top of page

Zestawienie materiałów źródłowych

Ćwiczenia w terapii dysleksji i dysortografii dla uczniów klas IV-VI : ch-h / Elżbieta Suwalska. Gdańsk : Harmonia, 2015. - 86, [1] s.

Publikacja zawiera zestaw wierszy oraz ćwiczeń do wykorzystania podczas terapii dysleksji i dysortografii dla uczniów klas IV–VI. Przedstawiony materiał ortograficzny nie tylko pomaga doskonalić praktyczne umiejętności i znajomość zasad pisowni liter ch i h, ale także usprawnia procesy analizy i syntezy wzrokowej. W publikacji znajdują się różnorodne ćwiczenia, takie jak: logogryfy, krzyżówki, przeskakiwanki, szyfrowanki, które wzbogacają słownictwo i stymulują rozwój intelektualny. Zaproponowane przez Autorkę wierszyki mogą być również wykorzystywane podczas zajęć polonistycznych i artystycznych (teatr, drama, plastyka).

Ćwiczenia w terapii dysleksji i dysortografii dla uczniów klas IV-VI : ó-u / Elżbieta Suwalska. Gdańsk: Harmonia, 2015. - 86, [1] s.

 

Publikacja zawiera zestaw wierszy oraz ćwiczeń dowykorzystania podczas terapii dysleksji i dysortografii dla uczniów klas IV-VI. Przedstawiony materiał ortograficzny nie tylko pomaga doskonalić praktyczne umiejętności i znajomość zasad pisowni liter ó i u, ale także usprawnia procesy analizy i syntezy wzrokowej. W publikacji znajdują się różnorodne ćwiczenia, takie jak: logogryfy, krzyżówki, przeskakiwanki, szyfrowanki, które wzbogacają słownictwo i stymulują rozwój intelektualny. Zaproponowane przez Autorkę wierszyki mogą być również wykorzystywane podczas zajęć polonistycznych i artystycznych (teatr, drama, plastyka).

Ćwiczenia w terapii dysleksji i dysortografii dla uczniów klas IV-VI : rz-ż / Elżbieta Suwalska. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2015. - 99, [1] s.

Publikacja zawiera zestaw wierszy oraz ćwiczeń dowykorzystania podczas terapii dysleksji i dysortografii dla uczniów klas IV-VI. Przedstawiony materiał ortograficzny nie tylko pomaga doskonalić praktyczne umiejętności i znajomość zasad pisowni liter rz i ż, ale także usprawnia procesy analizy i syntezy wzrokowej.

 

W publikacji znajdują się różnorodne ćwiczenia, takie jak: logogryfy, krzyżówki, przeskakiwanki, szyfrowanki, które wzbogacają słownictwo i stymulują rozwój intelektualny. Zaproponowane przez Autorkę wierszyki mogą być również wykorzystywane podczas zajęć polonistycznych i artystycznych.

Ćwiczenia w terapii dysleksji i dysortografii dla uczniów klas IV-VI : zmiękczenia / Elżbieta Suwalska. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2015. - 73, [1] s.

Publikacja zawiera zestaw wierszy oraz ćwiczeń do wykorzystania podczas terapii dysleksji i dysortografii dla uczniów klas IV-VI. Przedstawiony materiał ortograficzny nie tylko pomaga doskonalić praktyczne umiejętności i znajomość zasad pisowni zmiękczeń, ale także usprawnia procesy analizy i syntezy wzrokowej. W publikacji znajdują się różnorodne ćwiczenia, takie jak: logogryfy, krzyżówki, przeskakiwanki, szyfrowanki, które wzbogacają słownictwo i stymulują rozwój intelektualny. Zaproponowane przez Autorkę wierszyki mogą być również wykorzystywane podczas zajęć polonistycznych i artystycznych (teatr, drama, plastyka).

