Bocian czy orzeł – co bardziej kojarzy się z Polską?
Orzeł, godło państwa to dumny, waleczny i majestatyczny ptak, ale kto widział orła na żywo? Bociana za to chyba każdy. Bocian jest swojski, przyjazny i budzi sympatię.
Od wieków towarzyszy ludziom i jest przez nich lubiany – na ogół.
Pod względem komercyjnym, np. częstości pojawiania się w logo firm i herbach miast, bociany są popularniejsze od orłów.
Bociany to gatunek chroniony, w Polsce i UE.
Od 2003 roku obchodzimy Dzień Bociana Białego. Przypada on na 31 maja i ma na celu spopularyzować wiedzę o tych ptakach.
Oto kilka ciekawostek na temat bocianów
Polska jest europejską ostoją bociana białego. Co roku przylatuje do nas około 41 tys. par ze 160 tys. żyjących na świecie. Zatem co czwarty bocian jest Polakiem
Rodzina bocianów liczy 17 gatunków. U nas można spotkać tylko dwa – bociana białego i znacznie rzadziej występującego bociana czarnego.
Rozmiary: wysoki na 80-110 cm, rozpiętość skrzydeł – podobnie jak u orła – około 200 cm, waży 3-4 kg. Żyje około 25-30 lat.
Bociany to ptaki długowieczne - aktualny rekord należy do ptaka (żyjącego na wolności, co ważne), który padł w wieku 39 lat! Rekord polskiego bociana to 29,5 roku,
U gatunku tego występuje wysoka śmiertelność w 1. roku życia (przeżywa około 40 proc. młodych ptaków
Bocianie gniazdo jest jednym z największych ptasich gniazd. Waży około 500 kg, a jego średnica dochodzi nawet do dwóch metrów. Ptak buduje je w tydzień.
Bywa, że bociany z sąsiadujących ze sobą gniazd podkradają sobie budulec. Dlatego w czasie budowy zwykle jeden z bocianów pilnuje gniazda a drugi leci po materiał.
Bociany nie są monogamistami, z gniazdem związany jest najczęściej tylko samiec, który paruje się z pierwszą lepszą samicą, która wiosną na gnieździe usiądzie
Spośród piskląt z danego gniazda, to samce zakładają swoje gniazda w pobliżu miejsca wyklucia, Samice osiedlają się w promieniu od 30.
Aby spędzić w Polsce lato, pokonuje aż 10 tys. km. W podróży jest pół roku – do nas leci dwa miesiące, do ciepłych krajów wraca wolniej, zajmuje mu to około dwóch, trzech miesięcy. Przylatuje na początku kwietnia, odlatuje pod koniec sierpnia.
Urodzone w Polsce młode bociany lecą do Afryki bez przewodników, bo ich rodzice odlatują zwykle kilka dni później. Ptaki kierują się instynktem. W podróży przyświeca im zasada – umiesz liczyć, licz na siebie! Chociaż bociany podróżują w ogromnych grupach to lot w otoczeniu partnera, partnerki, czy dzieci nie ma dla nich najmniejszego znaczenia.
Młode boćki przylatują pierwszy raz do Europy po 3 latach od wyklucia, a do lęgu przystępują mając 4 lata.
Polskie bociany w drodze do środkowej i południowej Afryki wybierają trasę przez Bliski Wschód (bociany z zachodniej Europy lecą przez cieśninę Gibraltar
Przy sprzyjających warunkach w ciągu godziny bocian jest w stanie upolować nawet 40-50 myszy lub setki świerszczy bądź dżdżownic.
Pisklaki, które padną do piątego dnia życia są na tyle małe, że dorosłe ptaki traktują je jako posiłek i zjadają. Zjawisko to zostało nazwane od imienia greckiego tytana kronizmem.
W Afryce nie żyją w parach, lecz w stadach.
W krajach muzułmańskich zabicie bociana było karane śmiercią. Niestety już nie.
Na podstawie: