja radzenie sobie z problemem zaburzeń koncentracji, wynikiem których sa zaburzone procesy planowania i działania według planu. W podręczniku, oprócz opisu poszczególnych umiejętności, jakie powinien opanować każdy uczeń, znajduja się też praktyczne ćwiczenia do wykorzystania na zajęciach. Autorzy proponuja ćwiczenie takich umiejętności i kompetencji, jak: interpretacja pomocy graficznych (wykresy, diagramy, tabele), zapamiętywanie informacji, robienie notatek na lekcji oraz z przeczytanego materiału czy wyszukiwanie ważnych informacji w tekście. Podkreślaja również, jak ważne jest planowanie w pracy krótko- i długoterminowej, czyli na przykład odpowiednio rozłożone w czasie przygotowywanie się do sprawdzianów i testów oraz pisanie wypracowania. Ponadto szczegółowo zostało omówione korzystanie z materiałów pomocniczych, takich jak encyklopedia. Ksiażka ta z pewnościa zainteresuje nie tylko nauczycieli, pedagogów czy terapeutów majacych na co dzień do czynienia z dziećmi przejawiajacymi trudności w nauce, ale również rodziców takich dzieci oraz studentów kierunków pedagogicznych.

Szeplewicz Grayna (red.)

Problemy wychowawcze w przedszkolu : dziecko uzdolnione, zaburzenia SI, dziecko niecierpliwe, nadpobudliwość psychoruchowa, zachowania agresywne / [red. Grażyna Szeplewicz]. Warszawa : Dr Josef Raabe Spółka Wydawnicza, cop. 2012. - 122 s.

Książka podpowiada, jak nauczyciel przedszkola może twórczo i efektywnie pracować z dziećmi sprawiającymi trudności wychowawcze. Znajdują się tu odpowiedzi na pytania o pracę z dzieckiem utalentowanym czy niecierpliwym oraz dzieckiem z różnego rodzaju zaburzeniami, jak np.:

  • zaburzenia integracji sensorycznej;

  • nadpobudliwość psychoruchowa;

  • agresywne zachowania.

Publikacja zawiera praktyczne analizy przypadków, materiały informacyjne dla rodziców, sprawdzone scenariusze zajęć, wskazówki dla nauczycieli i personelu pomocniczego.

Taylor John F.

Przewodnik przetrwania dla dzieci z ADHD i ich rodziców / John F. Taylor ; [przekł. z jęz, ang. Paulina Zaborek].  Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2013. - 118 s.

Ta książka pomoże wszystkim dzieciom, u których zdiagnozowano ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Dzieci z tym syndromem muszą mierzyć się z wyzwaniami, które są obce ich rówieśnikom. W szkole każdego dnia usiłują się skupić na tym, co mówi do nich nauczyciel, i na zadaniach, które mają wykonać. Rzeczy, które dla innych są łatwe, im przychodzą z trudnością. W książce tej znajdziemy mnóstwo porad i sugestii, ponadto wiele ćwiczeń, które dzieci mogą wykonać samodzielnie lub z rodzicami. Można przeczytać tę książkę od razu od początku do końca lub też sięgać po nią od czasu do czasu. Można na przykład czytać ją przez kwadrans każdego dnia albo opracować  w weekend konkretne rozdziały. To praktyczny poradnik przetrwania, dzięki któremu ADHD przestanie być dla dzieci przykrym problemem, a stanie się dla nich jedynie codziennym wyzwaniem !

Please reload

1. Banaszczyk, Izabela: ADHD? : niektórzy mają je naprawdę. "Nauczyciel - Uczeń" 2014, nr 2, s. 34-38.

         Zasady zachowania w klasie. Zasady zachowania na przerwie.

2. Bobkowicz-Lewartowska, Lucyna. Giers, Magdalena: Spostrzeganie temperamentu dzieci z ADHD przez nauczycieli i rodziców. "Kwartalnik

    Pedagogiczny" R. 61, nr 1 (2016), s. [156]-170.