Diagnoza dysleksji

Diagnoza dysleksji : najważniejsze problemy /pod red. Grażyny Krasowicz-Kupis. --  Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2009. -  355, [1] s.

 

Opracowania znajdujące się w publikacji przedstawiają: teoretyczne podstawy diagnozy dysleksji, diagnozowanie objawów związanych z procesem komunikacji (czytanie, pisanie), diagnozowanie funkcji poznawczych (funkcja językowa, sprawność intelektualna, funkcja wzrokowa, pamięć, słuch) oraz wpływ dodatkowych czynników (leworęczność, poziom graficzny pisma, gotowość szkolna) na diagnozę.

Dysleksja i ADHD współwystępujące zaburzenia rozwoju : neuropsychologiczna analiza deficytów pamięci / Małgorzata Lipowska. Warszawa Wydawnictwo Naukowe Scholar 2011. - 306 s.

Monografia należy do nielicznych w naszym kraju prac badawczych, dotyczących pogranicza neuropsychologii rozwoju i psychologii klinicznej dziecka. (...) Takie podejście do tematu stanowiło wielkie wyzwanie dla Autorki, bo wymagało wszechstronnej wiedzy. Jako psycholog musiała głęboko wejść w wiele specjalności z zakresu medycyny, dlatego jest tam obecne neuropsychologiczne, neuroanatomiczne, neurofizjologiczne i genetyczne podejście do zagadnień zaburzeń uczenia się i zachowania oraz ich współwystępowania. To wszystko stanowi, iż recenzowana rozprawa ma charakter unikatowy”.

prof. zw. dr hab. Marta Bogdanowicz

Dyslektyczne ucho

Dyslektyczne ucho : zbiór ćwiczeń stymulujących rozwój percepcji słuchowej nie tylko dla uczniów z dysleksją : książka dla nauczyciela / Elżbieta Szymankiewicz. Wyd.5. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2016. - 73,[1]s.

Zeszyt ćwiczeń dla ucznia przeznaczony do pracy wraz z książką dla nauczyciela pt. Dyslektyczne Ucho. Zawiera ćwiczenia stymulujące rozwój percepcji słuchowej i funkcji językowych. Wykonując zadania, uczeń pracuje na słowach lub pseudosłowach oraz ćwiczy pamięć słuchową. Wiele ćwiczeń wykonuje tylko ustnie. Część poleceń kojarzy się ze znanymi zabawami, np. gra memory, łączenie kropek tworzących rysunek. W ostatnim rozdziale znajdują się opisy zabaw grupowych. Zadaniem dziecka jest wykonywać podane ćwiczenia, angażując przede wszystkim percepcję słuchową. Z tego też powodu w poleceniach do ćwiczeń prosi się ucznia, by najpierw posłuchał, a dopiero potem powiedział. Jeśli ćwiczenie jest zbyt trudne, powinien je najpierw zapisać.

Dziecko dyslektyczne w bibliotece : karty pracy oparte na serii książek o Tomku Wilmowskim / Agata Michalska. Warszawa : Dr Josef Raabe Spółka Wydawnicza, cop. 2012. - 32 s.

Zbiór blisko 30 gotowych kart pracy z różnorodnymi ćwiczeniami dostosowanymi do potrzeb uczniów dyslektycznych.

Dziecko ryzyka dysleksji w przedszkolu / Barbara Kurowska. Kraków : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, 2011. - 158, [1] s.

Autorka podejmuje kwestię zagrożenia dysleksją, wychodząc z założenia, że wykrycie w okresie przedszkolnym zaburzeń rozwojowych prowadzących do problemów z czytaniem i pisaniem oraz podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych i terapeutycznych ułatwia dziecku start szkolny i chroni je przed porażkami edukacyjnymi. W książce opisała ona historię badań nad dysleksją, jak również jej przyczyny i objawy. Przedstawiła też rozwój poszczególnych funkcji spostrzeżeniowych i motorycznych dziecka, których prawidłowy poziom warunkuje naukę czytania i pisania. Zaprezentowała wyniki swoich badań przeprowadzonych wśród dzieci pięcioletnich oraz propozycje działań wspierających rozwój dzieci zagrożonych dysleksją. Publikacja jest adresowana do studentów kierunków pedagogicznych, nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczania zintegrowanego oraz rodziców.

