top of page
Krzysztof Kamil BaczyÅ„ski (pseud. Jan Bugaj) - byÅ‚ poetÄ…, którego imiÄ™ nierozerwalnie splotÅ‚o siÄ™ z wydarzeniami drugiej wojny Å›wiatowej i doprawdy trudno dziÅ› wyobrazić sobie literaturÄ™ tego czasu bez BaczyÅ„skiego. Wiersze jego od lat figurujÄ… na listach lektur szkolnych. Znajomość jego nazwiska przekroczyÅ‚a daleko krÄ…g miÅ‚oÅ›ników poezji.
O BaczyÅ„skim sÅ‚yszeli nawet ci, którzy nigdy nie przeczytali ani jednego jego wiersza. Jego imieniem nazywane sÄ… ulice, szkoÅ‚y (...) a grób na PowÄ…zkach bywa celem wielu wycieczek nie tylko szkolnych. Znajomość jego nazwiska przekroczyÅ‚a daleko krÄ…g miÅ‚oÅ›ników poezji. 

​

kk-Baczyński-1080x675.jpg

UrodziÅ‚ siÄ™ 22 stycznia 1921 roku (lub 3 marca 1921 roku) w Warszawie. Za datÄ™ jego przyjÅ›cia na Å›wiat przyjmuje siÄ™ wypis z ksiÄ™gi parafialnej. ByÅ‚ synem krytyka literackiego StanisÅ‚awa BaczyÅ„skiego i nauczycielki Stefanii ZieleÅ„czyk. Ojciec byÅ‚ również w przeszÅ‚oÅ›ci dziaÅ‚aczem Legionów Polskich, a w późniejszym okresie sÅ‚użyÅ‚ jeszcze w Wojsku Polskim. Zarówno StanisÅ‚aw, jak i Stefania wpajali mÅ‚odemu Krzysztofowi miÅ‚ość do ojczyzny i uczyli go patriotyzmu od najmÅ‚odszych lat. Niestety, w niedÅ‚ugim czasie po urodzeniu Krzysztofa jego rodzice rozstali siÄ™. MÅ‚ody BaczyÅ„ski byÅ‚ dzieckiem chorowitym i sÅ‚abym. MiaÅ‚ astmÄ™. W 1933 roku BaczyÅ„ski rozpoczÄ…Å‚ naukÄ™ w warszawskim Gimnazjum im. Stefana Batorego. Podczas pobytu w szkole Å›redniej zwiÄ…zaÅ‚ siÄ™ z lewicowÄ… organizacjÄ… mÅ‚odzieżowÄ… "Spartakus". UżywaÅ‚ wtedy pseudonimu "Emil". Z tego też okresu pochodzi pierwszy znany jego wiersz - "Wypadek przy pracy" (1936). ByÅ‚ Å›rednim uczniem, nawet jÄ™zyk polski nie byÅ‚ jego mocnÄ… stronÄ…. Åšwietnie rysowaÅ‚, co staÅ‚o siÄ™ jego najwiÄ™kszÄ… pasjÄ…. W 1939 roku zdaÅ‚ maturÄ™. Radość przyćmiÅ‚a Å›mierć ojca - 27 lipca. Gdyby nie to przykre wydarzenie w życiu BaczyÅ„skiego, oraz wybuch wojny, z pewnoÅ›ciÄ… studiowaÅ‚by we Francji, dokÄ…d miaÅ‚ siÄ™ udać. Od tej pory zmieniÅ‚a siÄ™ tematyka wierszy Krzysztofa na bardziej mrocznÄ…. CaÅ‚y czas w jego życiu najważniejszÄ… osobÄ… pozostawaÅ‚a matka. W warunkach okupacyjnych zdecydowaÅ‚ siÄ™ sabotować rozporzÄ…dzenie niemieckie i pozostać po aryjskiej stronie. Nie zamieszkaÅ‚ zatem w getcie, pomimo swoich żydowskich korzeni. Dorywczo pracowaÅ‚, aby utrzymać siebie i matkÄ™. 1 grudnia 1941 roku miaÅ‚ odmienić życie mÅ‚odego poety na zawsze. Krzysztof poznaÅ‚ wtedy BarbarÄ™ DrapczyÅ„skÄ…, z którÄ… pobraÅ‚ siÄ™ 3 czerwca 1942 roku. W czasie II wojny Å›wiatowej byÅ‚ aktywnym uczestnikiem polskiego ruchu oporu. Nie przeszkodziÅ‚o mu to w rozwijaniu pasji, jakÄ… byÅ‚a liryka. Przez caÅ‚y okres okupacji aktywnie tworzyÅ‚, a warszawscy literaci, którzy mieli okazjÄ™ zapoznać siÄ™ z wierszami Krzysztofa, szybko docenili jego talent. Co wiÄ™cej, udaÅ‚o siÄ™ im uzyskać od wÅ‚adz podziemnych zapomogÄ™ finansowÄ… dla poety, co byÅ‚o niebywaÅ‚ym wyróżnieniem, jak na okupacyjnÄ… rzeczywistość. ByÅ‚ uczestnikiem tajnych kompletów, Harcerskich Grup Szturmowych i konspiracyjnej SzkoÅ‚y Podchorążych Rezerwy. Od jesieni 1942 do lata 1943 roku ksztaÅ‚ciÅ‚ siÄ™ na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiowaÅ‚ polonistykÄ™. ZdecydowaÅ‚ siÄ™ jednak przerwać naukÄ™ na rzecz dziaÅ‚alnoÅ›ci konspiracyjnej. 

​

W kilka dni po Krzysztofie życie straciÅ‚a jego mÅ‚oda żona. Zginęła w tomikiem wierszy męża w dÅ‚oni... PoÅ›miertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej i Medalem za WarszawÄ™. 

i powiem.png
bottom of page