         Omówienie wyników badań ukazujących jak szacowane były cechy  temperamentalne dzieci z ADHD  przez  nauczycieli i  odziców oraz w jakim

    środowisku, szkolnym czy rodzinnym, występują przejawy temperamentalnego niedopasowania, prowadzącego do dysfunkcjonalnych zachowań u

    dziecka.

 

3. Borkowska, Aneta R.: Współwystępowanie ADHD i dysleksji rozwojowej. "Nauczyciel - Uczeń" 2014, nr 2, s. 19-23.

          Próba  wyjaśnienia  współwystępowania  ADHD i  dysleksji  rozwojowej.  Dziecko  ze   współwystępującą  nadpobudliwością  psychoruchową  i

     trudnościami w czytaniu i pisaniu w szkole.

 

4. Bujna, Kinga. Kołacka, Martyna: Formowanie tożsamości nastolatków z ADHD. "Remedium" 2014, nr 1, s. 14-16.

         Przyczyny, objawy i typy ADHD u nastolatków.  Wpływ środowiska rodzinnego i rówieśników oraz nauczycieli  na  kształtowanie  się  tożsamości

    osób/dzieci z ADHD.

5. Doroba, Marta: "ADHD - znikające azymuty" - o czym i po co. "Nauczyciel - Uczeń" 2014, nr 2, s. 39-45.

         Praca z dzieckiem z ADHD.

6. Goetz, Magdalena: Okulary na ADHD. "Głos Nauczycielski" 2017, nr 1, s. 12.

         Rola szkoły w psychoterapii dzieci z nadpobudliwością i zespołem deficytu uwagi.

7. Gołaska, Paulina: O ADHD i ograniczeniach diagnostycznych etykiet. "Przed Szkołą" 2014, nr 3, s. 12-14, 16.

8. Gosk, Urszula. Łucyk, Szymon: Jak pracować z uczniem z ADHD?. "Głos Nauczycielski" 2017, nr 13, s. 8-9.

9. Jerzak, Marta. Kołakowski, Artur: Dziecko z ADHD : duży problem małego człowieka. "Przedszkole : miesięcznik dyrektora" 2015, nr 1, s. 39-43.

          Czym jest ADHD. Jaka jest skala zachorowań na ADHD. Skąd się bierze ADHD. Jakie zachowania  powinny zaniepokoić  rodziców. Zaburzenia  

     towarzyszące. Jak pracować z dzieckiem z ADHD w przedszkolu. Problemy edukacyjne dzieci z ADHD. Reakcje otoczenia.

10. Kajka,  Natalia:  Uwarunkowania   rozwoju   społeczno-emocjonalnego   dziecka   z   ADHD   w   środowisku   szkolnym.  "Problemy   Opiekuńczo-

      Wychowawcze"  2017, nr 2, s. 11-17.

           Neuropsychologiczne podłoże ADHD. Trudności w społecznym funkcjonowaniu dzieci z ADHD.

11. Kałuba-Korczak, Anna:  ADHD a praca z dzieckiem w grupie. "Monitor Dyrektora Przedszkola" 2015, nr 58, s. 11-14.

          Przedszkole. Moc nauczyciela - rola modelowania i przekonań. Niektóre postawy nauczyciela wobec trudnych zachowań dzieci.

12. Kołakowski, Artur: ADHD czy tylko złe zachowanie ? : rozmowa  z doktorem  Arturem Kołakowskim z Poradni Poza Schematami o pracy z dziećmi

      z ADHD, o ich potrzebach i stosowanych metodach terapeutycznych. "Doradca Nauczyciela Przedszkola" 2014, nr 28, s. 10-13.

13. Kołakowski, Artur: ADHD, czyli zaburzenia uwagi, nadruchliwość, nadmierna impulsywność. "Nauczyciel - Uczeń" 2014, nr 2, s. 10-13.

          Praca z uczniem z ADHD.

14. Kołakowski, Artur: Młodzi z pokolenia ADHD. Rozm. przepr. Daria Poniedziałek. "Głos Pedagogiczny" 2014, nr 57, s. 9-12.