Jak pomóc dziecku z dysleksją : poradnik dla rodziców i nauczycieli /Anna Radwańska. Warszawa : Difin, 2017. - 202 s.

Poradnik napisany został z myślą o rodzicach, którzy chcą zdobyć potrzebną i praktyczną wiedzę na temat dysleksji. Autorka omawia zjawisko dysleksji rozwojowej, typy dysleksji, objawy i symptomy wczesnego występowania ryzyka dysleksji. Podkreśla rolę rodziców, nauczycieli, rówieśników w edukacji dziecka z dysleksją. Uzupełnieniem poradnika są szeroko omówione przykłady ćwiczeń usprawniających technikę czytania i pisania (z podziałem na wiek) oraz konspekty zajęć.

Kształcenie umiejętności ortograficznych uczniówz dysleksją

Kształcenie umiejętności ortograficznych uczniów z dysleksją / Anna Jurek. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2008.

Książka przybliża przyczyny niepowodzeń dzieci i młodzieży w uczeniu się języka polskiego i języków obcych oraz pokazuje możliwości skutecznego przezwyciężania specyficznych trudności w zakresie poprawnej pisowni. Publikacja jest skierowana do polonistów, nauczycieli języków obcych, pedagogów-terapeutów, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom w opanowaniu ortografii.

Praca z dzieckiem ryzyka dysleksji i dysgrafii na zajęciach terapeutycznych w przedszkolu / Anna Klim-Klimaszewska. Warszawa : Instytut Wydawniczy ERICA, 2015. - 339 s.

Publikacja dostarcza wiedzy na temat przyczyn trudności w czytaniu i pisaniu oraz prawidłowego przeprowadzania zajęć terapeutycznych w przedszkolu. W kolejnych rozdziałach autorka przedstawia problematykę ryzyka dysleksji i dysgrafii (pojęcie, przyczyny, objawy i diagnoza ryzyka), omawia organizację zajęć terapeutycznych oraz wskazuje praktyczne rozwiązania w postaci metod, ćwiczeń, scenariuszy zajęć i planów pracy przydatnych podczas prowadzenia zajęć terapeutycznych w przedszkolach z dziećmi ryzyka dysleksji i dysgrafii.

Praca z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi : poradnik dla nauczyciela / Alicja Tanajewska, Renata Naprawa, Jadwiga Stawska. Warszawa : Difin, 2014. - 229 s.

Książka zawiera cenne wskazówki dla nauczycieli pomocne w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zawarte zostały opisy deficytów rozwojowych z zakresu percepcji wzrokowej, słuchowej oraz motoryki małej i dużej. Znajdują się w niej propozycje metod pracy nauczycieli z uczniami z dysleksją rozwojową, trudnościami w czytaniu i pisaniu, dyskalkulią, zaburzeniami mowy, a także z dziećmi słabowidzącymi i słabosłyszącymi. W szerokim zakresie omówiono zagadnienia dotyczące podziału zdolności oraz cech charakteryzujących uczniów uzdolnionych. Opracowano przykładowe programy edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, plastycznej oraz programy wychowania fizycznego dla zdolnych uczniów edukacji wczesnoszkolnej. W treści książki znajduje się także charakterystyka dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym z uwzględnieniem Indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych.

Trudności w czytaniu i pisaniu : rozważania teoretyczne i praktyczne / red. nauk. Izabela Pietras. Warszawa : Difin, 2012. - 160 s.