          Rozmowa  z  psychoterapeutą  Poradni  Poza  Schematami  o  pracy  z  dziećmi i młodzieżą z ADHD, o ich potrzebach i stosowanych metodach

      terapeutycznych.

15. Kożuchowska, Maria: Bajkoterapia dla dziecka nadpobudliwego. "Remedium" 2016, nr 2, s. 28-29.

          Bajkoterapia  w  walce  z  następstwami ADHD takimi jak impulsywność, deficyt koncentracji, nadruchliwość. Cele bajkoterapii nadpobudliwych

      dzieci. Funkcja psychoedukacyjna bajkoterapii. Praca z bajką "Zosia ma ADHD".

 

16. Łagowska, Karolina: Czy nadmierną nadpobudliwość można złagodzić dietą ? "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne" 2016, [nr] 1, s. 14-18.

          Zasady   komponowania   diety,  która  nie  nasila  u  dziecka   objawów   ADHD,  lecz  sprzyja   właściwemu   rozwojowi.  Dieta  bez  substancji

      syntetycznych a poprawa koncentracji.

17. Łoskot, Małgorzata: Syndrom ADD : o dzieciach bujających w obłokach. "Głos Pedagogiczny" 2016, nr 84, s. 44-46.

         Trudności edukacyjne uczniów z ADD (deficytem koncentarcji uwagi, bez zachowań impulsywnych). Objawy, zasady jakich należy przestrzegać.

18. Łoskot, Małgorzata: Uczeń z ADHD, czyli jazda bez hamulców. "Głos Pedagogiczny" 2014, nr 57, s. 13-15.

         Zasady pracy z uczniem z ADHD.

19. Murdzek-Wierzbicka, Maria: Jak pomóc dziecku z ADHD?. "Katecheta" 2015, nr 12, s. 99-103.

          Zrozumienie  dziecka,  a  nie  skupianie  się  na  problemie  jego  ruchliwości,  może mieć aspekt wygaszający ją. Bardzo ważną zasadą jest to,

      że jeżeli dziecko jest nadpobudliwe, to całe otoczenie dziecka powinno być bardzo wyciszone.

20. Oleksa, Karolina: Cała prawda o ADHD. "Życie Szkoły" 2017, nr 1, s. 20-25.

           Czym jest ADHD, jak je rozpoznać, wskazówki do pracy z takim uczniem.

21. Raczkowska, Jadwiga: Kłopoty nietypowych i z nietypowymi. "Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze" 2015, nr 5, s. 10-21.

           Relacje między różniącymi się między sobą uczniami w szkole - niepełnosprawni, dzieci  autystyczne,  dyslektyczne, z ADHD oraz problemami

      zdrowotnymi lub estetycznymi, a także cudzoziemcy.

22. Woźniak-Prus, Małgorzata. Szymańska, Marta: Hamowanie reakcji i planowanie u dzieci w wieku 6-7 lat z wybranymi zaburzeniami rozwojowymi.

      "Szkoła Specjalna" 2016, nr 5, s. 325-337.

            Celem prezentowanych badań była  ocena  sprawności procesów hamowania reakcji i planowania u dzieci z ADHD i z zespołem Aspergera w

      porównaniu do ich prawidłowo rozwijających się rówieśników.

23. Zielińska, Anna: ADHD. "Sygnał (czasopismo elektroniczne)" 2013, nr 3, s. 40-43.

          Charakterystyczne objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Pomoc dla ucznia z ADHD na terenie szkoły.

24. Zielińska, Ewa: Zasady postępowania z dzieckiem nadpobudliwym psychoruchowo. "Bliżej Przedszkola" 2014, nr 10, s. 12-13.

           Dziecko przedszkolne. Wskazówki pomocne w pracy nad dzieckiem nadpobudliwym psychoruchowo. Proponowane zasady postępowania z

      dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo.

Artykuły z czasopism za lata 2013-2017
bottom of page