Książka porusza zagadnienia ważne zarówno z perspektywy teoretycznej, jak i praktycznej. Porządkuje wiedzę dotyczącą trudności w uczeniu się, ich różnicowania i charakterystyki a także systemu pomocy uczniom, którzy mają specyficzne problemy edukacyjne. Wskazuje na specyficzne trudności w uczeniu się pisania, jako ważny problem badawczy, dydaktyczny i diagnostyczny.

Scenariusze zajęć biblioterapeutycznych nie tylko dla uczniów z dysleksją : terapia, zabawa, nauka / Mirosława Wójtowicz. Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2010. - 206, [2] s.

Książka zawiera 25 scenariuszy sesji terapeutycznych. Scenariusze te zostały podzielone na następujące bloki tematyczne: rodzina - dom, szkoła, środowisko społeczne, w ramach których przewidziano zagadnienia szczegółowe: agresja, autorytet, kompleksy, miłość, przyjaźń, radość, samotność, szczęście itd. Autorka wykorzystała różne metody i techniki aktywizujące (metody twórczego myślenia, elementy pedagogiki zabawy i dramy). Terapię wzbogaciła zajęciami plastycznymi oraz muzyką.

Uczeń z dysleksją w domu : poradnik nie tylko dla rodziców / Marta Bogdanowicz, Anna Adryjanek, Małgorzata Rożyńska. Wyd. 2. Gdynia : Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, 2011.

Poradnik stanowi wyczerpujące omówienie problemu dysleksji rozwojowej w kontekście ogromnej roli rodziców w zapobieganiu trudnościom i ich nawarstwianiu się. Książka została opracowana pod kierunkiem prof. Marty Bogdanowicz, uznanego w świecie autorytetu z zakresu dysleksji. Znajdą w niej Państwo wiele konkretnych pomysłów na twórcze zabawy z dzieckiem (od najwcześniejszych lat jego życia) i wskazania do dalszej pracy, gdy dziecko będzie starsze. Publikacja jest zalecana przez Polskie Towarzystwo Dysleksji.

Wokół dysleksji : co warto wiedzieć o dysleksji i nowoczesnych sposobach przeciwdziałania jej / pod red. nauk. Zofii Pomirskiej. Warszawa : Difin, 2010. - 158 s.

Książka poświęcona jest specjalnym trudnościom w nauce czytania i pisania oraz sposobom ich pokonywania. Jej zawartość bazuje na pracach uczestników Podyplomowego Studium Terapii Zaburzeń Czytania i Pisania działającego na Uniwersytecie Gdańskim. Oprócz rozważań teoretycznych można w niej znaleźć przykłady nowoczesnych metod terapii dysleksji.

Artykuły z czasopism

1. Aby chciało się chcieć / Piotr Cybulski. Dysleksja. - 2013, nr 3, s. 45-46

2. Biblioterapia dziecka ze specjalnymi potrzebami / Maria Kożuchowska. Remedium. - 2017, nr 1, s. 13-14

3. Dobry uczeń z dysleksją / Aneta Ratejek. Nauczanie Początkowe : kształcenie zintegrowane. - R. 38 (60), nr 2 (2014/2015), s. 47-56

4. Dysleksja a nauka języków obcych : pytania i odpowiedzi / Katarzyna Maria Bogdanowicz. Nauczyciel - Uczeń . - 2015, nr 3, s. 20-23

5. Dyskalkulia nową chorobą cywilizacyjną? / Alicja Jaron. Bliżej Przedszkola. - 2010, nr 7/8, s. 70-71

6. Dysleksja a nauka języków obcych : pytania i odpowiedzi / Katarzyna Maria Bogdanowicz. Nauczyciel - Uczeń . - 2015, nr 3, s. 20-23

7. Dysleksja - właściwy proces diagnozy / Marzenna Czarnocka. Szkoła : miesięcznik dyrektora. - 2016, nr 3, s. 35-36, 42-[46]

1 / 1

Please reload

bottom of page